krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
W grudniu 2024 r. oraz styczniu 2025 r. serdecznie zapraszamy na szkolenie Bilans 2024!
aaa
Po trwającej niecałe pół roku budowie „Społem” PSS „Jedność” w Częstochowie otworzyła swój 45 sklep
Sklep zlokalizowany jest w dzielnicy Lisiniec, wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej....
aaa
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy Stanisława Wojciechowskiego
23 października 2024 r. w siedzibie KZRSS „Społem" uroczyście odsłonięto tablicę ku pamięci Stanisława Wojciechowskiego...
aaa
Pierwsze w historii Europejskie Forum Spółdzielczości Młodzieży
Współorganizowane przez Centralny Związek Spółdzielczy Bułgarii (CCU Bulgaria) i Cooperatives Europe.
aaa
Sklep „Społem” PSS Stalowa Wola - Delikatesy LUX już otwarty
8 października punktualnie o 9:00 został otwarty, pod szyldem Delikatesy LUX, najbardziej nowoczesny obiekt handlowy, mieszczący się przy Okulickiego 18.
Copyright by KZRSS "Społem"

Wywiad Prezesa Zarządu „Społem" PSS w Słupsku dla „Głosu Pomorza – Słupsk"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2016 Opublikowano: środa, 02, marzec 2016

W „Głosie Pomorza – Słupsk" z dnia 13 lutego br. opublikowano wywiad redaktora Wojciecha Frelichowskiego z Eugenią Rębacz, prezesem Zarządu „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Słupsku, na temat przygotowywanego przez rząd projektu podatku od handlu. Wywiad zatytułowano: „Gdyby podatek od handlu w obecnym kształcie objął również Społem, zostalibyśmy wyparci z rynku".


Poniżej prezentujemy treść tego wywiadu.
Rząd przygotowuje projekt podatku od handlu. Okazuje się, że poza hipermarketami miałby objąć także polskich franczyzobiorców .
Co pani sądzi o planowanym podatku od handlu?
Mam takie odczucie, że rząd szuka środków na pokrycie wydatków związanych z programem 500+. W moim przekonaniu, jeśli rząd szuka pieniędzy na ratowanie budżetu, to raczej powinien zwiększyć w ogóle podatki, na przykład z 22 na 24 procent, albo podwyższyć podatek VAT. W tym przypadku są plany obciążenia tylko jednej grupy prowadzającej działalność gospodarczą, aby komuś coś dać.
Ale w rządowym projekcie opodatkowania handlu mówi się głównie o dużych sieciach handlowych, głównie zagranicznych, oraz o sieciach franczyzowych.
Jednak w zarysach tego podatku pojawiła się także sieć Społem. Nie wiem, na ile jest to zgodne z prawdą, bo codziennie jest jakiś nowy projekt, co też jest dla nas sytuacją niekomfortową, bo ciągle nic nie wiemy. Podobno nowe propozycje padną 18 lutego.
W jaki sposób ten podatek miałby obejmować także Społem?
No właśnie tego nie wiemy. Nie wiemy przede wszystkim, jak zostaniemy potraktowani, bo Społem to zrzeszenie ogólnopolskie, ale każda spółdzielnia funkcjonuje odrębnie. Mamy co prawda pewne wspólne działania, w tym także handlowe, ale tego nie można w żaden sposób porównać do wielkich sieci handlowych czy do franczyzy.
A jeśli ten podatek objąłby również Społem, to jakby wpłynął na waszą działalność?
Duże sieci handlowe poradzą sobie. Na przykład wymogą na swoich dostawcach obniżenie marży. My jesteśmy małą spółdzielnią, która nie ma szans na taki ruch. Musielibyśmy zapewne podwyższyć ceny, a to z kolei spowodowałoby, że zostalibyśmy wyparci z rynku.
Może trzeba zgłosić swoje obawy słupskim parlamentarzystom?
Bardziej liczymy na przedstawiciela Krajowego Związku Społem, który uczestniczy w konsultacjach z rządem nad ostatecznym kształtem tego podatku.
A co pani myśli o zakazie handlu w niedzielę? Ten projekt przewija się w środowisku związku Solidarność.
W obecnej chwili to byłabym nawet za wprowadzeniem takiego rozwiązania. Personel, który pracuje w niedzielę, musi mieć za ten dzień dodatkowe wynagrodzenie. W wielu przypadkach te koszty nie pokrywają zysków z handlu w niedziele.