krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Spotkanie studentów Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego z przedstawicielami spółdzielczości konsumenckiej „Społem"
Tematem spotkania była: „Spółdzielczość w Polsce, w UE i na świecie" oraz perspektywy zawodowe dla studentów.
aaa
Po generalnej przebudowie, PSS Szczecin otworzył dla klientów sklep Orion przy ul. Księcia Bogusława X 18a
Sklep mieści się w tym samym miejscu od 1973 r., a na swoje pięćdziesięciolecie otrzymał nowoczesny wygląd.
aaa
Społem Coop na szczycie Kilimandżaro!
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
Copyright by KZRSS "Społem"

Przez ślimaczącą się przebudowę rynku, PSS „Społem" w Katowicach ponosi straty

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2014 Opublikowano: czwartek, 27, luty 2014

Pwszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem" w Katowicach obliczyła, że przez ślimaczącą się przebudowę katowickiego rynku, obroty stojących przy nim SDH „Zenit" i SDH „Skarbek", należących do spółdzielni, spadły już o kilka milionów złotych.

W reakcji na zaprezentowaną kilka miesięcy temu ostateczną wersję przebudowy katowickiego rynku, Wacław Słaby – prezes Zarządu PSS „Społem" w Katowicach, w piśmie do Piotra Uszoka – prezydenta Katowic, zwrócił uwagę, że ze względu na prace przy rynku od dwóch lat dostęp do SDH „Zenit" i stojącego nieopodal SDH „Skarbek" jest bardzo utrudniony. Zapowiedział, że zażąda zrekompensowania strat.
– Będziemy dochodzić wszelkimi dostępnymi środkami możliwości wykonywania swych uprawnień i prawidłowego funkcjonowania „Zenitu" na równych zasadach z innymi obiektami w rejonie rynku – napisał do Piotra Uszoka – prezydenta Katowic, prezes Wacław Słaby.
Prezesa najbardziej jednak niepokoją ostateczne plany urządzenia rynku. Dlatego wprost napisał do prezydenta Katowic, że nie zgadza się na realizacje tego projektu. Z planów Urzędu Miasta wynika bowiem, że pomiędzy podwyższoną nieco płytą rynku (pojawią się na niej m.in. ławki i donice z roślinami) a „Zenitem", oprócz już położonego torowiska tramwajowego, stanie także 11 pawilonów. Dwa z nich to stacje transformatorowe, a jeden to lokal gastronomiczny. W pozostałych mają działać kwiaciarnie i punkty handlowe.
W rozmowie z redaktorem Przemysławem Jedleckim z „Gazety Wyborczej Katowice" prezes Wacław Słaby powiedział na ten temat m.in.: „ – We wcześniejszych projektach pawilony stały prostopadle do „Zenitu". Tu są wzdłuż torowiska, w dodatku tyłem do „Zenitu". Powstanie ściana, która praktycznie zasłoni od strony rynku parter, który dopiero co wyremontowaliśmy". Zwrócił też uwagę, że za sprawą zastosowania tego rozwiązania między „Zenitem" a rynkiem powstanie „tunel" dla tramwajów. „ – Usłyszałem, że tylne ściany tych pawilonów mają być „zielone", bo z roślinnością. Dla nas to jednak żadne rozwiązanie. Rynek zostanie zamknięty" – powiedział prezes Wacław Słaby.
Urzędnicy miejscy, z którymi korespondował prezes Wacław Słaby, obstają jednak przy swoim. Wiceprezydent miasta Marcin Krupa napisał, że „wszelkie opracowania podlegały ocenie społecznej, bezpośrednim konsultacjom z mieszkańcami i cieszyły się zainteresowaniem". Dodał, że koncepcja tej części rynku (nazywana placem Kwiatowym) będzie realizowana właśnie w takiej postaci jak w zaprezentowanym projekcie. Urzędnicy twierdzą też, że taka przemiana rynku nie będzie ograniczać dostępu do „Zenitu".
Prezes Wacław Słaby jest innego zdania i poprosił o pomoc radnych.