krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski bedacy członekiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Copyright by KZRSS "Społem"

Wywiad Prezesa Zarządu „Społem" PSS w Sochaczewie dla „Tęczy Polskiej"

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2015 Opublikowano: piątek, 27, luty 2015

W drugim tegorocznym numerze Magazynu Krajowej Rady Spółdzielczej „Tęcza Polska" ukazał się wywiad z Józefem Chocianem – prezesem Zarządu „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Sochaczewie i radnym Powiatu Sochaczewskiego, zatytułowany: „Wyborcy ponownie mu zaufali". Wywiad przeprowadził redaktor Józef Sobiecki.

Oto treść tego wywiadu.
Jaki był rok 2014 dla „Społem"?
–  Upłynął nam pod znakiem jubileuszu 85-lecia. Była to dobra okazja do przypomnienia naszej historii, zasług dla miasta, ale także do wyrażenia wdzięczności i uznania ludziom, którzy tę historię tworzyli. Ta uroczystość pokazała, że mamy wielu przyjaciół. Mam na myśli nie tylko Krajową Radę Spółdzielczą i Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem", ale także przedstawicieli władz samorządowych. Od lat nasza współpraca z samorządem lokalnym układa się na zasadach wzajemnego szacunku i uznania.
Już po raz szósty został Pan wybrany do samorządu lokalnego. Co to znaczy dla spółdzielców?
– W  Radzie Miasta byłem przez cztery kadencje. Przez kilka lat pełniłem funkcję członka Zarządu. W ostatnich wyborach po raz drugi zostałem wybrany do Rady Powiatu. W samorządzie reprezentuję interesy spółdzielców, zabiegam o korzystne dla nich decyzje, aktywnie propaguję ideę spółdzielczości. Cieszę się, że zarówno w Radzie Miasta, jak i w Radzie Powiatu znalazło się wielu ludzi nastawionych życzliwie do spółdzielczości. Piotr Osiecki – burmistrz miasta Sochaczew w 2011 r. został uhonorowany zaszczytnym tytułem „Samorządowiec-Spółdzielca". Chciałbym, aby w następnych latach lista osób godnych tego tytułu była zdecydowanie dłuższa.
Co składa się na sukces PSS Społem w Sochaczewie?
–  Nasze sklepy zmieniły się radykalnie pod każdym względem i nie ustępują handlowym gigantom. Unowocześniając je, nie zapominamy o ciągłej poprawie zaopatrzenia w produkty dobrej jakości i świeże. Dostrzegają to i doceniają nie tylko nasi klienci, ale także władze samorządowe. Burmistrz Piotr Osiecki podkreśla, że spółdzielczość jest „nasza", że „Społem" to polska firma, która radzi sobie coraz lepiej z konkurencją. Mieszkańcy widzą jak z każdym rokiem zmienia się i rozwija nasza spółdzielnia. Żółto-czerwone pawilony „LUX" są dzisiaj ozdobą Sochaczewa i świadectwem systematycznego rozwoju „Społem". Nie spoczęliśmy na laurach i nie odcinamy tylko kuponów z przeszłości. Każdego roku przeznaczamy na inwestycje oraz modernizacje ok. 1,5 mln zł. Zdajemy sobie sprawę, że kto nie inwestuje, ten się nie rozwija, pozostaje w tyle i przegrywa z konkurencją. W ubiegłym roku kupiliśmy od likwidatora Gminnej Spółdzielni w Nowej Suchej pawilon na przedmieściach Sochaczewa. W tej chwili obiekt jest remontowany. Planujemy jego otwarcie w maju 2015 r. Chcemy pokazać, że potrafimy handlować nie tylko w centrum miasta.
Jakie jest miejsce spółdzielni w życiu miasta?
–  Jesteśmy członkiem Powiatowej Izby Gospodarczej, gdzie spotykamy się z przedstawicielami samorządu i przedsiębiorcami. Rozmawiamy o naszych sprawach i o zagrożeniach ze strony zagranicznych przedsiębiorstw. Nie jesteśmy sami, mamy sojuszników na których możemy liczyć, a oni na nas. Wiele robimy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Za nami święta Bożego Narodzenia. Tradycyjnie już spółdzielnia przygotowała z tej okazji wiele miłych niespodzianek dla klientów, o czym informowaliśmy w naszej świątecznej gazetce reklamowej. Byliśmy głównym sponsorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stefanie Żeromskim, pamiętając, że to on był pomysłodawcą nazwy „Społem". Organizatorem tego konkursu była Biblioteka Miejska w Sochaczewie, a podczas finału obecna była Barbara Wachowicz, autorka m.in. książki o Stefanie Żeromskim „Ciebie jedną kocham...".
Jaki, Pana zdaniem, będzie dla spółdzielni nowy 2015 rok?
–  Będzie dla nas rokiem trudnym, bo niespełna trzy miesiące temu otwarte zostało kolejne ogromne centrum handlowe w Sochaczewie. To dla nas duże wyzwanie, któremu postaramy się sprostać. Wspólnymi siłami Zarządu, Rady Nadzorczej i wszystkich pracowników, będziemy dalej umacniać i unowocześniać nasze sklepy, dbać o ich coraz lepsze zaopatrzenie, podnosić kulturę obsługi klientów. Mamy za sobą trudne lata i wiemy jak sobie radzić z zagrożeniami.
Co Pan sądzi o tym co się dzieje wokół prawa spółdzielczego w Sejmie?
–  Interesuję się sytuacją spółdzielczości w naszym kraju. Uważam, że o jej przyszłości powinni decydować sami spółdzielcy, a nie ludzie, którzy nigdy nie mieli z nią do czynienia, a co gorsze, są wobec niej wrogo nastawieni, dążą do jej wypierania z naszego życia, a nawet likwidacji. A przecież spółdzielnie to samodzielne i samorządne organizacje, które dają zatrudnienie tysiącom ludzi, przyczyniają się do rozwoju środowisk lokalnych, płacą w Polsce podatki.
Czym dla Pana jest te blisko pół wieku pracy w spółdzielni?
– W  „Społem" PSS Sochaczew pracuję od 1968 r. W tym roku upłynie 25 lat od chwili kiedy powierzono mi obowiązki Prezesa Zarządu. Po tylu latach nie tylko poznałem Spółdzielnię, ale zżyłem się z ludźmi. Dzisiaj jesteśmy jedną rodziną i razem staramy się jak najlepiej pracować, z myślą o pomyślnej przyszłości „Społem".
Dziękuję za rozmowę.