Wystawa jubileuszowa 150 lat Społem
W samo południe, 12 kwietnia br. w Muzeum Historii Spółdzielczości w Warszawie przy ul. Jasnej 1, otwarto wystawę jubileuszową, z okazji 150-lecia polskiej spółdzielczości spożywców spod znaku „Społem". Tę nazwę nadał czasopismu i potem rosnącemu ruchowi spółdzielni konsumenckich w 1906 r., jego wielki orędownik, znakomity pisarz Stefan Żeromski. To pod jego portretem wstęgę otwarcia przecinali kolejno: prezes najstarszej spółdzielni Społem, WSS Śródmieście Anna Tylkowska, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej Jerzy Jankowski, prezes Zarządu KRS Mieczysław Grodzki oraz prezes Zarządu KZRSS Społem Ryszard Jaśkowski.
Do ich przemówień powitalnych, nawiązujących do wspaniałego dorobku wielu pokoleń społemowców oraz pełnych serdecznych życzeń dla jubilatów, dołączył gość wystawy – szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara. Wyraził on wielkie uznanie i solidarność ze społemowcami, podkreślając że w obecnym zmaterializowanym świecie związkowców i spółdzielców łączą wspólne wartości: „człowiek, praca nad kapitałem".
Następnie liczne grono zwiedzających, oprowadzanych przez kuratora i moderatora wystawy Konrada Malca, mogło podziwiać zarówno eksponaty dotyczące historii Społem ze stałej wystawy muzealnej, jak i przygotowanych nowych kilkunastu plansz. Specjalnie na tę wystawę sprowadzono z Płocka oryginalny statut-ukaz tej spółdzielni, spisany po rosyjsku i zatwierdzony przez władze carskie w Petersburgu w 1870 r. Obok zaaranżowano też stoisko sklepowe z historyczną wagą, krajalnicą i przedwojennymi opakowaniami marki Społem.
Wyeksponowano w gablotach dawne dokumenty i czasopisma społemowskie oraz wydobyte z archiwów dawne sztandary spółdzielni, kartki żywnościowe, kalendarze. Jednymi z ciekawszych eksponatów są historyczne zdjęcia, m.in. z XXIV Zjazdu Krajowego Związku Społem w 1936 r., na który przybył i wygłosił przemówienie prezydent RP Ignacy Mościcki. Obok tego świetne portrety dawnych przywódców – Mariana Rapackiego, Romualda Mielczarskiego, Stanisława Wojciechowskiego, czy blisko współpracującej ze Społem, pisarki i publicystki Marii Dąbrowskiej.
Jak zapowiedziano, wystawa będzie trwała przynajmniej do Nocy Muzeów, przypadającej w tym roku w sobotę 18 maja. Można też ją zwiedzać podczas różnych imprez organizowanych w Muzeum Historii Spółdzielczości. Np. z okazji spotkania Klubu Działaczy Spółdzielczych 16 maja, na którym o niezwykłym 150-leciu dziejów Społem opowie redaktor Społemowca Warszawskiego Dariusz Gierycz. Zwiedzanie wystawy przez wycieczki można uzgadniać drogą telefoniczną na numer - 22 59 64 308.
Autor: Dariusz Gierycz