krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

100 lat „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Zamościu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2019 Opublikowano: środa, 30, październik 2019

sisIv2019 zamosc lidW dniu 12.10.2019 odbyła się Gala Jubileuszowa wieńcząca obchody 100-lecia funkcjonowania Spółdzielni. Uczestnikami gali byli pracownicy i członkowie „Jubilatki" w obecności przedstawicieli władz - Gminy, Miasta i Powiatu Zamojskiego, oraz Wojewody Lubelskiego i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Obecni byli, poseł Sławomir Zawiślak i Senator Jerzy Chróścikowski.

Wśród gości znalazła się liczna grupa Prezesów Spółdzielni „Społem" z ponad 20 miast z całej Polski oraz Prezesi Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni „Społem" w Warszawie. Nie zabrakło również przedstawicieli firm - partnerów biznesowych Spółdzielni.
Wręczone zostały następujące odznaczenia państwowe : Medal Złoty za Długoletnią Służbę - przyznano 17 osobom, Medal Srebrny za Długoletnią Służbę - przyznano 5 osobom, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę - przyznano 3 osobom. Wręczono również odznaczenia spółdzielcze: Odznakę „Zasłużony działacz Ruchu Spółdzielczego" przyznaną przez Zarząd Kraj owej Rady Spółdzielczej w Warszawie dla 17 osób, oraz Honorową odznakę „Zasłużony dla Społem" przyznaną przez Zarząd Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" w Warszawie dla 20 osób. Spółdzielnia - Jubilatka została wyróżniona najwyższym odznaczeniem spółdzielczym „Złoty Laur Spółdzielczości" przyznanym przez Kapitułę Nagród Krajowej Rady Spółdzielczej. Spółdzielni przyznano również Odznaczenie „Symbol Spółdzielczości 2019" przez Kapitułę Monitora Biznesu gazety „Rzeczpospolita"
Zalążki Spółdzielni powstały jesienią 1918 roku wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W styczniu 1919 roku Robotnicze Stowarzyszenie Spożywców „Robotnik" zostaje oficjalnie zarejestrowane w sądzie w Zamościu. „Robotnik" rozpoczął swoją działalność od jednego sklepu w lokalu Straży Pożarnej. W 1924 roku uruchomiono pierwszą ręczną piekarnię. W1928 roku wybudowano pierwszą mechaniczną piekarnię, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego przy ulicy Sienkiewicza. Spółdzielnia przetrwała wszystkie przemiany ustrojowe i gospodarcze, jakie dokonywały się w poszczególnych dekadach historii Polski. Pozytywne zmiany dla Spółdzielczości wprowadziła nowa ustawa „Prawo Spółdzielcze" w 1982 roku dając spółdzielniom samodzielność, samorządność i samofinansowanie. 01.01.1983 roku powstaje samodzielna Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Robotnik" w Zamościu i rozpoczyna się korzystny okres dla jej rozwoju gospodarczego. Szczególnie ważne ale i bardzo trudne były lata 90-e. Spółdzielnia stanęła przed nowym wyzwaniem - ogromną konkurencją marketów z kapitałem zagranicznym. Przełomem w rozwoju Spółdzielni był rok 2004, w którym wdrożono wiele zmian organizacyjnych, kadrowych, oraz wyznaczono nowe kierunki inwestowania. Dzisiejsza Spółdzielnia - to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma, z dużym udziałem na rynku lokalnym, przyjazna pracownikom i klientom. Dobra i stabilna sytuacja ekonomiczna pozwala na terminową regulację wszystkich zobowiązań i daje bezpieczeństwo zatrudnionym pracownikom. Główny profil działalności, to handel w sklepach ogólnospożywczych, który tworzy 17 sklepów w Zamościu i 2 w Tomaszowie Lubelskim. Funkcjonuje też 1 sklep przemysłowy „NELA" Wszystkie sklepy są zmodernizowane, nowocześnie wyposażone, skomputeryzowane i klimatyzowane, a szeroką ofertę tworzą wysokiej jakości produkty. Ważną działalnością Spółdzielni jest produkcja pieczywa oraz ciast w bardzo szerokim asortymencie. Dostawy pieczywa i ciast realizowane są transportem własnym. Wysoka jakość oraz walory smakowe i zdrowotne własnych wyrobów cieszą się uznaniem klientów. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane w konkursach. Strategia rozwoju firmy realizowana jest poprzez duże nakłady inwestycyjne i remontowe - od wielu lat.
Misją Spółdzielni jest wysoka jakość gospodarowania - jakość produktów, wysoki poziom obsługi klientów oraz jakość zarządzania. W roku Jubileuszu Spółdzielnia zrzesza 342 członków i zatrudnia 370 pracowników.. Rosnący poziom przychodów spowodował, że Spółdzielnia zajmuje 1 miejsce w województwie i 14 miejsce w kraju w Rankingu Spółdzielni „Społem"
Potwierdzeniem wiarygodności oraz pozytywnego wizerunku i rangi firmy na lokalnym rynku są liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród najważniejszych znajdują się: Odznaka Honorowa Ministra Gospodarki za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, Medal Wojewody Lubelskiego, Odznaka Marszałka " Zasłużony dla Województwa Lubelskiego",
Medal Prezydenta - „Zasłużony dla Zamościa"
Ponadto Spółdzielnia wielokrotnie otrzymywała: Gazele Biznesu, Gepardy Biznesu, Certyfikat „Solidna Firma", Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play", Wojewódzki Orzeł Biznesu