krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Już we wrześniu zapraszamy pierwsze siatkarskie rozgrywki!
AL-KO Superpuchar Polski im. Andrzeja Niemczyka w piłce siatkowej kobiet oraz AL-KO Superpuchar Polski Mężczyzn 2024
aaa
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" kontynuuje współpracę z Polską Ligą Siatkówki
Podpisana w dniu 14 lipca br. nowa umowa obejmuje wszystkie prowadzone przez PLS rozgrywki…
aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 100-lecia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2019 Opublikowano: wtorek, 17, grudzień 2019

100 lat istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu to historia, którą tworzyli ludzie dla ludzi. Nie sposób mówić o teraźniejszości i planach na przyszłość, nie sięgając do korzeni. Pierwsze kroki ku kooperacji spożywczej w Poznaniu poczyniono 29 sierpnia 1919 roku. Założona wówczas Spółdzielnia Spożywców otrzymała nazwę „Zgoda", a jej członkami zostało 105 osób. 20 lat później „Zgoda", która dała początek obecnej „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców, zaliczana była do najprężniejszych spółdzielni w kraju. W końcu roku 1939 „Zgoda" została zlikwidowana przez okupanta.

Kolejnym krokiem na drodze rozwoju poznańskiej spółdzielczości było utworzenie w 1948 roku Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Nastąpiła modernizacja i specjalizacja placówek, powstały tzw. gospody otwarte, czyli restauracje i stołówki, aktywnie działały komitety członkowskie, prowadzono również handel ze straganów. W kolejnych latach prowadzona była działalność społeczno-wychowawcza, a sama spółdzielnia konsekwentnie wzbogacała swoją ofertę - choćby o kolejne pawilony, sklepy i placówki samoobsługowe.
Punktem zwrotnym w działalności spółdzielni był rok 1983. Wtedy na bazie „Społem" Oddziału Handlu Detalicznego powstaje „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców. Niestety, na początku lat 90., w związku z tzw. „Spec Ustawą", likwidowane były zakłady produkcyjne, setki sklepów i kiosków. Również baza członkowska uległa zmniejszeniu o ponad 35 tys. osób. Mimo niesprzyjających okoliczności widać jednak siłę Społem - najstarszego znaku handlowego w Polsce, odwagę i determinację w pokonywaniu trudności. Pomimo strat poniesionych w latach transformacji ustrojowej i nadal niesprzyjających warunków działania, „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców, licząca 100 lat, ciągle pozostaje młoda duchem, odważnie podejmuje wyzwania obecnego rynku, stając codziennie do walki o klienta.
Dziś „Społem" PSS w Poznaniu jest, pod względem liczby placówek, jedną z większych sieci handlowych na lokalnym rynku. Prowadzi działalność w 48 sklepach (z czego 47 sklepów zlokalizowanych jest na terenie Poznania, a jeden w Swarzędzu), zróżnicowanych pod względem powierzchni. Oprócz dużych placówek działają również sklepy średnie i małe, obejmujące branżę spożywczą i przemysłową. Są to sklepy popularne, znane i lubiane, a co najważniejsze - nowoczesne, zmodernizowane, charakteryzujące się bogatym asortymentem i otwartą na potrzeby klientów obsługą. Krótko mówiąc - sklepy Społem PSS to sklepy na miarę czasów! „Społem" w Poznaniu to także 74 lokale użytkowe oraz 29 powierzchni różnego typu, wynajmowanych innym podmiotom gospodarczym. Spółdzielnia obsługuje w tym zakresie blisko 80-osobową grupę najemców.
Podstawową i najważniejszą strategicznie działalnością Spółdzielni jest handel. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, stworzono atrakcyjną ofertę towarową, zróżnicowaną, w zależności od wielkości placówki, zasobności portfela, uwzględniającą towary najwyższej jakości o ustalonej pozycji na rynku oraz nowości rynkowe wspierane reklamą w mediach. Źródło zakupów stanowią zarówno renomowani producenci, jak i największe lokalne hurtownie. Sklepy Społem PSS w Poznaniu tworzone są z myślą o klientach. Dziś sklepy Spółdzielni są nowocześnie urządzone i wyposażone. Posiadają terminale płatnicze, świadczone są w nich dodatkowe usługi, takie jak „Moje Rachunki" czy „Moje Doładowania". W roku 2017 Spółdzielnia zakupiła pierwszy piec konwekcyjno-parowy, który został wówczas zainstalowany w sklepie nr 560 na os. Oświecenia, drugi piec w tym samym roku zainstalowano w obiekcie handlowym nr 4 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne uruchomienie planowane jest w obiekcie handlowym nr 9 na os. Piastowskim. Ta gastronomiczna oferta, w postaci pysznych gotowych dań, jest odpowiedzią na coraz większe w tym zakresie potrzeby naszych klientów. W roku 2018 Spółdzielnia uruchomiła w swoich sklepach pierwsze kasy samoobsługowe. W roku 2019 do obiektu handlowego nr 4 „NEWA" wyposażonego w cztery takie kasy dołączył obiekt handlowy nr 5 przy ul. Kącik 5 i sklep nr 560 na os. Oświecenia w Poznaniu, w których zainstalowano po dwie kasy samoobsługowe. To nowoczesne rozwiązanie dla dużych placówek, w których klient może samodzielnie dokonać inkasa za dokonane zakupy. Kasy ważą, pozwalają również podać ilość sztuk tego samego towaru i co ważne - obsługują karty klienta w Programie Lojalnościowym „Społem znaczy razem". Kasy samoobsługowe cieszą się dużym zainteresowaniem pośród klientów, którzy cenią sobie wygodę, nowoczesność i szybkość w dokonywaniu zakupów.