krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

Zmarła Przewodnicząca Rady Nadzorczej „Społem" PSS w Białej Podlaskiej

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2014 Opublikowano: poniedziałek, 02, czerwiec 2014

Nadzieja MaksymiukW dniu 8 maja br., po ciężkiej chorobie, zmarła Nadzieja Maksymiuk – przewodnicząca Rady Nadzorczej „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej. Miała 73 lata.

Pani Nadzieja Maksymiuk urodziła się w czasie II wojny światowej, w 1940 r., w Husince koło Białej Podlaskiej, w rodzinie rolniczej. Gdy miała 2 lata Niemcy zabrali jej ojca jako zakładnika do obozu koncentracyjnego w Lublinie na Majdanku, gdzie został zamordowany. Matka sama prowadziła gospodarstwo rolne i wychowywała dzieci.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej uczęszczała do Technikum Rachunkowości w Białej Podlaskiej, które ukończyła w 1958 roku. Wtedy podjęła pierwszą pracę zawodową w bialskiej „Społem" PSS, jako sprzedawca, a po dwóch latach została kierownikiem sklepu. Po przerwie w pracy związanej z wychowaniem dzieci, przez 6 lat pracowała w „Argedzie".
W 1970 r. wróciła do „Społem" PSS w Białej Podlaskiej, gdzie pracowała do 1990 roku. Była referentem, inspektorem handlowym, zaopatrzeniowcem, specjalistą, kierownikiem Działu Obrotu Towarowego, kierownikiem transportu, jako kierownik zajmowała się także sprawami organizacyjno-prawnymi, organizacją pracy, by zakończyć pracę ponownie jako kierownik Działu Obrotu Towarowego.
Po zakończeniu pracy w bialskiej „Społem" PSS, przez 3 lata prowadziła sklep w systemie ajencyjnym.
W czasie pracy zawodowej przez wiele lat działała w organach nadzorczych „Społem' PSS w Białej Podlaskiej. Przez 23 lata była członkiem Rady Nadzorczej pełniąc funkcje: przewodniczącej komisji, zastępcy przewodniczącego i przewodniczącego. Przewodniczącą Rady Nadzorczej była od 2006 roku aż do śmierci.
W nekrologu Nadziei Maksymiuk, podpisanym przez Radę Nadzorczą, Zarząd, Pracowników i Chór „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej, napisano m.in.:
„Spółdzielnia straciła wspaniałą kobietę, pracowitego i życzliwego człowieka, niezwykle zaangażowanego spółdzielcę, patriotkę która bardzo kochała swoją Ojczyznę – Polskę.
Chór „Społem" stracił chórzystkę, która wraz z mężem śpiewała w nim przez ponad 25 lat.
Śp. Nadzieja – Przewodnicząca – Pani Nadzia była osobą niezwykle aktywną. Było jej pełno w naszej spółdzielni, działalności charytatywnej, w mieście, na osiedlu, na działce i wszędzie tam gdzie trzeba było zaznaczyć, że trzeba coś zrobić, pomóc, wyrazić swoje zdanie.
Mówiła ciągle: „zobaczycie będzie dobrze, będzie lepiej". Uczyła nas optymizmu: „posłuchajcie mnie, bo to mówię ja, Nadzieja". (...).
. Śp. Nadzieja Maksymiuk była i pozostanie niedościgniona w swojej aktywności, pracowitości, rzetelności i ukochaniu spółdzielczości, ukochaniu „Społem" – swojej spółdzielni.
Działając przez wiele lat w organach nadzorczych naszej spółdzielni nie planowała schodzić ze spółdzielczej drogi, widziała ludzi, spółdzielnie i jej miejsce w gospodarce miasta i kraju.
Często jednak czuła się zawiedziona, że kapitalizm jest tak drapieżny, że liczy się tylko pieniądz. (...).
Zrobiła w swoim życiu tak wiele, dla nas, dla naszej spółdzielni. Dziękujemy, niech spoczywa w spokoju".