krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Święto Latawca „Społem" PSS – 51. Latawcowe Mistrzostwa Polski 2013 w Gliwicach

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2013 Opublikowano: niedziela, 13, październik 2013

W dniach 12-13 października 2013 r. na lotnisku w Gliwicach rozegrano 51. Latawcowe Mistrzostwa Polski pod nazwą: Święto Latawca „Społem" PSS. Mistrzostwa odbyły sie pod wspólnym patronatem Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" oraz Areoklubu Polskiego w myśl porozumienia  o przeprowadzeniu zawodów latawcowych dla dzieci i młodzieży.

Na starcie zawodów stawiło się 54 zawodników reprezentujących 17 zespołów, wśród których 8 reprezentowało spółdzielnie społemowskie z terenu całego kraju, a jedna –Spółdzielczy Dom Kultury ze Świdnika. Pozostałe drużyny wystawiły stowarzyszenia modelarskie i regionalne aerokluby.
Zawody rozgrywano w klasie latawców płaskich i skrzynkowych. Latawce płaskie posiadają jedną płaszczyznę nośną i ustatecznienie w postaci ogona. Latawce skrzynkowe to wiele przecinających się pod różnymi katami powierzchni nośnych i nie mogą być wyposażone w żadne inne ustateczniające elementy. Na wynik, czyli zajęte miejsca przez danego zawodnika składa się suma punktów z oceny statycznej latawca oraz jakości jego lotu.
W ramach oceny statycznej sędziowie przyznają punkty za złożoność jego konstrukcji, staranność wykonania oraz sposób zdobienia latawca. Dlatego też większość zademonstrowanych latawców była pięknie pomalowana, a dodatkowo – w ramach plastycznego wystroju – można było odczytać ciekawe hasła na temat „Społem", np. „Społem – zakupy z tradycją", czy „Społem – zawsze Społem".
Ocena w locie polega na pomiarze kata nachylenia linki latawca do poziomu w przypadku wietrznej pogody lub trójpołożeniowej oceny jakości lotu latawca przy braku wiatru. W Gliwicach podczas zawodów była naprawdę piękna letnia pogoda, ale podobnie jak w roku ubiegłym wiatr był zbyt słaby. Dlatego zawodnik holował latawiec biegnąc, a sędziowie oceniali: latawiec leci poprawnie – 20 pkt., leci słabo – 10 pkt., nie leci – 0 pkt. Dodatkowo można było uzyskać 10 pkt. za zademonstrowanie efektu specjalnego, czyli udanego wypuszczenia z lecącego latawca modelu szybowca, spadochronu lub ulotek. Warto podkreślić znakomitą i obiektywną pracę sędziów. Mimo, iż ocena statyczna latawców jest oceną subiektywną, to nie było żadnych wag do przyznanych ocen.
Po podsumowaniu dwudniowych zmagań okazało się, że w punktacji drużynowej zwycięstwo odniosła drużyna reprezentująca Aeroklub Śląski. Miejsce drugie zajęła ekipa Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych, a miejsce trzecie – „Społem" PSS w Gliwicach.
Mistrzami Polski zostali:
– w klasie latawców płaskich: Ignacy Kubit ze „Społem" PSS w Gliwicach,
– w klasie latawców skrzynkowych: Bartłomiej Chołody z SDK Świdnik.
Specjalne nagrody Prezesa KZRSS „Społem" otrzymali: Ignacy Kubit, Karol Kniejski oraz drużyna ze „Społem" PSS w Gliwicach.
Warto zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali upominki – plecaki lub plastikowe modele do składania, a także mogli zdegustować znakomite wyroby ciastkarni i kuchni „Społem" PSS w Gliwicach. Zawody były dofinansowane przez KZRSS „Społem", Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także samorząd gliwicki.
W zakończeniu zawodów, które odbyło się na lotnisku w Gliwicach udział wzięli: Ryszard Jaśkowski – zastępca prezesa Zarządu KZRSS „Społem", Tadeusz Olejnik – radny miasta Gliwice, Józef Gumienny – prezes Aeroklubu Gliwickiego oraz Jarosław Darski i Barbara Dobrowolska – przedstawiciele Aeroklubu Polskiego. Ceremonię zakończenia 51. Latawcowych Mistrzostw Polski 2013 prowadził Stanisław Kubit – przewodniczący Rady Nadzorczej „Społem" PSS w Gliwicach, będący również, z ramienia Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych, organizatorem całych zawodów. Zakończenie Mistrzostw uświetniła orkiestra dęta kopalni „Makoszowy-Sośnica". Po dekoracji zwycięzców medalami, dyplomami, pucharami i nagrodami, imprezę podsumował i następnie oficjalnie zamknął Ryszard Jaśkowski – zastępca prezesa Zarządu KZRSS „Społem", sugerując potrzebę kontynuacji jej w latach przyszłych.
Dzięki nawiązaniu ponownej współpracy pomiędzy KZRSS „Społem" a Aeroklubem Polskim, Latawcowe Mistrzostwa Polski stały się na powrót znaczącą imprezą w kalendarzu imprez modelarskich.
Można przypuszczać, że w latach przyszłych coraz więcej spółdzielni „Społem" PSS z całego kraju zechce wystawić swoje drużyny w Latawcowych Mistrzostwach Polski, realizując swoje statutowe obowiązki, wynikające z działalności społeczno-samorządowej dla swoich członków.
Według Organizatora zawodów należałoby rozważyć wprowadzenie jeszcze kategorii otwartej, w której mogliby wystartować wszyscy chętni bez względu na wiek i przynależność klubową.

  • d_sisIV2013_gliwice01
  • d_sisIV2013_gliwice02
  • d_sisIV2013_gliwice03
  • d_sisIV2013_gliwice04
  • d_sisIV2013_gliwice05
  • d_sisIV2013_gliwice06
  • d_sisIV2013_gliwice07
  • d_sisIV2013_gliwice08
  • d_sisIV2013_gliwice09
  • d_sisIV2013_gliwice10
  • d_sisIV2013_gliwice11
  • d_sisIV2013_gliwice12
  • d_sisIV2013_gliwice13