krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi?
aaa
Obchodząca w bieżącym roku 75-lecie istnienia, Spółdzielnia „Społem" PSS w Głogowie otworzyła, po rozbudowie, sklep ogólnospożywczy.
W placówce handlowej została powiększona sala sprzedaży z 268 m2 do 354 m2, przebudowano pomieszczenia socjalne, magazyn...
aaa
Posiedzenie inauguracyjne Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Handlu
Reprezentantem Spółdzielczości Spożywców „Społem" w powołanej Radzie został Prezes KZRSS „Społem" Ryszard Jaśkowski.
aaa
Jubileuszowy 50 Zjazd Delegatów KZRSS
W Zjeździe uczestniczyło 225 delegatów spośród 293 wybranych w spółdzielniach, 30 zaproszonych gości oraz 125 przedstawicieli wystawców.
aaa
Społem Wola przeszło lifting i walczy o klientów nowym konceptem Bistro Kredens
Społem Wola w wygospodarowanej części lokalu sklepowego stworzyło bistro łączące bar mleczny z pubem.
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 100-lecia istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2020 Opublikowano: wtorek, 04, luty 2020

W celu jak najgodniejszych obchodów wspaniałego Jubileuszu 100 - lecia istnienia, „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców w Poznaniu zaplanowała i zrealizowała wiele działań, na różnorodnych płaszczyznach w okresie całego roku jubileuszowego. Ich wspólnym mianownikiem, było dotarcie z informacją o 100-leciu Spółdzielni do jak największego grona mieszkańców Poznania i Wielkopolski.
W ramach działań marketingowych, mających na celu zaistnienie logotypu Społem w świadomości mieszkańców miasta Poznania i naszych klientów podjęto szereg działań:
- Stworzono koncepcję i opracowano graficznie materiały reklamowe: jubileuszowy logotyp, który konsekwentnie był umieszczany przez cały rok na wszelkich nośnikach reklamy,
- Wejście do siedziby Spółdzielni, położonej w centrum Poznania, zostało wyklejone zaprojektowaną specjalnie wizualizacją nawiązującą graficznie do „wczoraj i dziś" Spółdzielni, a na witrynach okiennych sklepów umieszczono logo 100-lecia,
- Zmieniono szatę graficzną i hasło reklamowe cyklicznej gazetki promocyjnej i reklamy radiowej, które w roku jubileuszu brzmiało: „Dla Ciebie od 100 lat".
- Utworzono profil na Instagramie @spolempoznan, gdzie zamieszczane były i nadal są materiały archiwalne pochodzące z Izby Tradycji i Pamięci „Społem" PSS w Poznaniu,
- Opracowano grę turystyczną „Śladami Społem" na urządzenia mobilne, która jest dostępna na stronie https://gryturystyczne.pl/mobilne/spolem
- Stworzono „Selfie Spot" na ul. Św. Marcin – głównej ulicy miasta,
- Podjęto współpracę z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej, które zorganizowało wystawę, na której były prezentowane m.in. archiwalne zdjęcia ośrodków „Praktyczna Pani",
- Zorganizowano wystawę plenerową, która w dniach 6-22 grudnia ubr. ,za pomocą systemów wystawienniczych, została zainstalowana w samym centrum miasta Poznania przy ul. św. Marcin – 24 duże tablice opowiadały dzieje Spółdzielni i były nie lada gratką dla dużej rzeszy poznaniaków i turystów,
- Zamieszczono kilku stronnicowy materiał - tekst i liczne fotografie - w grudniowym wydaniu lokalnego prestiżowego miesięcznika „Sukcesu po poznańsku" zmieniając jego tytuł na „Sukces po poznańsku wg Społem",
- Zamieszczono obszerną fotorelację z Pikniku Jubileuszowym w „Społemowcu Warszawskim",
- Zamieszczono całostronnicowy artykuł w wydaniu „Głosu Wielkopolskiego" w dniu 10.12 i zapięto spójną kampanię reklamową w mediach społecznościowych i na portalach gloswielkopolski oraz poznan.naszemiasto,
- Wydano album jubileuszowy pt. „100-lecie SPOŁEM Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu",
- Zrealizowano film reklamowy prezentujący historię i dorobek Spółdzielni oraz jej teraźniejszość,
- Zlecono wykonanie reportażu filmowego z głównych obchodów Jubileuszu 100-lecia, który został dwukrotnie wyemitowany w kanale Wielkopolskiej Telewizji Kablowej, na portalu epoznan oraz jest dostępny na YouTube na kanale Spółdzielni.
W ramach akcji skierowanych do klientów Spółdzielni przeprowadzono następujące akcje:
- „Społem w rodzinnym albumie" – zbiórka pamiątek związanych ze „Społem" PSS w Poznaniu – akcja wsparta reklamą w internecie, plakatami, postami w mediach społecznościowych, wysyłką newslettera i sms-ingu oraz wrześniową kampanią reklamową w autobusach miejskich.
- „Społem oczami dziecka" – konkurs z nagrodami skierowany do najmłodszych poznaniaków - przedszkolaków, którego głównym zadaniem było wykonanie dowolną techniką uproszczonego logotypu 100 – lecia Spółdzielni,
- „Społem do składu po sprawunki – spacer śladami Społem PSS" – celem było zachęcenie poznaniaków do wzięcia udziału w spacerze ulicami Poznania i poznanie historii Spółdzielni. W tym celu opracowano tematykę spaceru, wykorzystując bogate materiały archiwalne, zamieszczono posty w mediach społecznościowych i rozesłano sms-ing. Marcowy spacer cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że akcja została przeprowadzona ponownie we wrześniu ubr.
- „Czy wiesz?" - całoroczny konkurs z nagrodami na profilu Społem Poznań na Facebooku, łącznie 28 pytań konkursowych oraz całoroczna akcja informacyjna w gazetce reklamowej Spółdzielni pt. „Czy wiesz, że..." – pytania i informacje dotyczyły wiedzy na temat historii Spółdzielni.
- Akcja ZDRAPKA –„Świętuj z nami 100 urodziny" trwająca w okresie od 25.11-24.12. Za każde 30 zł wydane na zakupy w sklepach Spółdzielni klient otrzymywał zdrapkę. Nagrody stanowiły karty podarunkowe o wartości 1000, 100 i 50 zł oraz bony 5 i 10 złotowe. Uczestnicy konkursowej zdrapki wygrali nagrody o łączne wartości ponad 20 tys. zł.
Piknik Jubileuszowy. W dniu 15 czerwca br. odbył się Piknik Jubileuszowy dla pracowników Spółdzielni, w którym wzięło udział ponad 400 osób. Impreza odbyła się na Polu Piknikowym nad poznańską Maltą. Piknik rozpoczął się powitalnym, okolicznościowym przemówieniem Prezes Zarządu Spółdzielni. Do późnych godzin nocnych bawiono się przy granej na żywo muzyce w wykonaniu zespołu AlCapone Band. Z pomocą iluzjonisty Piotra Szumnego każdy mógł choć przez chwilę zostać małym magikiem. Przy przepysznym torcie urodzinowym przygotowanym przez pracownię „Jubilatka" należącą do „Społem" PSS w Ostrowie Wlkp. uczestnicy Pikniku odśpiewali gromkie „200 lat" dla zacnej Jubilatki. W rekordowych ilościach wykonywano pamiątkowe zdjęcia w fotobudce oraz przy specjalnie dedykowanej ściance. Fani foto do dyspozycji mieli stroje z epoki międzywojnia, przepiękne kapelusze, płaszcze, cylindry, fraki. Zaproszeni na Piknik partnerzy biznesowi prezentowali swoje produkty na przygotowanych specjalnie na tę okazję stoiskach firmowych. Punktem kulminacyjnym pikniku było rozlosowanie ponad 170 nagród rzeczowych pośród naszych pracowników. Na uczestników Pikniku, do których nie uśmiechnęło się szczęście w losowaniu, czekał zielony parasol z jubileuszowym logo Spółdzielni. Wszyscy uczestnicy Pikniku otrzymali pamiątkowe medale specjalnie zaprojektowane i wykonane dla uczczenia tego wspaniałego jubileuszu. Medale każdemu z uczestników wręczał Zarząd Spółdzielni. Nie jednemu przy tej okazji pokazała się w oku łezka wzruszenia.
Wspólna wyśmienita zabawa po raz kolejny udowodniła, że SPOŁEM naprawdę znaczy RAZEM.
Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców.
Uroczystości rozpoczęto 10 grudnia 2019 roku Mszą Św. w Farze Poznańskiej, której przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Mszę świętą odprawiono dokładnie w dniu, w którym 100 lat temu Spółdzielnia otworzyła swoje dwa pierwsze sklepy, w podziękowaniu za 100 lat działalności „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu i z prośbą o potrzebne łaski na kolejne lata działalności.
Następnie odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kościelnych i spółdzielczych, przedstawicieli spółdzielni spożywców z całego kraju, partnerów biznesowych oraz pracowników, działaczy społecznych, członków i sympatyków Spółdzielni.
Miejsce, w którym świętowano ten WSPANIAŁY JUBILEUSZ nie było przypadkowe. Hotel BAZAR ma bowiem wielkie, historyczne znaczenie dla Poznania i Wielkopolski. Powstał dzięki powołaniu w 1838 roku Spółki Akcyjnej BAZAR z inicjatywy dr Karola Marcinkowskiego, który zdawał sobie sprawę z niedorozwoju polskiego przemysłu i handlu. Zamierzał uczynić z Bazaru ośrodek polskiego życia narodowego jednoczącego wszystkie warstwy społeczne. Początkowo zamierzano wybudować tylko sklepy i mieszkania dla kupców.
Z czasem akcjonariusze postanowili wybudować duży hotel, w którym znajdować miały się sklepy. Zasadą spółki było wydzierżawianie sklepów jedynie Polakom, aby polskie sklepy, wykorzystując strategiczny punkt miasta, mogły skutecznie konkurować z lepiej rozwiniętym handlem niemieckim i żydowskim. To jedna z wielu kart historii Bazaru, jak się okazuje bardzo bliska naszej spółdzielczej, kupieckiej branży. Jednak hotel Bazar głównie kojarzy się mieszkańcom Poznania z rolą niepodległościową jaką odegrał w historii naszego kraju.
Tu nadal unosi się duch niepodległości i mury tu nadal pchną wolnością. Zresztą trudno, aby było inaczej. Skoro właśnie w tym miejscu 26 grudnia 1918 roku nasz wielki rodak, pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk Ignacy Jan Paderewski przybywszy do Poznania wygłosił mowę do zebranych pod balkonem tłumów. Jego patriotyczne przemówienie stało się wstępem do wybuchu w dniu 27 grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego.
Uroczystą Galę swoją obecnością zaszczycili:
Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym m.in.:
- Poseł na Sejm - pan Bartłomiej Wróblewski
- Wojewoda Wielkopolski - pan Łukasz Mikołajczyk
- Przewodniczący Rady Miasta Poznania - pan Grzegorz Ganowicz
- Zastępca Prezydenta Miasta Poznania - pani Katarzyna Kierzak - Koperska
- Dyrektor Biura Poselskiego Minister Rozwoju Pani Jadwigi Emilewicz - pan Norbert Nowicki

Przedstawiciel władz kościelnych w osobie księdza Prałata Jana Stanisławskiego.
Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej pan Wojciech Kruk.


Przedstawiciele organów spółdzielczych:
- Członkowie Rady Nadzorczej Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" w Warszawie na czele z jej Przewodniczącą – Panią Marią Wawrzaszek – Gruszką.
- Zastępca Prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej i Prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" w Warszawie - pan Ryszard Jaśkowski
- Zastępca Prezesa Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" w Warszawie - pan Szymon Fabisiak
oraz liczne grono Prezesów Spółdzielni Spożywców spod znaku „Społem" z całego kraju, w tym z Białegostoku, Głogowa, Gniezna, Kalisza, Puław, Puszczykowa, Śremu, Turka, Warszawy-Śródmieścia i Wrześni, jak również Prezesi Zarządu:
- „Społem" Gastronomicznej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu,
- Spółdzielni Handlowej „BAZAR"
- „Społem" Spółdzielczego Ośrodka Wypoczynkowego „ZORZA"
W gronie zacnych gości nie zabrakło Przedstawicielki „Społemowca Warszawskiego" i Sekretarza technicznego Rady Nadzorczej KZRSS „Społem" w Warszawie oraz szerokiego grona kontrahentów biznesowych. Gospodarzy na uroczystości reprezentowali Seniorzy – działacze spółdzielczy, członkowie Rady Nadzorczej, pracownicy, Przewodniczący Związku Zawodowego oraz Zarząd „Społem" PSS w Poznaniu.
Uroczystość poprowadził Zbigniew Grochal – aktor poznańskiego Teatru Nowego. Na wstępnie został wprowadzony poczet sztandarowy. Sztandar „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców zawiera herb miasta Poznania - miejsca założenia i prowadzonej od 100 lat działalności. Drugim szczególnym elementem jest pochodzący z 1911 roku znak graficzny, przedstawiający grupę ludzi popychających kulę ziemską. Nawiązuje on do wezwania, które wieszcz Adam Mickiewicz zamieścił w „Odzie do młodości":
Hej! ramię do ramienia! spólnymi łańcuchy
Opaszmy ziemskie kolisko! ...
Dalej, bryło, z posad świata!
Nowymi cię pchniemy tory ...
Następnie został odegrany i odśpiewany przez orkiestrę kameralną Wind Cameral Orchestra HYMN SPÓŁDZIELCÓW. Specjalnie na tą okoliczność została opracowana partytura na wiele instrumentów i wokal, która w swoim aranżu zachowała linię melodyczną i charakter tej jakże ważnej dla spółdzielców pieśni, niosącej wciąż aktualne wyzwania dla naszego ruchu. Po hymnie i serdecznym przywitaniu przez prowadzącego uroczystość wszystkich Szanownych Gości głos zabrała Pani Prezes Zarządu Grażyna Raniewicz – Lis, która w swoim przemówieniu przytoczyła najważniejsze postaci i fakty historyczne z życia Spółdzielni i jej teraźniejszości podkreślając, że:
" Od samego początku działaliśmy i nadal działamy według zasady Romana Dmowskiego – „Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie". Czuliśmy, że „Nie czas jest nam dany, ale chwila. Naszym zadaniem jest uczynić z tej chwili czas" jak mówił Georges Poulet. Mierzyliśmy się z trudnościami tak jak w piosence Krystyny Prońko, „Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj." Naszą codzienność traktowaliśmy jak służbę wcielając w życie słowa wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego wiedząc, że „ Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem." Dlatego od zawsze wdzieliśmy, że SPÓŁDZIELCA to brzmi dumnie oraz to, że SPÓŁDZIELCA to brzmi ......trudniej. Nie zrażały nas porażki, bo mieliśmy świadomość, że one przede wszystkim zmuszają do wysiłku. Wysiłku, który stale nam towarzyszy, bo jak powiedział Konfucjusz "Nie narzekaj, że masz pod górkę, gdy idziesz na szczyt"

Przedstawiła misję jaką Spółdzielnia i spółdzielczość spod znaku „Społem" realizuje i trudności z jakimi musi się mierzyć.. „W dobie kolonizacji rynku przez koncerny zagraniczne, pomimo tak bogatego dorobku i bycia dzisiaj ostatnim bastionem polskiego handlu, spółdzielcza forma gospodarowania nie jest w żaden sposób doceniana. Na przestrzeni ostatnich 30 lat, zmieniających się rządów i partii politycznych nie zadbano o to, aby stworzyć odpowiednie warunki służące rozwojowi spółdzielczości konsumenckiej, nie obroniono i nadal nie chroni się dorobku tej formy gospodarowania, wręcz przeciwnie stale dotykały i dotykają nas skutki źle pojmowanego kapitalizmu, pseudo reformatorskich działań, zmierzających wprost do demontażu spółdzielczości.
Dlatego jak nigdy dotąd potrzebne są działania zmierzające wprost do obrony polskiego handlu, w tym tego spod znaku SPOŁEM. Dzisiaj społemowska spółdzielczość mierzy się z ogromnymi zagrożeniami dotyczącymi nie tylko stałego rozwoju, ale przede wszystkim stabilnego bytu. Jak nigdy dotąd w stosunku do naszej spółdzielczości potrzebna jest polityka obliczona na pozytywne rezultaty w długim okresie, a więc polityka zapewniająca trwały rozwój spółdzielni. Takiej polityki oczekuje od wielu lat środowisko spółdzielcze od władz państwowych. Strategia działania dla spółdzielni powinna być obliczona na pokolenia, a nie na zaspokojenie doraźnych potrzeb i interesów. Występujących problemów społecznych i gospodarczych nie rozwiążą jedynie komercyjne korporacje i indywidualna przedsiębiorczość. Niezbędne są wspólnotowe aktywności ludzi, w tym sprawdzone historycznie formy spółdzielcze. Nie zbudujemy świata idealnego, ale dbając o własną Spółdzielnię i jej codzienny byt możemy uczynić istotny krok w jego kierunku."

Podkreśliła, że Spółdzielnia to związek ludzi, a nie kapitałów.
„Spółdzielcy zawsze są tacy sami. Bez względu na to w jakim czasie i w jakim miejscu przyszło im działać. Muszą mieć w sobie wiarę w drugiego człowieka, umieć dostrzegać wartość wspólnego działania i mieć w sobie odrobinę szaleństwa, które pozwala wytrwale i wiernie bronić swoich idei. ZAWSZE, przede wszystkim, a ostatnio bardzo często mimo wszystko.„

Do wszystkich zacnych gości zaapelowała „abyśmy zawsze wierzyli w spółdzielczość. Nie zgadzajmy się, z marzeniami tych, którzy chcieliby, aby spółdzielczość w Polsce była mała, gminna i XIX wieczna. . Nigdy nie ustańmy w walce o nadanie polskiej spółdzielczości konsumenckiej właściwej rangi w sferze gospodarczej i społecznej."
Życzyła dostojnej Jubilatce, aby rosła w siłę, aby omijały ją wszelkie niedogodności i przeciwności losu aby w oczach społeczeństwa była zawsze bastionem dobrego i rzetelnego polskiego handlu.
„Ponieważ najlepsza metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie, wszystkim, którzy poprzez swoją pracę zawodową i społeczną działalność wejdą w drugie stulecie Spółdzielni życzę, aby słowo Spółdzielnia nie było tylko definicją, ale prawdziwą rzeczywistością życia, Pamiętajmy i bądźmy dumni z tego, że marka SPOŁEM wpisana jest na stałe w miasto POZNAŃ i wielkie dobrodziejstwo jakim jest nasza ojczyzna POLSKA" - tymi słowami Prezes Zarządu zakończyła swoje wystąpienie.
Wojewoda Wielkopolski pan Łukasz Mikołajczyk wręczył podczas gali odznaczenia państwowe nadane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczona została Pani Grażyna Raniewicz – Lis Prezes Zarządu „Społem" PSS w Poznaniu, natomiast Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojewoda odznaczył panią Rybczyńską Danutę – Przewodniczącą Rady Nadzorczej Spółdzielni. Następnie pracownikom i działaczom samorządowym Spółdzielni wręczono Medale Za Długoletnią Służbę w stopniu złotym i srebrnym, Odznaki Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego oraz Zasłużony dla Społem. Przewodnicząca Rady Nadzorczej – pani Danuta Rybczyńska została uhonorowana przez Spółdzielnię za całokształt działalności, wyjątkową statuetką WZOROWY SPÓŁDZIELCA.
Serdeczne słowa do zacnej Jubilatki podczas uroczystości skierowali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, spółdzielczych i kościelnych.
Uroczystość uświetnili swoim koncertem muzycy z Wind Cameral Orchestra pod batutą Pawła Joksa. Orkiestra zabrała gości w sentymentalną, muzyczną podróż przez ostatnie stulecie prezentując min. takie utwory jak: Andaluzja, wiązanką walców, Czterdziestolatek, My Way., Brunetki, blondynki,. Przy utworze We Are The Champion, legendarnej grupy Queen, radosne emocje sięgnęły zenitu i cała sala śpiewała piosenkę charyzmatycznego wokalisty - Freddiego Mercurego. Występ orkiestry zakończył toast i gromkie odśpiewanie życzeń „200 lat" przy wspaniałym urodzinowym torcie. Przysłowiową „wisienką" na nim był występ gwiazdy wieczoru Katarzyny Pakosińskiej. Kunszt aktorski, charakterystyczny perlisty śmiech artystki, nawiązanie bezpośredniego kontaktu z publicznością, dowcipy i żarty sypane jak z rękawa były potwierdzeniem tytułu spektaklu „Dobry wieczór z Pakosińską".
Dziękujemy Wszystkim, którzy wspólnie z nami świętowali Jubileusz 100-lecia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu.

  • sisI2020_poznan01
  • sisI2020_poznan02
  • sisI2020_poznan03
  • sisI2020_poznan04
  • sisI2020_poznan05
  • sisI2020_poznan06
  • sisI2020_poznan07
  • sisI2020_poznan08
  • sisI2020_poznan09
  • sisI2020_poznan10