krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Spotkanie studentów Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego z przedstawicielami spółdzielczości konsumenckiej „Społem"
Tematem spotkania była: „Spółdzielczość w Polsce, w UE i na świecie" oraz perspektywy zawodowe dla studentów.
aaa
Po generalnej przebudowie, PSS Szczecin otworzył dla klientów sklep Orion przy ul. Księcia Bogusława X 18a
Sklep mieści się w tym samym miejscu od 1973 r., a na swoje pięćdziesięciolecie otrzymał nowoczesny wygląd.
aaa
Społem Coop na szczycie Kilimandżaro!
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
Copyright by KZRSS "Społem"

Społemowski bar „Poranek" w Słupsku ocalony

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: piątek, 16, październik 2015

W „Głosie Pomorza – Słupsk" z dnia 2 października br. ukazał się artykuł Moniki Zacharzewskiej, w którym poinformowano, że społemowski bar „Poranek" został ocalony. Właśnie uprawomocnił się wyrok w tej sprawie. „Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Słupsku – właściciel baru „Poranek", nie musi zwracać ponad miliona złotych Ministerstwu Finansów.

Przypomnijmy, że konieczność zwrotu przez „Społem" PSS w Słupsku ponad miliona złotych dotacji plus odsetki to decyzja izby skarbowej, która w 2012 skontrolowała, jak przygotowywano dania w „Poranku" i doszukała się, że kucharki łączyły dotowane produkty z tymi, na które wówczas dotacji nie było. Konsternację prowadzących „Poranek" wzbudziło jednak to, że wcześniej przez cztery lata ci sami kontrolerzy ze skarbówki systematycznie sprawdzali wykorzystywanie dotacji ze Skarbu Państwa w „Poranku", wówczas uwag nie mieli.
– Ministerstwo Finansów nie odwołało się od korzystnego dla nas wyroku Sądu Administracyjnego, ten się właśnie uprawomocnił – mówi Eugenia Rębacz, prezes Zarządu „Społem" PSS w Słupsku, które prowadzi bar „Poranek". – Tym samym nie musimy oddawać kwoty ponad miliona złotych, czego domagało się Ministerstwo Finansów. Bar „Poranek" jest ocalony.
– Tym samym utwierdzali nas w przekonaniu, że postępujemy dobrze – tłumaczyła prezes Eugenia Rębacz.
Po kontrolach „Społem" PSS stanęło przed koniecznością zwrotu dotacji za lata 2008- 2012. Pierwszą decyzją naliczono 37 tys. zł, które „Społem" PSS zapłacił.
Jednak drugą decyzją naliczono kolejne 589,5 tys. zł. Trzecia transza wyniosła ponad 486 tys. zł.
Po batalii z prawnikami nagłośnionej w mediach, ponownym rozpatrywaniu sprawy przez ministerstwo, Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzje o wstrzymaniu konieczności zwrotu dotacji.
– Na tę decyzje oczekiwaliśmy z niecierpliwością. Teraz, gdy się uprawomocniła, jesteśmy już spokojni. Bar „Poranek" nadal będzie istniał, a wszyscy w nim pracujący nadal będą pracować – mówi prezes Eugenia Rębacz.
Konieczność spłaty miliona złotych groziłaby bankructwem PSS „Społem", w którym pracuje 130 osób – czytamy w „Głosie Pomorza – Słupsk".