X Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach
„Spółdzielczość – przestarzały model czy odpowiedź na współczesne wyzwania?" to jeden z tematów paneli dyskusyjnych podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w dniach 3-4 marca br. w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski.
W ciągu dwóch dni, zaproszeni przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, paneliści mieli okazję do wymiany spostrzeżeń, wniosków i nawiązania współpracy.
Ryszard Jaśkowski Prezes Zarządu KZRSS „Społem" wraz z Januszem Kuleszą Prezesem Zarządu PSS „Społem" Białystok wzięli aktywny udział w panelu dyskusyjnym na temat „Spółdzielczość – przestarzały model czy odpowiedź na współczesne wyzwania?". Wybór omawianego zagadnienia związany był min. z ustanowieniem przez ONZ roku 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości pod hasłem „Spółdzielnie budują lepszy świat". Pozostałymi uczestnikami panelu byli:
- Krzysztof Kazana - Wójt, Urząd Gminy Stanin
- Rafał Krenz ¬- Dyrektor ds. Innowacji i Współpracy CoopTech Hub
- Andrzej Ramotowski - Prezes Zarządu Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego
- Iwo Buller - głos w dyskusji, student, Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa
i Administracji
Moderatorem dyskusji był: Maciej Wośko, Redaktor Naczelny, wGospodarce.pl
Wśród poruszanych podczas dyskusji tematów pojawiły się zagadnienia dot. globalnej konkurencji, szybkiego rozwoju technologii i dominacji mega-korporacji, paneliści rozważali czy powyższe czynniki stawiają spółdzielnie w pozycji defensywnej. Czy zatem spółdzielnia to model, który nie nadąża za tempem współczesnego świata? Czy spółdzielczość, choć zakorzeniona w historii, ewoluuje i dostosowuje się do współczesnych wyzwań? W odpowiedzi na te pytania Prezes Ryszard Jaśkowski przedstawił zgromadzonym prezentację dotyczącą spółdzielczości, gdzie bogata historia ruchu spółdzielczego, przeplatała się z prezentacją nowoczesnych rozwiązań skierowanych do konsumentów np. program lojalnościowy czy aplikacja mobilna Społem. Ryszard Jaśkowski podkreślił przy tym, że spółdzielczość nie może sobie pozwolić na duże nakłady finansowe na reklamę i promocję, a mimo to, dzięki programom skierowanym do młodszej grupy odbiorców, jest coraz bardziej rozpoznawalna i pozytywnie postrzegana przez konsumentów.
Paneliści poruszyli też tematy związane z franczyzą. Prezes Jaśkowski na pytanie spółdzielczość czy franczyza, wskazał definitywnie spółdzielczość podkreślając, że wybór między spółdzielnią a franczyzą zależy od celów i wartości, które firma chce realizować. Model spółdzielczy jest odpowiedni dla tych, którzy cenią lokalną współpracę, długoterminowy rozwój, aktywizację i łączenie lokalnych społeczności oraz działanie prospołeczne, podczas gdy franczyza będzie atrakcyjniejsza dla tych, którzy szukają szybszego wzrostu i korzystania z gotowego, sprawdzonego systemu, stawiając zysk w centrum ich głównego zainteresowania.
Zagadnienia poruszane podczas panelu to również wspólne działania samorządów i wielu branż spółdzielczości, w tym spółdzielni energetycznych jako odpowiedzi na rosnące koszty energii. Spółdzielnie energetyczne to znak naszych czasów, co podkreślił w swojej wypowiedzi Rafał Krenz Dyrektor ds. Innowacji i Współpracy CoopTech Hub. Obecna Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw wskazuje jako miejsce działalności spółdzielni energetycznej obszar gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich. Należy dokonać nowelizacji Ustawy i rozszerzyć możliwość tworzenia spółdzielni energetycznych na obszarach miejskich, obecnie trwają prace m.in. nad takimi zmianami.
Ryszard Jaśkowski zaapelował również do działaczy samorządowych, aby aktywnie wspierali rozwój sklepów spółdzielczych, poprzez oferowanie nieruchomości samorządowych w pierwszej kolejności działającym na ich terenie spółdzielniom. Dzięki takiej polityce istnieje szansa na uniknięcie budowy na lokalnych gruntach kolejnych sklepów wielkoformatowych zachodnich sieci handlowych, a działanie takie będzie realnym wsparciem polskiego handlu.
Na zakończenie dyskusji, paneliści stwierdzili, że spółdzielczy model działalności jak najbardziej sprawdza się we współczesnym świecie. Istnieje potrzeba działań prospołecznych, aktywizujących i łączących lokalne społeczności, gdzie ważna jest współpraca i długoterminowy rozwój.