krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Spotkanie studentów Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego z przedstawicielami spółdzielczości konsumenckiej „Społem"
Tematem spotkania była: „Spółdzielczość w Polsce, w UE i na świecie" oraz perspektywy zawodowe dla studentów.
aaa
Po generalnej przebudowie, PSS Szczecin otworzył dla klientów sklep Orion przy ul. Księcia Bogusława X 18a
Sklep mieści się w tym samym miejscu od 1973 r., a na swoje pięćdziesięciolecie otrzymał nowoczesny wygląd.
aaa
Społem Coop na szczycie Kilimandżaro!
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
Copyright by KZRSS "Społem"

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej - Na ratunek spółdzielni

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2020 Opublikowano: środa, 29, styczeń 2020

Pojechaliśmy do Sandomierza. Spółdzielnia PSS „Społem" istnieje od 113 lat. Sala w sandomierskim ratuszu jest pełna. Zdaniem ludzi prezes „ukradł" spółdzielnię. Nie ma już spółdzielczej piekarni, w której pieczono doskonały chleb. Jego smak do dzisiaj pamiętają najstarsi mieszkańcy miasta. Zniknęły spółdzielcze restauracje, w których odbywały się uroczystości rodzinne i bale sylwestrowe. Jest czysta komercja, wydzierżawianie budynków prywatnym firmom i osobom, wyprzedaż majątku i zwalnianie ludzi.

Żeby dokonać zamachu, przyjęto stu nowych członków, podwajając w ten sposób liczbę spółdzielców. Nowi mogli wykupić udział za 100, a nie za 500 złotych, które wpłacali starsi członkowie. Ci nowi dotychczas nie mieli nic wspólnego ani ze spółdzielnią, ani ze spółdzielczością, ani z Sandomierzem. Ich zadaniem było głosowanie po myśli prezesa.
W ten sposób minęły czasy spółdzielczych sklepów i restauracji. Społecznicy związani przez całe swoje życie z PSS „Społem" podjęli kroki prawne. Sąd unieważnił wybór Rady Nadzorczej, a co za tym idzie-prezesa. Stwierdził, że prawo zostało złamane. Sąd wydał też zabezpieczenie, w myśl którego nie wolno było sprzedawać majątku „Społem". Wyroki te zostały jednak zlekceważone. O tym, że źle się dzieje, świadczy fakt, że lustrator, wysłany na wieść o nieprawidłowościach, nie został do spółdzielni wpuszczony.
Prezesa na zebraniu bronią dwaj młodzi mężczyźni z obecnych władz. Szefa określają mianem doskonałego menedżera. Twierdzą, że skoro spółdzielnia miała długi, to trzeba było wyprzedawać nieruchomości. To, że wysokość długów nie uzasadniała likwidacji wszystkiego, zostaje przemilczane. Teraz spółdzielnia nie prowadzi już działalności spółdzielczej, nie zatrudnia kelnerek, kucharzy, sprzedawców, zaopatrzeniowców. 113 lat spółdzielczej tradycji nie ma dla menedżerów znaczenia. Liczy się kasa oraz wynik finansowy.

Byli pracownicy, spółdzielcy, mówią z żalem o tym, co minęło, i z nadzieją, że to wróci. Że bezprawne działania da się odwrócić.

W Sandomierzu toczy się nie tylko spór prawny o to, czy nowy prezes i nowe władze są legalne. Toczy się ważniejszy spór - o to, czy grupowa własność, praca wspólna dla dobra wspólnego się ostanie, czy też - tak jak chce prezes i jego dwaj młodzi przedstawiciele - wszystko ma być prywatne, a jedynym i wyłącznym kryterium gospodarczej działalności będzie zysk poszczególnych osób, nie kolektywów.

Tygodnik ANGORA, Autor: PIOTR IKONOWICZ