krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski bedacy członekiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Copyright by KZRSS "Społem"

„Półtora wieku „Społem” - przegląd artykułów

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2019 Opublikowano: wtorek, 16, kwiecień 2019

W "magazynvip.pl" oraz w siódmym numerze "Mieszkańca" ukazały sie artykuły dotyczące obchodów 150-lecia spółdzielni spożywców:

Półtora wieku „Społem" - Kto z nas nie robi lub nie robił zakupów w sklepach „Społem"?

Mieszkaniec nr 7/2019, 4.04.19
Autor: Ardanowska - Półtora wieku „Społem"

Kto z nas nie robi lub nie robił zakupów w sklepach „Społem"? Marka tej Spółdzielni rozpoznawalna jest w całym kraju, a co najważniejsze wzbudza zaufanie i sympatię. Nazwę „Społem", która oznacza razem (wspólnie, pospołu), wymyślił nie kto inny, jak Stefan Żeromski. Marka „Społem" wyceniana jest na ok. 500 mln zł i od lat lokuje się w pierwszej trzydziestce najcenniejszych polskich znaków firmowych (wg rankingów „Rzeczpospolitej"). W tym roku spółdzielczość spożywców w Polsce świętuje 150-lecie istnienia. 12 kwietnia, w Muzeum Spółdzielczości, ul. Jasna 1, zostanie otwarta jubileuszowa wystawa.

W marcu „społemowcy" zorganizowali specjalną konferencję prasową, a w 150. Rocznicę urodzin prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego (15 marca) złożyli kwiaty na jego grobie. Co były prezydent ma do „Społem"? Otóż w latach 1908–1920 był pierwszym prezesem Związku Spółdzielni Spożywców. – Razem z nami kwiaty na grobie prezydenta składała jego prawnuczka – wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska – podkreślał Dariusz Gierycz, redaktor naczelny „Społemowca Warszawskiego".

– Nasz jubileusz nie jest wyłącznie naszym świętem, ale jest świętem całej rzeszy Polaków, pokoleń handlowców, które naszą organizację budowały i działały w niej... – zaznaczał Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców. Zaś prezes „Społem" WSS Śródmieście, Anna Tylkowska, wyjaśniała niepojęty dla współczesnej młodzieży dylemat: – Gdy młodzi ludzie pytają, czemu jesteśmy spółdzielnią, a nie spółką, to tłumaczę, że w spółce decydują pieniądze, a w spółdzielni ludzie...
Do zarządzanego (od 20 lat) przez panią prezes śródmiejskiego „Społem" należą m.in. takie powszechnie znane miejsca handlowe, jak Sezam czy Hala Mirowska.

Po „mieszkańcowej", prawej stronie Wisły działa zaś „Społem" WSS Praga-Południe. – Razem z flagowym Universamem „Grochów" mamy 30 sklepów w Rembertowie, Wawrze, Wesołej, na Pradze Południe, Żoliborzu, Mokotowie, a nawet we Włochach i Sulejówku – mówi Bogusław Różycki, który stanowisko prezesa południowopraskiego WWS-u piastuje od 17 lat. Dodaje, że podstawowym dobrem Spółdzielni są ludzie: – Obok prowadzenia działalności handlowej dbamy o dobro i rozwój pracowników oraz angażujemy się w akcje społeczne i charytatywne.

O historii i współczesności „Społem" mówili prezesi Ryszard Jaśkowski i Anna Tylkowska oraz red. Dariusz Gierycz.

 

Społem – jubileusz 150-lecia spółdzielczości w Polsce

magazynvip.pl,
Autor : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

14 marca w siedzibie Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem” odbyła się konferencja prasowa będąca zapowiedzią wydarzeń i działań związanych z obchodzonym w 2019 roku jubileuszem 150-lecia spółdzielczości w Polsce. W konferencji uczestniczyli m.in.: prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem” – Ryszard Jaśkowski oraz prezes Społem WSS Śródmieście – Anna Tylkowska. Konferencję poprowadził redaktor naczelny miesięcznika „Społemowiec Warszawski” – Dariusz Gierycz. Społem to organizacja, w której zrzeszonych jest 44 tys. członków. Jej nazwę wymyślił słynny polski pisarz – Stanisław Żeromski. Zrzesza ona ok 2,5 tys. sklepów i 49 Spółdzielczych Domów Handlowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. W samej stolicy spółdzielnie społemowskie prowadzą 150 swoich sklepów, zakłady gastronomiczne, a nawet bary mleczne (Bambino w centrum oraz Sady na Żoliborzu). Pierwszym prezesem Związku Społem (1908–1920) był prezydent RP, prof. Stanisław Wojciechowski.

Najważniejsi są ludzie   -   Anna Tylkowska powiedziała, że najważniejsi dla Społem są ludzie: „żeby prowadzić działalność społeczną, muszą prężnie prowadzić działalność gospodarczą”. Przedstawiła działalność kierowanej przez siebie Spółdzielni – poczynione niedawno wielomilionowe inwestycje, jak choćby warszawskie: modernizacja Hali Mirowskiej, otwarcie sklepu „Sezam” w centrum czy też „Universamu” na Grochowie. Zaprezentowała również plany rozwojowe spółdzielni m.in. programy ekologiczne, lojalnościowe (np. „Społem znaczy razem”) oraz przedstawiła rozwój promocji internetowej.

Potencjał Społem   - Ryszard Jaśkowski podkreślił, że 150 lat tradycji zobowiązuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz spółdzielczości, aby wzmacniać patriotyzm gospodarczy i utrwalać markę Społem w młodym pokoleniu Polaków. Prezes przedstawił również ogromny potencjał spółdzielni Społem: sklepów, domów handlowych, salonów mody, restauracji, zakładów piekarniczych, hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Roczna sprzedaż to ponad 7 mld zł, a w samej tylko Warszawie spółdzielnie społemowskie osiągają ponad 700 milionowy obrót roczny w swoich sklepach i zakładach gastronomicznych.Główne uroczyste obchody 150-lecia Spółdzielczości Polskiej odbędą się 12 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Specjalne życzenia z okazji jubileuszu przekazała członkom Spółdzielni wicemarszałek sejmu – Małgorzata Kidawa-Błońska, prawnuczka Stanisława Wojciechowskiego.