krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
SPOŁEM COOP NA SZCZYCIE KILIMANDŻARO !
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Zarząd KZRSS „Społem" w Warszawie serdecznie zaprasza prezesów i członków zarządów spółdzielni na kolejną, wiosenną konferencję „SPOŁEM 2023"
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
aaa
Pierwsze w Historii Euro Coop posiedzenie Prezydium poza siedzibą organizacji
W dniach 22-24 lutego br. Związek stał się gospodarzem pierwszego w historii tej organizacji spotkania Prezydium poza jej siedzibą.
aaa
Fundacja „Hospicjum głogowskie" przyznała nagrody FILANTROP 2023
Wśród wyróżnionych PSS Głogów.
aaa
W OBRONIE „CHLEBA POWSZEDNIEGO" !
Celem działań Związku jest zbudowanie szerokiej koalicji „ZA CHLEBEM" ponadpartyjnej i ponad podziałami.
Copyright by KZRSS "Społem"

Sejm przyjął „ustawę plastikową" – konsumenci zapłacą więcej za opakowania jednorazowe

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2023 Opublikowano: poniedziałek, 13, marzec 2023

9 marca br. został przyjęty przez Sejm rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami, o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw będących implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Uni Europejskiej nr 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. Dotyczy ona zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Ustawa czeka obecnie na podpis Prezydenta.

Ustawa wdraża unijne ograniczenia m.in. dotyczące stosowania jednorazowych opakowań z plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych oraz wprowadza ekonomiczne bodźce, aby zniechęcić konsumentów do kupowania produktów takich jak jednorazowe kubki na napoje z wieczkami czy opakowania na wynos dla żywności typu fast food. Wprowadzone zostaną opłaty za takie opakowania wydawane klientom w punktach handlowych – maksymalnie 1 zł, i doliczane będą do ceny produktu.
Sprzedawcy będą musieli zapewnić konsumentom opakowania alternatywne do opakowań jednorazowych np. kubków do napojów, które będą musiały być wykonane z materiałów biodegrodawalnych albo być wielorazowego użytku. Pobierana opłata ma wpływać na specjalne konto na rzecz pokrycia kosztów zagospodarowania odpadów sztucznych.
Nowe przepisy zakazują wykorzystywania w obrocie produktów jednorazowych z załącznika nr 7 wspomnianej dyrektywy unijnej oraz wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych np. patyczków higienicznych, sztućców plastikowych, talerzy jednorazowych, słomek i mieszadełek, patyczków do balonów, pojemników na żywność oraz pojemników i kubków na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.
Ponadto ustawa m.in. wprowadza i określa:
• rozszerzoną odpowiedzialność producentów dot. wprowadzanych na rynek produktów jednorazowego użytku lub z tworzyw sztucznych — opłaty od producentów w wysokości 20 gr/kg wprowadzonych do obrotu tworzyw sztucznych lub 3 gr/szt.,
• opłaty na rzecz edukacji dot. ograniczania plastiku w środowisku wnoszone przez przedsiębiorców wprowadzających na rynek opakowania jednorazowe lub z tworzyw sztucznych,
• roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach – od 2025 r. to 77 %., a od 2029 r. – 90 %,
• ilość procentową recyklatu zawartego w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych — od 2025 r. to 25%., a od 2030 r. 30 %.
• obowiązek trwałego łączenia zakrętek z butelką w przypadku butelek o poj. do 3 litrów napoju,
• obowiązek prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej produktów jednorazowego użytku i z tworzyw sztucznych, a także narzędzi połowowych z tworzyw sztucznych,
• kary administracyjne za nieprzestrzeganie przepisów ustawy zależne od stopnia szkodliwości naruszenia przepisów, zakresu i czasu trwania naruszenia przy uwzględnieniu dodatkowej działalności podmiotu.

Źródło: Poradnik Handlowca, 13 marca 2023 r.