krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi?
aaa
Obchodząca w bieżącym roku 75-lecie istnienia, Spółdzielnia „Społem" PSS w Głogowie otworzyła, po rozbudowie, sklep ogólnospożywczy.
W placówce handlowej została powiększona sala sprzedaży z 268 m2 do 354 m2, przebudowano pomieszczenia socjalne, magazyn...
aaa
Posiedzenie inauguracyjne Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Handlu
Reprezentantem Spółdzielczości Spożywców „Społem" w powołanej Radzie został Prezes KZRSS „Społem" Ryszard Jaśkowski.
aaa
Jubileuszowy 50 Zjazd Delegatów KZRSS
W Zjeździe uczestniczyło 225 delegatów spośród 293 wybranych w spółdzielniach, 30 zaproszonych gości oraz 125 przedstawicieli wystawców.
aaa
Społem Wola przeszło lifting i walczy o klientów nowym konceptem Bistro Kredens
Społem Wola w wygospodarowanej części lokalu sklepowego stworzyło bistro łączące bar mleczny z pubem.
Copyright by KZRSS "Społem"

Drzemiący potencjał „Społem"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2019 Opublikowano: wtorek, 17, grudzień 2019

Materiał z miesięcznika FORBES:

Niektórzy mówią, że są reliktem minionej epoki, inni, że to wygodne miejsce zakupów. Stałyby się prawdziwą handlową potęgą, gdyby miały wspólną strategię.
A to one jeszcze istnieją? - dziwi się mnóstwo osób, gdy słyszy, że sklepy „Społem" wciąż są na rynku i nadal mają klientów. Nie tylko zresztą tych, którzy trwają przy nich z przyzwyczajenia. Przyciągają także nowych nowoczesnymi sklepami, jak warszawski Sezam u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, który zastąpił dawny dom towarowy o tej samej nazwie.

Nowy Sezam może być dziś nowoczesną wizytówką „Społem" - dowodem zmian, jakie przechodzą sklepy działające pod tym szyldem. Choć nie brakuje opinii, że w wielu wciąż czuć atmosferę PRL-u. Wyglądają jak dawniej, mają głównie artykuły pierwszej potrzeby, rzadko zmieniają swe ekspozycji, nie idą za trendami rynkowymi. Mają jednak cenny atut w postaci świetnych lokalizacji - zwykle w centrach miast.

Tak czy inaczej marka „Społem" to fenomen o 150-letniej tradycji. Spółdzielczość spożywców przetrwała wojenne i powojenne zawieruchy. Lepsze czasy dla marki przyszły w latach 60. i 70., kiedy zaczęły powstawać wielkie PRL-owskie supermarkety, takie jak Sezam w Warszawie, Skarbek w Katowicach czy Central w Łodzi. Dziś szyldu „Społem" używa około 3,5 tys. sklepów. Tak czy inaczej spółdzielnie pozostają oddzielnymi przedsiębiorstwami, które same decydują, gdzie kupują produkty, jakie stosują marże, jak wyglądają ich sklepy. Takie rozproszenie sił osłabia pozycję „Społem" na rynku - jako sieć nie są konkurencyjne cenowo ani asortymentowo wobec należącego do Euroca-shu ABG (8,6 tys. sklepów), Żabki (5,8 tys.), Biedronki (3 tys.), Lidia (700). By tę konkurencyjność poprawić, Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku, uruchomił Krajową Platformę Handlową (zaopatrującą także spółdzielnie niezrzeszone), a także marki własne i program lojalnościowy. Efekty tych akcji są, ale udział „Społem" w krajowym handlu to tylko kilka procent.

Autor: BOGDAN MOŻDŻYŃSKI