Działalność społeczna „Społem" WSS Śródmieście na rzecz dzieci w okresie przedświątecznym
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia w „Społem" Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście zorganizowane zostały okolicznościowe spotkania z dziećmi.
W dniu 6 grudnia 2014 r. święty Mikołaj częstował dzieci słodyczami w jej placówce „Lux" przy ul. Stanisława Wyki na warszawskim Bemowie. Dwie większe imprezy miały miejsce w „Sezamie" w dzielnicy Wilanów. Otwarta tam w sierpniu 2014 r. ta placówka „Społem" WSS Śródmieście funkcjonuje w nowoczesnym budynku Spółdzielni Inwestycji Mieszkaniowych „Ursynów" przy Al. Rzeczypospolitej 14. Do atrium tego budynku ursynowska spółdzielnia zaprosiła dzieci na Mikołajkowe atrakcje. Była możliwość zrobienia zdjęcia ze świętym Mikołajem przy choince lub przy fotościance i własnoręcznego wykonania kartki świątecznej, w ramach warsztatów artystycznych. We wspólną zabawę włączyła się także śródmiejska „Społem" WSS, dostarczając wraz z partnerami handlowymi słodycze wedlowskie i książeczki do malowania. Coca-cola ufundowała dzieciom malowanie buziek i swój sztandarowy napój. Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska częstowała krówkami i wypiekanymi w „Sezamie" drożdżówkami. Dla urozmaicenia spotkania, na zaproszenie „Społem" WSS Śródmieście, w imprezie wzięły udział twórczynie rękodzieła artystycznego, rekomendowane przez Fundację „Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło. Wykonane przez nie ozdoby choinkowe – asortyment upominkowy z gliny pokrytej szkliwem, wzbudzały zainteresowanie uczestników imprezy .
Stowarzyszenie Mediów Polskich, organizator m.in. Festiwalu Warzyw i Owoców Świata na warszawskim Ursynowie, w dniach 6-7 grudnia 2014 r. zorganizowało Festiwal Słodyczy Świata w Wilanowie. W dwóch pokaźnych namiotach, w licznych stoiskach był bardzo zróżnicowany wybór polskich i zagranicznych słodkości. Po raz drugi „Społem" WSS Śródmieście włączyła się w projekt Stowarzyszenia Mediów Polskich. Śródmiejska spółdzielnia, dla współpracujących z nią ośrodków szkolno-wychowawczych, ogłosiła konkurs plastyczny pod nazwą: „Słodkie projekty", w którym wzięły udział m. in. Przedszkole nr 222 przy ul. Wyki 17, z warszawskiego Bemowa i Przedszkole nr 14 przy ul. Senatorskiej 24a. Przedszkolakom, do wykonania ozdób choinkowych, zasugerowano użycie np. opakowań po cukierkach. Zgodnie z sugestią, w tej pierwszej placówce powstały łańcuchy choinkowe i aniołki. Dzieci z Przedszkola nr 14 przy ul. Senatorskiej styropianowe choinki pokryły kolorową słodką masą i koralikami do ozdoby tortów. O wiele bardziej pomysłowe prace powstały w Ognisku Wychowawczym TPD ul. Boya 6, a były nimi „słodka biżuteria" w postaci naszyjników oraz ozdoby choinkowe na bazie pierników, wykończone drażami i innymi ozdobnikami. Największą pomysłowością i kunsztem wykonania wykazali się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 przy ul. Koźmińskiej, tworząc na bazie butelek zielone choinki z cukierków miętowych i złociste z toffee oraz kolorystycznie zróżnicowane przy użyciu różnokolorowych słodkości. Do prac konkursowych użyto również wiklinowe wianuszki, ozdobione m.in. cukierkami.
Atrium Spółdzielni Inwestycji Mieszkaniowych „Ursynów" gościło również dzieci w przedświąteczną sobotę 20 grudnia 2014 roku. Tym razem organizatorem spotkania było Centrum Kultury „Wilanów", do którego dołączyła również śródmiejska „Społem" WSS. Społemowski święty Mikołaj częstował dzieci słodyczami i wręczał im upominki. Teatrzyk zaangażowany przez Centrum Kultury „Wilanów" zaprezentował spektakl „Jaki to święty rozdaje prezenty", przedstawiając postać przybysza z Laponii, odwiedzającego dzieci w różnych krajach świata. Zaproszone przez organizatora twórczynie ludowe z Kadzidła prowadziły warsztaty, w czasie których największym zainteresowaniem cieszyło się lepienie zwierzątek z ciasta. Za udział w warsztatach dzieci dostawały drobne upominki i częstowały się pierniczkami w kształcie choinek, przygotowanymi przez Pracownię Cukiernicza „Raj-Plus". Starsze dzieci na świątecznym diagramie szukały wyrazów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. W placówce „Sezam" przygotowano szeroki asortyment świątecznych produktów i jak to zwykle w tym okresie bywa przeprowadzone zostały degustacje m. in. specjalizującej się w herbacie spółki „Herbatea", proponującej klientom „Sezamu" najwyższej jakości cejlońską herbatę. Można też było spróbować produkty rybne i inne hiszpańskiego pochodzenia, degustować wypiekane na stanowisku Spółdzielni Piekarsko- Ciastkarskiej rogaliki croissanty i częstować się pralinami „Lindor".
Z okresem przedświątecznym zbiegła się w tym roku uroczystości 64. rocznicy powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. Zofii Galewskiej, mieszczącego się przy ul. Koźmińskiej, na które zostali zaproszeni przedstawiciele „Społem" WSS Śródmieście. Śródmiejska spółdzielnia współpracuje z Ośrodkiem, partycypując m.in. w pokryciu kosztów zaangażowania dietetyka, prowadzącego od kilkudziesięciu lat zajęcia z gospodarstwa domowego dla uczniów przebywających w internacie. Od kilku lat uczniowie szkoły uczestniczą w akcjach podejmowanych w myśl, realizowanej w „Społem" WSS Śródmieście, idei Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. W Ośrodku w minionych latach odbyły się m.in. prelekcje dotyczące właściwego odżywiania, jak również prezentacja sztuki ludowej Kurpiów Zielonych, połączona z warsztatami – organizowane przez śródmiejską spółdzielnię wspólnie z partnerami handlowymi. Uczniowie Ośrodka biorą czynny udział w konkursach plastycznych, ogłaszanych przez „Społem" WSS Śródmieście. Działający bardzo prężnie samorząd uczniowski, nauczyciele, uczniowie oraz wolontariusze włączają się w liczne akcje charytatywne, edukacyjne, związane z ochroną środowiska, propagujące znajomość historii itp. Przy Ośrodku działa Fundacja Pomocy Dzieciom Słabowidzącym i Niewidomym, której w tym roku przyznano status organizacji pożytku publicznego.