krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

Konferencja Społem „Rola społeczna Spółdzielczości"

Kategoria: 150 lat Społem Opublikowano: piątek, 19, lipiec 2019

To była druga z cyklu konferencji organizowanych przez KZRSS Społem z okazji 150-lecia spółdzielczości spożywców. W warszawskiej siedzibie Związku, w sali im. Ireny Strzeleckiej 26 czerwca br. goszczono m.in. uczniów z SP w Kaznowie w woj. lubelskim oraz ZSS nr 105 w Warszawie. Szkołom tym patronują i współpracują z nimi KZRSS Społem i spółdzielnie lubelskie /w Kaznowie/ i WSS Śródmieście /w Warszawie/.

Poza tym prezentacji na temat roli społecznej spółdzielczości społemowskiej dokonali: prezes WSS Śródmieście Anna Tylkowska, prezes PSS w Wyszkowie Jadwiga Tofel, prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielni Uczniowskich w Krakowie Anna Bulka, opiekunka SU „Pychotka" w ZSS nr 105 w Warszawie Beata Boguszewska, prezes Arkadiusz Jałowski i dyrektor Michał Jarosławski z Klubu Sportowego Społem w Łodzi oraz dyrektor SP w Kaznowie Marta Szklarczyk. Konferencję prowadził dr Krzysztof Lachowski, prezes Tow. Spółdzielców.
Na wstępie gości i uczestników konferencji serdecznie powitał wiceprezes Zarządu KZRSS Społem Szymon Fabisiak, który podkreślił, ze działalność społeczno-wychowawcza spółdzielczości Społem w okresie półtora wieku 150 lat, to powód do dumy i chwały oraz promowania jego misji w dość skomercjalizowanym społeczeństwie. Natomiast dr K.Lachowski nawiązał na początku do prekursorów Społem, którzy w XIX wieku walczyli z lichwą i nędzą społeczną, zaszczepiając w niewoli pod zaborami narodową zaradność.

Pierwszej prezentacji dokonała prezes A.Tylkowska, przedstawiając bardzo bogaty wachlarz działań najstarszej spółdzielni Społem – WSS Śródmieście. W szczególności wyróżniała pomoc dla szkół i przedszkoli, w tym zainicjowanie SU „Pychotka" i patronatu nad nią. Wymieniała też m.in. udział w rozmaitych akcjach społecznych, zbiórkach żywności i datków do skarbonek, konkursach na cele społeczne. W sumie spółdzielnia ma co roku ok. 70 beneficjentów, tj. fundacji, organizacji, szkół. Kieruje się zasadą: „Widzieć człowieka", pomocy potrzebującym, co zaowocowało przyznaniem tytułu „Firma Dobrze Widziana" w 2018 r.
Podobnej prezentacji dokonała prezes J.Tofel, informując o organizowanym już po raz szósty przez PSS w Wyszkowie, przy współpracy z Urzędem Miasta, Festiwalu Latawcowym. Biorą w nich coraz liczniej udział uczniowie wszystkich szkół i przedszkoli w mieście. Od początku głównym animatorem festiwalu i jego „dobrym duchem" jest Jan Hryniewicz, członek RN PSS, emerytowany nauczyciel. To święto rodzinne, z udziałem trzech pokoleń, organizowane na błoniach nadbużańskich, przy społemowskiej restauracji „Wyszkowianka". Wokół niej również organizowane są różne kulturalne, muzyczne imprezy dla starszych wiekiem.

Prezes A.Bulka z FRSU omówiła ponad stuletnią historię polskich spółdzielni uczniowskich, które rozkwitły już w latach 30. XX wieku, zwłaszcza pod patronatem Społem, którego związek wydawał wtedy „Młodego Spółdzielcę". Obecnie fundacja pomaga SU i wyróżnia te przodujące, w tym np. poznańskie SU pod patronatem miejscowej PSS, czy SU „Rockefeller" po opieką HS Jubilat w Krakowie.
O jednej z najmłodszych SU – „Pychotka" w ZSS nr 105 w Warszawie mówiła jej opiekunka B.Boguszewska, wyliczając organizowane konkursy i akcje, np. w kiermaszach świątecznych w Hali Mirowskiej, albo „Sprzątanie świata", czy „Szlachetna Paczka". Sklepik szkolny swoje powodzenie zawdzięcza bliskiej współpracy z WSS Śródmieście, która walnie pomaga młodzieży. Aktywność uczniów ma ogromne znaczenie wychowawcze, bo uczą się zaradności, zespołowej pracy, odpowiedzialności.
O walorach wychowawczych działalności Klubu Sportowego „Społem" w Łodzi mówili jego liderzy A.Jałowski i M.Jarosławski. Od 1927 roku posiada on tor kolarski, a obecnie halę sportową, 3 strzelnice, tor łuczniczy. Prowadzi zajęcia z młodzieżą, która wygrywa nieraz zawody i mistrzostwa krajowe i nawet zagraniczne. Działa tu 300 młodych strzelców, 50 kolarzy, 100 łuczników, którzy są wdzięczni za dotacje ze strony łódzkich spółdzielni Społem, w tym SDH Central.

Szczególnie atrakcyjnie zaprezentowała się SP w Kaznowie, zbudowana dzięki pomocy Związku Społem i spółdzielni w 1963 r. Obecnie znowu ożywiła się współpraca społemowców ze szkołą, którzy pomagają jej materialnie. Dyr. Marta Szklarczyk z entuzjazmem opowiadała o ambitnych przedsięwzięciach szkoły i jej sukcesach, np. w realizacji programu Montesori, który podejmują tylko najbogatsze szkoły w dużych miastach. Dziękowała też społemowcom za systematyczne wspieranie szkoły, za to, że „Społem to firma z ludzką twarzą".

Ale najlepszym podziękowaniem były występy uczniów, którzy przygotowali piękny program artystyczny, w tym brawurowo wykonali piosenkę pt. „Społem Ci da!". Wywołali prawdziwe wzruszenie słuchaczy i widzów. Na melodię znanego włoskiego przeboju „Felicita", uczestnicy konferencji już po jej zakończeniu nucili ją sobie po cichu.
Po prezentacjach głos z sali zabierali kolejno m.in. dr Adam Piechowski, red. Dariusz Gierycz, prezes PSS Puławy Tadeusz Dworski, Konrad Malec, red. Wiesław Generalczyk i prof.Zofia Chyra-Rolicz. Wszyscy wyrażali uznanie dla nauczycieli, uczniów i spółdzielców, którzy przekazują młodym pokoleniom humanistyczne wartości spółdzielcze, tak cenne w obecnych, znacznie zmaterializowanych czasach.
W podsumowaniu konferencji prezes KZRSS Ryszard Jaśkowski i jego zastępca Szymon Fabisiak serdecznie podziękowali jej uczestnikom i prezenterom, zapraszając na następne spotkania z okazji 150-lecia Społem.

Autor: DARIUSZ GIERYCZ