krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Już we wrześniu zapraszamy pierwsze siatkarskie rozgrywki!
AL-KO Superpuchar Polski im. Andrzeja Niemczyka w piłce siatkowej kobiet oraz AL-KO Superpuchar Polski Mężczyzn 2024
aaa
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" kontynuuje współpracę z Polską Ligą Siatkówki
Podpisana w dniu 14 lipca br. nowa umowa obejmuje wszystkie prowadzone przez PLS rozgrywki…
aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 70-lecia istnienia „Społem" PSS w Lesznie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: piątek, 09, październik 2015

W dniu 18 września br., w godzinach 9-13, w Lesznie przed sklepem wzdłuż ul. Jagiellońskiej odbył się Festyn „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców, w czasie którego Spółdzielnia świętowała jubileusz 70-lecia swojego istnienia w mieście.
Z okazji jubileuszu „Społem" PSS w Lesznie, w gazecie „ABC" z dnia 15 września br. ukazał się artykuł Kingi Zydorowicz pt.: „Społem. Jest częścią historii miasta", w którym czytamy m.in.: „Społem" – Powszechna Spółdzielnia Spożywców zawsze służyła lokalnej społeczności.

To dla leszczynian w czasach świetności prowadziła przeszło 100 sklepów spożywczych i garmażeryjnych, ponad 30 barów, restauracji, kawiarni, liczne piekarnie, ciastkarnie, masarnie, sklepy odzieżowe i z artykułami gospodarstwa domowego. Dzięki spółdzielcom gastronomia i handel kwitły. Leszno, Wieniawa, Regionalna, Słoneczna, Zacisze, Turystyczna, Tempo, Łabędź – to tylko niektóre z miejsc, gdzie w czasie wolnym spotykali się leszczynianie.
– Większości z tych lokali dzisiaj już nie ma – wspomina Sławomir Gąsiorek, prezes Zarządu „Społem" PSS w Lesznie. – Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Lesznie zawiązała się tuż po wojnie, w 1945 roku. Ja pracuję w niej od 1982 roku i jest to moja pierwsza praca po ukończeniu służby wojskowej. Bardzo mi zależy na tym, by spółdzielnia nadal funkcjonowała na rzecz mieszańców Leszna i by ludzie dostrzegali ze jesteśmy z nim historycznie powiązani. Chcemy nadal służyć mieszkańcom naszą pracą w sieci sklepów i piekarni.
Pracownicy „Społem" przez lata stanowili mocny filar leszczyńskiego handlu i produkcji. Załoga liczyła 1.500 osób i do lat 90. była to druga po „Metalplaście" firma w Lesznie pod względem liczby zatrudnionych. Byli skupieni nie tylko na pracy. Jesienią organizowali dla mieszkańców słynny „Dzień Latawca" z paradą i pokazami na lotnisku, byli też opiekunami spółdzielni uczniowskich, które działały w szkołach i zajmowały się m.in. prowadzeniem sklepów i zbiórkami makulatury.
Organizowali również czyny społeczne na wielką skalę, budując m.in. blok mieszkalny dla pracowników przy ul. Dąbrowskiego. To był jeden z pierwszych nowoczesnych bloków w mieście oddany do użytku w grudniu 1959 roku.
Do dziś przetrwały dwie piekarnie i dziewięć sklepów ogólnospożywczych, m.in. na rynku, przy ul. Jagiellońskiej, 17 Stycznia, Opalińskich i Lubuskiej. Punkt przy Jagiellońskiej wiosną przeszedł gruntowną modernizację. Społem przeznaczyło na tę inwestycję przeszło 300.000 zł.
W miarę możliwości finansowych sklepy społemowskie mają zostać ujednolicone i stworzyć rozpoznawalną sieć. To jednak inwestycje na kolejne lata.
Obecnie „Społem" PSS liczy 150 członków i 90 pracowników, w większości posiadających legitymację członkowską. Dziś już nie mają z tego tytułu wielkich przywilejów, ale ciągle chcą zaznaczać swoją obecność. To dlatego jubileuszu nie będą świętować w swoim gronie za zamkniętymi drzwiami.
– Chcemy pokazać mieszkańcom, że nadal jesteśmy częścią Leszna. Przed budynkiem przy ulicy Jagiellońskiej zorganizujemy festyn połączony z degustacją wyrobów, które mamy w sprzedaży, głównie pieczywa, wyrobów mięsno-wędliniarskich, nabiałowych i innych artykułów spożywczych. Będzie też dobra muzyka oraz konkursy i quizy z upominkami – poinformował czytelników „ABC" prezes Sławomir Gąsiorek.