krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
SPOŁEM COOP NA SZCZYCIE KILIMANDŻARO !
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Zarząd KZRSS „Społem" w Warszawie serdecznie zaprasza prezesów i członków zarządów spółdzielni na kolejną, wiosenną konferencję „SPOŁEM 2023"
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
aaa
Pierwsze w Historii Euro Coop posiedzenie Prezydium poza siedzibą organizacji
W dniach 22-24 lutego br. Związek stał się gospodarzem pierwszego w historii tej organizacji spotkania Prezydium poza jej siedzibą.
aaa
Fundacja „Hospicjum głogowskie" przyznała nagrody FILANTROP 2023
Wśród wyróżnionych PSS Głogów.
aaa
W OBRONIE „CHLEBA POWSZEDNIEGO" !
Celem działań Związku jest zbudowanie szerokiej koalicji „ZA CHLEBEM" ponadpartyjnej i ponad podziałami.
Copyright by KZRSS "Społem"

Wywiad Prezesa „Społem" PSS w Białymstoku dla „Dziennika Gazety Prawnej"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: czwartek, 31, grudzień 2015

W dniu 22 grudnia 2015 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej" opublikowano wywiad z Mieczysławem Dąbrowskim – prezesem Zarządu „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białymstoku. Wywiad, zatytułowany: „Z myślą o naszych Klientach", przeprowadził redaktor Bogdan Leszczorz.
Oto treść tego wywiadu.

– Na początek, proszę przyjąć gratulacje z tytułu zajęcia pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Spożywców za rok 2015. Czy pozycja krajowego lidera jest dla Pana zaskoczeniem?
– Dziękuję za gratulacje. Traktuję je jako uznanie dla całej ponad 1.600-osobowej załogi, która swoją rzetelną i wydajną pracą przyczyniła się do osiągnięcia pozycji lidera. Pierwsze miejsce nie jest jednak dla nas zaskoczeniem. Od wielu lat nasza Spółdzielnia ma bowiem ugruntowaną pozycję, wiodąc prym w środowisku „Społem".
– Białostocka PSS „Społem" działa na lokalnym rynku od blisko 120 lat, sukcesywnie budując swoją markę z myślą o klientach. Czego zatem mogą się oni spodziewać, robiąc zakupy w spółdzielczych sklepach?
– Rzeczywiście, już za dwa lata będziemy świętować 120-lecie istnienia. Można więc rzec, iż nasza marka towarzyszy Białostoczanom „od zawsze". Nasi klienci dobrze znają sklepy „Społem" i wiedzą, że u nas jest zawsze świeżo, miło, czysto i wygodnie. Co istotne, konkurujemy również cenowo z wielkimi sieciami supermarketów. Dużym atutem jest również bliskość sklepów „Społem". Staramy się poprawiać dostępność naszych usług. Tylko w tym roku uruchomiliśmy dwa nowe sklepy na osiedlach, gdzie dotąd nas nie było. Ponadto na jednym z osiedli otworzyliśmy nowy bar żywieniowy, który cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród konsumentów.
– Kierowana przez Pana Spółdzielnia, jako pierwsza w kraju uzyskała certyfikat potwierdzający wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodnie z normą ISO 22000. Jakich konkretnych wyrobów on dotyczy?
– System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodnie z normą ISO 22000 został wdrożony w naszej piekarni nr 2 przy ul. Pogodnej w 2012 roku. Certyfikat jest udzielany na trzy lata. W związku z tym przystąpiliśmy do jego odnowienia w roku bieżącym i już uzyskaliśmy go na następne trzy lata. Certyfikat dotyczy wszystkich wyrobów produkowanych przez ten zakład, a zatem chlebów, bułek, jak również bułki tartej. Piekarnia w skali roku produkuje około 6.000 ton wszystkich wyrobów.
– Na przestrzeni lat, poza działalnością statutową, dostrzegane są również problemy lokalnej społeczności. Kto może liczyć na wsparcie PSS?
– W specyfice spółdzielczej od zawsze występuje wrażliwość na potrzeby innych. Również nasza Spółdzielnia otwiera się na ludzi potrzebujących, pokrzywdzonych przez los czy nie dających sobie rady w życiu. Współpracujemy z fundacjami, m.in. Fundacją „Pomóż Im", gdzie uzyskaliśmy tytuł „Mecenasa Dobroczynności", Fundacją „Rubież", wspierającą Polaków na wschodzie, Caritasem, Fundacją „Droga", Bankiem Żywności, itp. Ponadto wspieramy szkoły i spółdzielnie uczniowskie. W ubiegłym roku na cele charytatywne wydaliśmy blisko 90 tys. zł.
– Wraz z sukcesami idą jednak również zmartwienia. Jednym z nich jest na pewno najświeższy pomysł partii rządzącej, dotyczący objęcia sklepów o powierzchni ponad 250 m², 2% podatkiem od przychodów, czyli w Państwa przypadku aż 23 z 34 funkcjonujących. Jak skomentuje Pan ten pomysł?
– Jest to na pewno zmartwienie – również dla naszej Spółdzielni. W swoich założeniach podatek ten miał spełnić dwa zadania: zapewnić przychody do budżetu ze strony firm, które unikają płacenia w Polsce podatku dochodowego oraz wyrównać szanse konkurowania z międzynarodowymi sieciami polskim rodzinnym firmom. To, co ukazało się na stronach ugrupowania rządzącego – gdyby zostało wprowadzone – uderza w polskie rodzinne i spółdzielcze przedsięwzięcia. Nie jest to jednak wersja ostateczna, a zatem należy mieć nadzieję, że będzie jeszcze konsultowana i w konsekwencji zostanie zmieniona. Trudno zatem komentować coś, czego jeszcze nie ma. Myślę, że ostatecznie zwycięży zdrowy rozsądek i średnie polskie firmy handlowe uzyskają wsparcie ze strony rządu.

*
„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Białymstoku jest kontynuatorką Stowarzyszenia Spożywców, którego zebranie założycielskie odbyło się w 1897 roku. Zapoczątkowane już wtedy tradycje polskiego handlu, znajdują swoją kontynuację w bieżącej działalności. Obecnie białostocka PSS będąc jedną z największych spółdzielni w naszym kraju, jest równocześnie nowoczesną i dobrze zarządzaną firmą. Wszystkie oferowane produkty wytwarzane są w oparciu o wypracowane przez lata technologie, sprawdzone receptury i odpowiednio dobrane surowce. W skład majątku „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białymstoku wchodzą 34 sklepy detaliczne, 4 hurtownie, 3 zakłady gastronomiczne, 2 piekarnie, ciastkarnia, Zakład Przetwórstwa Mięsnego oraz Zakład Produkcyjny „Zodiak". W 2014 roku w spółdzielni zatrudnionych było ponad 1.600 pracowników.