krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Społem łamie stereotypy - artykuł w Wiadomościach Handlowych

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2019 Opublikowano: środa, 12, czerwiec 2019

 Społemowcy chcą walczyć z opinią, że ich sklepy przeznaczone są tylko dla starszego pokolenia Polaków. Zamierzają modernizować placówki zgodnie ze współczesnymi standardami, a także zwiększyć swoją siłę zakupową. Na konferencji zorganizowanej z okazji 150-lecia Społem spółdzielcy zapowiedzieli walkę o przyciągnięcie do swoich placówek młodej generacji konsumentów.

— Spółdzielczość nie jest postrzegana dziś jako postępowa. Jest odbierana jako niedzisiejsza i niemodna - mówiła Anna Tylkowska, prezes Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem Śródmieście. Jak tłumaczyła, spółdzielcy od lat starają się walczyć z takim wizerunkiem i powoli sytuacja się polepsza. Dowodem na to mają być nowoczesne sklepy uruchamiane pod szyldem Społem w różnych miastach Polski. Placówki te w niczym nie przypominają dawnych, pamiętających jeszcze PRL „społemów".

Liczby mówią same za siebie - Dziś jest 300 samodzielnych spółdzielni Społem. Większość z nich (240) zrzeszona jest w Krajowym Związku Rewizyjnym Spółdzielni Spożywców Społem. Spółdzielnie wchodzące w skład KZRSS mają dziś łącznie 44 tys. członków, 26 tys. pracowników i 2,5 tys. sklepów, których łączna powierzchnia sprzedażowa to ponad 400 tys. mkw. Należy do nich także 49 domów handlowych i 15 salonów z ubraniami Eleganza. Jednak Społem nie tylko handlem stoi. Spółdzielcy posiadają 80 restauracji i barów, 157 zakładów piekarskich, 29 zakładów ciastkarskich, trzy hotele i siedem ośrodków wypoczynkowych. Sprzedaż roczna Społem to około 7 mld zł. W zestawieniu największych sieci handlowych w Polsce sieć Społem — gdyby była jednym bytem, a nie niezależnymi od siebie spółdzielniami - plasowałaby się w czołowej dziesiątce, z obrotami, o jakich inne polskie sieci takie jak Polomarket czy Topaz mogłyby tylko pomarzyć.

Wspólne zakupy - Walka z wielkim rozdrobnieniem handlu spółdzielczego to jedno z głównych zadań, przed jakimi stoi Społem. Spółdzielnie działające na własną rękę nie są w stanie konkurować pod względem potencjału zakupowego, oferowanych cen czy możliwości marketingowych z doskonale zorganizowanymi, zarządzanymi z poziomu jednej centrali, sieciami zagranicznymi — Biedronką, Lidlem czy Carrefourem. Owszem, część spółdzielni jest mocna lokalnie - przykładem choćby PSS Społem w Białymstoku - jednak wiele podmiotów ma zbyt małą skalę działalności, aby przetrwać na coraz bardziej zatłoczonym rynku.
Spółdzielcy po zmianie ustroju gospodarczego w Polsce przez wiele lat próbowali się podnieść i zewrzeć szyki. Projekty takie jak Krajowa Agencja Handlowa, a następnie Krajowa Platforma Handlowa powstawały po to, by konsolidować siły zakupowe, jakimi dysponowały poszczególne spółdzielnie Społem rozsiane po kraju. W ostatnich latach z sukcesem udało się uruchomić wspólne zakupy wyrobów oznaczonych marką własną Społem.
Jak zdradził pytany przez portal wiadomoscihandlowe.pl Ryszard Jaśkowski, prezes KZRSS Społem, trwają rozmowy na temat wspólnego zaopatrywania się przez około 100 spółdzielni w marki producenckie — na początek wyroby mleczarskie. Z czasem wspólne zakupy mogłyby objąć kolejne kategorie produktów brandowych.
- Bardzo chcielibyśmy nie tylko trwać na tym rynku, ale również się rozwijać — podkreśla Jaśkowski. - Jednak my budujemy nowe sklepy za to, co zarobimy. Nas nie wspiera żaden EBOR, żaden bank zagraniczny - dodał. Była to oczywista aluzja do taniego kredytu, jaki na rozwój w Polsce otrzymały sieci Lidl i Kaufland. Pytany o wpływ zakazu handlu w niedziele na działalność Społem, Jaśkowski zauważył, że wiele sklepów należących do spółdzielców już przed uchwaleniem ustawy było zamkniętych w niedziele. Jaśkowski ocenił ograniczenie niedzielnego handlu dość pozytywnie, jednak wyraził żal, że przepisy nie weszły w życie w kształcie przewidzianym w obywatelskim projekcie ustawy. Przypomnijmy, Społem aktywnie angażowało się w zbiórkę podpisów pod projektem, a prezes KZRSS Społem był nawet zastępcą pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej (czyli Alfreda Bujary z Solidarności).
Znieść bariery - Prezes KZRSS Społem ubolewa nad - jak to określił - stanem patriotyzmu gospodarczego w Polsce. - Nie zawsze pierwszym wyborem Polaków jest polski sklep. Problemem jest szczególnie dotarcie do młodszej generacji klientów, ale próbujemy to robić, nadrabiamy nasze zaległości - dodał.
Jak podkreślił Jaśkowski, w 2018 roku spółdzielniom zrzeszonym w KZRSS Społem udało się zwiększyć przychody, które w ostatnich latach utrzymywały się na podobnym poziomie. Nie zdradził jednak, o ile ten wynik został poprawiony.
Szef KZRSS Społem w trakcie konferencji zaapelował do władz państwowych o przygotowanie „prawdziwej ustawy o handlu", która miałaby wesprzeć polskich graczy na rynku. - Inaczej będzie nam naprawdę trudno utrzymać się na poziomie, na którym jesteśmy — zaznaczył.
— W naszym projekcie było przewidzianych 19 wyłączeń od zakazu. Nie proponowaliśmy zamknięcia całego handlu w niedziele. Później posłowie wprowadzili kolejne wyłączenia, których liczba wzrosła do 32 - komentował Jaśkowski. Wyraził przy tym opinię, że ustawa w obowiązującym kształcie „wymaga doprecyzowania" w kwestii działalności placówek pocztowych i pomocy członków rodziny w niedziele w sklepie.

Autor: Paweł Jachowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.