krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Spotkanie studentów Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego z przedstawicielami spółdzielczości konsumenckiej „Społem"
Tematem spotkania była: „Spółdzielczość w Polsce, w UE i na świecie" oraz perspektywy zawodowe dla studentów.
aaa
Po generalnej przebudowie, PSS Szczecin otworzył dla klientów sklep Orion przy ul. Księcia Bogusława X 18a
Sklep mieści się w tym samym miejscu od 1973 r., a na swoje pięćdziesięciolecie otrzymał nowoczesny wygląd.
aaa
Społem Coop na szczycie Kilimandżaro!
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 40-lecia Klubu Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw" przy „Spolem" PSS w Tucholi

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2016 Opublikowano: piątek, 01, kwiecień 2016

Klub Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw" przy „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Tucholi ma 40 lat. Na uroczystości jubileuszowej w Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi w dniu 11 marca br. były gratulacje i podziękowania.
W dniu 11 marca br. w Muzeum Borów Tucholskich otwarta została też jubileuszowa wystawa Klubu Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw" przy PSS Społem w Tucholi.

Na wystawie zaprezentowano dorobek twórczy z dawnych czasów i ten współczesny. Oprócz haftów na wystawie zobaczyć można kraszanki, plecionki, wiklinę i grafikę. Działalność klubu to systematyczna i nieustanna edukacja, to ciągłą popularyzacja sztuki ludowej Borów Tucholskich jak również promocja regionu igłą, nicią i barwami malowana.
Początki działalności klubu były następujące. Na przełomie lat 1975/1976 w Ośrodku Praktyczna Pani przy „Społem" PSS w Tucholi rozpoczął się kurs haftu II stopnia dla pracowników i członków spółdzielni. W wyniku wielkiego zainteresowania, zapału i chęci kontynuowania tego kunsztownego, artystycznego rękodzieła w 1976 r. powstał klub haftu, który przyjął nazwę Miłośników Złotych i Bursztynowych Barw. Miejscem cotygodniowych spotkań stał się ośrodek Praktyczna Pani. Przewodniczącą, instruktorką służącą fachową pomocą została Helena Grabkowska, uznana mistrzyni w zakresie haftu kaszubskiego. Hafciarki zrzeszone w klubie w swoich pracach początkowo bazowały na wzornictwie szkoły wdzydzkiej, a następnie na stworzonej przez Helenę Grabkowską szkole tucholskiej. Ten własny styl w złotej tonacji szybko zdobył uznanie etnografów. W 1983 r. Chojnicki Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wydał drukiem Tekę Haftu Kaszubskiego Szkoły Tucholskiej. Helena Grabkowska kierowała klubem do 1983 r. Wychowała wiele twórczyń, których perfekcyjne prace wysoko cenione są przez znawców tej sztuki ludowej. W 1983 r., w 70. rocznicę urodzin i Złoty Jubileusz Pracy Twórczej Helena Grabkowska przewodnictwo klubu przekazała w ręce wówczas już znanej twórczyni ludowej Marianny Weilandt, która kieruje klubem do dzisiaj. Od momentu powstania klubu do dziś działa on pod patronatem „Społem" PSS, a jego członkinie należą do Borowiackiego Towarzystwa Kultury i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Klub Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw" gromadzi w swoich szeregach 25 członkiń. Od roku 1977 klub brał i bierze udział w organizowanych przez muzea, stowarzyszenia i placówki kultury konkursach na sztukę ludową , które najczęściej odbywały się i odbywają się w Chojnicach, Bydgoszczy, Linii, Lublinie oraz Toruniu. Aktualnie od około 10 lat rokrocznie hafciarki biorą udział w konkursie na haft kaszubski w Linii, zdobywając czołowe miejsca. Prace klubu prezentowane są na wystawach pokonkursowych w różnych miastach na terenie kraju (w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Lublinie, Słupsku, Gdańsku, Człuchowie, Chojnicach, Czarnej Wodzie, Warszawie i w Tucholi). Panie uczestniczące w konkursach sztuki ludowej zostają rokrocznie nagradzane i wyróżniane, a całe środowisko tucholskich twórczyń – hafciarek uznane jest na całym Pomorzu jako zagłębie haftu kaszubskiego. Posiadają weryfikacje artystyczne upoważniające do tytułu Twórca Ludowy.
Spod igieł w ich pracowitych rękach wychodzą obrusy, bieżniki, serwety, zakładki, czepce oraz całe bogato haftowane ludowe stroje świetlicowe. W swoim dorobku hafciarki posiadają wiele nagród i wyróżnień, które zdobyły podczas tych konkursów. Zachwycająca uroda haftów toruje im drogę daleko poza regionem, stając się marką i znakiem rozpoznawczym regionu Borów Tucholskich. Artystyczne, misternie wykonane prace trafiają do muzeów, galerii, kościołów w kraju i za granicą oraz do zbiorów prywatnych w różnych krajach Europy i za oceanem. Prace członkiń klubu trafiły do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach oraz do muzeów w Bytowie, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu. Prace hafciarek z Klubu Haftu „Złotych i Bursztynowych Barw" znalazły miejsce w zbiorach poza Polską: w Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Meksyku, Kanadzie, USA, na Ukrainie, Białorusi, w Szwajcarii i Danii.
Oprócz wystaw pokonkursowych członkinie klubu biorą udział w wystawach regionalnych np. z okazji Dni Borów Tucholskich lub prezentacji gmin i powiatów. Klub wystawia swoje prace na różnego rodzaju jarmarkach i kiermaszach sztuki ludowej, m.in: w Bydgoszczy – „Jarmark Świętojański", Wdzydze Kiszewskie – „Jarmark sztuki ludowej", „Żywy Skansen" w Toruniu, „Sąsiady" w Trzebiatowie, w Tucholi : „Święto Ziemi", „Dzień Folkloru Borowiackiego" i na festynach szkolnych, na Zjazdach Kaszubów, w Żninie podczas „Jesieni na Pałukach", gminnych, powiatowych i wojewódzkich imprezach dożynkowych. W swoich kronikach zanotował między innymi takie ważne wystawy jak: „A to Polskie właśnie" w Lublinie, Białymstoku, Bukowinie Tatrzańskiej, Żukowie, Oliwie, Kobylnikach, Czarnej Wodzie, Tarnowskich Górach, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz coroczne prezentacje podczas Europejskich Dni Kultury w Częstochowie i na poznańskim Festiwalu Przedmiotów Artystycznych.
Hafciarki zrzeszone w klubie żywo uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym miasta i powiatu. Wspólnie z Borowiackim Towarzystwem Kultury prowadzą działalność w zakresie upowszechniania kultury, promocji regionu i edukacji regionalnej, współpracując z administracją samorządową ( miasto i powiat), Miejską Biblioteką Publiczną, Tucholskim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Borów Tucholskich, Tucholskim Parkiem Krajobrazowym i Lokalną Grupą Działania „Bory Tucholskie".
Klub dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów jubileuszu 40-lecia. Szczególne podziękowania kierowano do Rady Nadzorczej i Zarządu „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Tucholi za wsparcie finansowe i duchowe. Bez ich pomocy nie byłoby możliwe zrealizowanie zaplanowanych na tę okoliczność działań.
W relacji z jubileuszowej uroczystości 40-lecia Klubu, opublikowanej w „Gazecie Pomorskiej – Chojnice" w dniu 15 marca br., redaktor Janina Waszczuk napisała m.in.: „Czterdziestolecie istnienia skłania do podsumowań. Na wstępie glos zabrała szefowa klubu Marianna Weilandt . – Przy świętowaniu nie możemy zapomnieć o tych, którzy odeszli od nas, by tworzyć swój artystyczny warsztat w innym świecie na chwałę Bożą – mówiła. – Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.
Wioletta Chabowska z muzeum przypomniała historię klubu. Potem był czas na gratulacje. Wiele delegacji zjawiło się na uroczystości i to nie tylko z powiatu, ale i ościennych miejscowości. Hafciarki biorą udział w konkursach i to z powodzeniem. Zazwyczaj z Linii przywożą dyplomy i nagrody za zajęcie pierwszych miejsc i właśnie delegacja z tej miejscowości podkreślała, że panie z Tucholi są zawsze mile widziane i wiadomo, że z Tucholi to zawsze prace zdobędą miejsca na podium. Podkreślano, że panie są najlepszymi ambasadorkami Tucholi i burmistrz przy gratulacjach podkreślił, aby dalej tak pięknie rozsławiały Tucholę i Bory. – To prawda, że jesteście ambasadorami i cieszę się bardzo. Marianko, ty dalej tak trzymaj się w zdrowiu i pokazujcie się na wystawach. Wszystkim paniom życzę zdrowia i wytrwałości w dalszym haftowaniu – zaznaczył burmistrz. – Zawsze możecie liczyć na pomoc gminy.
Inni goście życzyli paniom z klubu tak wspaniałych dzieł, które wychodzą spod igły i życzyli przede wszystkim wytrwałości, zdrowia i dalszego tak owocnego tworzenia. Większość osób z klubu należy także do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Na uroczystości wręczono dwie legitymacje nowym członkom. – Sztuka ludowa wpisana jest w krajobraz Borów. A szczególnie haft jest rozpoznawalny jako produkt charakterystyczny dla regionu – podkreślano na jubileuszu. – To wielki potencjał, którego można pozazdrościć Tucholi. Prace hafciarek są swoistym produktem marketingowym, a haft kaszubski szkoły tucholskiej jest znakiem rozpoznawczym Borów".