aaa
75-rocznica śmierci Mariana Rapackiego
aaa
Uroczysta Gala 150-lecia Spółdzielczości Spożywców „Społem" w Polsce
12 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, z udziałem ponad 300 przedstawicieli spółdzielni „Społem" ...
aaa
Konferencja Społem „Rola społeczna Spółdzielczości"
To była druga z cyklu konferencji organizowanych przez KZRSS Społem z okazji 150-lecia spółdzielczości spożywców.
aaa
150 lat Społem - Naukowa retrospekcja.Zarząd KZRSS Społem zorganizował konferencję naukową poświęconą 150-letniej historii spółdzielczości spożywców w Polsce.
aaa
Otwarcie wystawy jubileuszowej z okazji 150-lecia polskiej spółdzielczości spożywców w Muzeum Historii Spółdzielczości w Warszawie.
aaa
Złożenie kwiatów na Cmentarzu Powązkowskim - 150 urodziny prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
aaa
Kalendarz wydarzeń związanych z obchodami 150-lecia spółdzielczości spożywców w Polsce
aaa
Zapraszamy do obejrzenia nagrania konferencji prasowej, która odbyła sie 14 marca 2019 w siedzibie KZRSS Społem
aaa
150 lat spółdzielczości spożywców w Polsce.
1 lutego, dokładnie 150 lat od zarejestrowania statutu Stowarzyszenia Spożywczego „Merkury" w Warszawie...
Copyright by KZRSS "Społem"

Konferencja Społem „Rola społeczna Spółdzielczości"

Opublikowano: piątek, 19, lipiec 2019

To była druga z cyklu konferencji organizowanych przez KZRSS Społem z okazji 150-lecia spółdzielczości spożywców. W warszawskiej siedzibie Związku, w sali im. Ireny Strzeleckiej 26 czerwca br. goszczono m.in. uczniów z SP w Kaznowie w woj. lubelskim oraz ZSS nr 105 w Warszawie. Szkołom tym patronują i współpracują z nimi KZRSS Społem i spółdzielnie lubelskie /w Kaznowie/ i WSS Śródmieście /w Warszawie/.

Poza tym prezentacji na temat roli społecznej spółdzielczości społemowskiej dokonali: prezes WSS Śródmieście Anna Tylkowska, prezes PSS w Wyszkowie Jadwiga Tofel, prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielni Uczniowskich w Krakowie Anna Bulka, opiekunka SU „Pychotka" w ZSS nr 105 w Warszawie Beata Boguszewska, prezes Arkadiusz Jałowski i dyrektor Michał Jarosławski z Klubu Sportowego Społem w Łodzi oraz dyrektor SP w Kaznowie Marta Szklarczyk. Konferencję prowadził dr Krzysztof Lachowski, prezes Tow. Spółdzielców.
Na wstępie gości i uczestników konferencji serdecznie powitał wiceprezes Zarządu KZRSS Społem Szymon Fabisiak, który podkreślił, ze działalność społeczno-wychowawcza spółdzielczości Społem w okresie półtora wieku 150 lat, to powód do dumy i chwały oraz promowania jego misji w dość skomercjalizowanym społeczeństwie. Natomiast dr K.Lachowski nawiązał na początku do prekursorów Społem, którzy w XIX wieku walczyli z lichwą i nędzą społeczną, zaszczepiając w niewoli pod zaborami narodową zaradność.

Pierwszej prezentacji dokonała prezes A.Tylkowska, przedstawiając bardzo bogaty wachlarz działań najstarszej spółdzielni Społem – WSS Śródmieście. W szczególności wyróżniała pomoc dla szkół i przedszkoli, w tym zainicjowanie SU „Pychotka" i patronatu nad nią. Wymieniała też m.in. udział w rozmaitych akcjach społecznych, zbiórkach żywności i datków do skarbonek, konkursach na cele społeczne. W sumie spółdzielnia ma co roku ok. 70 beneficjentów, tj. fundacji, organizacji, szkół. Kieruje się zasadą: „Widzieć człowieka", pomocy potrzebującym, co zaowocowało przyznaniem tytułu „Firma Dobrze Widziana" w 2018 r.
Podobnej prezentacji dokonała prezes J.Tofel, informując o organizowanym już po raz szósty przez PSS w Wyszkowie, przy współpracy z Urzędem Miasta, Festiwalu Latawcowym. Biorą w nich coraz liczniej udział uczniowie wszystkich szkół i przedszkoli w mieście. Od początku głównym animatorem festiwalu i jego „dobrym duchem" jest Jan Hryniewicz, członek RN PSS, emerytowany nauczyciel. To święto rodzinne, z udziałem trzech pokoleń, organizowane na błoniach nadbużańskich, przy społemowskiej restauracji „Wyszkowianka". Wokół niej również organizowane są różne kulturalne, muzyczne imprezy dla starszych wiekiem.

Prezes A.Bulka z FRSU omówiła ponad stuletnią historię polskich spółdzielni uczniowskich, które rozkwitły już w latach 30. XX wieku, zwłaszcza pod patronatem Społem, którego związek wydawał wtedy „Młodego Spółdzielcę". Obecnie fundacja pomaga SU i wyróżnia te przodujące, w tym np. poznańskie SU pod patronatem miejscowej PSS, czy SU „Rockefeller" po opieką HS Jubilat w Krakowie.
O jednej z najmłodszych SU – „Pychotka" w ZSS nr 105 w Warszawie mówiła jej opiekunka B.Boguszewska, wyliczając organizowane konkursy i akcje, np. w kiermaszach świątecznych w Hali Mirowskiej, albo „Sprzątanie świata", czy „Szlachetna Paczka". Sklepik szkolny swoje powodzenie zawdzięcza bliskiej współpracy z WSS Śródmieście, która walnie pomaga młodzieży. Aktywność uczniów ma ogromne znaczenie wychowawcze, bo uczą się zaradności, zespołowej pracy, odpowiedzialności.
O walorach wychowawczych działalności Klubu Sportowego „Społem" w Łodzi mówili jego liderzy A.Jałowski i M.Jarosławski. Od 1927 roku posiada on tor kolarski, a obecnie halę sportową, 3 strzelnice, tor łuczniczy. Prowadzi zajęcia z młodzieżą, która wygrywa nieraz zawody i mistrzostwa krajowe i nawet zagraniczne. Działa tu 300 młodych strzelców, 50 kolarzy, 100 łuczników, którzy są wdzięczni za dotacje ze strony łódzkich spółdzielni Społem, w tym SDH Central.

Szczególnie atrakcyjnie zaprezentowała się SP w Kaznowie, zbudowana dzięki pomocy Związku Społem i spółdzielni w 1963 r. Obecnie znowu ożywiła się współpraca społemowców ze szkołą, którzy pomagają jej materialnie. Dyr. Marta Szklarczyk z entuzjazmem opowiadała o ambitnych przedsięwzięciach szkoły i jej sukcesach, np. w realizacji programu Montesori, który podejmują tylko najbogatsze szkoły w dużych miastach. Dziękowała też społemowcom za systematyczne wspieranie szkoły, za to, że „Społem to firma z ludzką twarzą".

Ale najlepszym podziękowaniem były występy uczniów, którzy przygotowali piękny program artystyczny, w tym brawurowo wykonali piosenkę pt. „Społem Ci da!". Wywołali prawdziwe wzruszenie słuchaczy i widzów. Na melodię znanego włoskiego przeboju „Felicita", uczestnicy konferencji już po jej zakończeniu nucili ją sobie po cichu.
Po prezentacjach głos z sali zabierali kolejno m.in. dr Adam Piechowski, red. Dariusz Gierycz, prezes PSS Puławy Tadeusz Dworski, Konrad Malec, red. Wiesław Generalczyk i prof.Zofia Chyra-Rolicz. Wszyscy wyrażali uznanie dla nauczycieli, uczniów i spółdzielców, którzy przekazują młodym pokoleniom humanistyczne wartości spółdzielcze, tak cenne w obecnych, znacznie zmaterializowanych czasach.
W podsumowaniu konferencji prezes KZRSS Ryszard Jaśkowski i jego zastępca Szymon Fabisiak serdecznie podziękowali jej uczestnikom i prezenterom, zapraszając na następne spotkania z okazji 150-lecia Społem.

Autor: DARIUSZ GIERYCZ