krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Spotkanie studentów Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego z przedstawicielami spółdzielczości konsumenckiej „Społem"
Tematem spotkania była: „Spółdzielczość w Polsce, w UE i na świecie" oraz perspektywy zawodowe dla studentów.
aaa
Po generalnej przebudowie, PSS Szczecin otworzył dla klientów sklep Orion przy ul. Księcia Bogusława X 18a
Sklep mieści się w tym samym miejscu od 1973 r., a na swoje pięćdziesięciolecie otrzymał nowoczesny wygląd.
aaa
Społem Coop na szczycie Kilimandżaro!
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
Copyright by KZRSS "Społem"

Pożegnanie Uniwersamu „Grochów" w Warszawie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2016 Opublikowano: piątek, 29, styczeń 2016

Z końcem 2015 roku Uniwersam „Grochów" przy rondzie Wiatraczna w Warszawie oficjalnie przestał działać. W tym roku budynek idzie do rozbiórki. Właścicielem obiektu jest „Społem" Warszawska Spółdzielnia Spożywców Praga Południe.
Budynek, zaprojektowany przez architekta Józefa Zaborowskiego z zespołem, został z pompą otwarty 22 lipca 1977 roku. Jak na tamte czasy był bardzo nowoczesnym obiektem handlowo-usługowym.

Na parterze mieściły się: samoobsługowy megasam – pierwowzór obecnych supermarketów, bar szybkiej obsługi, oddział PKO, pralnia i punkty usługowe, jak fotograficzny i naprawy sprzętu elektrycznego, sklep jubilerski, kwiaciarnia i kiosk „Ruchu". Na piętrze oferowano artykuły przemysłowe, ubrania i buty. Funkcjonowała tu też kawiarnia z dyskoteką i restauracja „Asturia" z salą bankietową.
Miejsce to stało się jednym z najbardziej popularnych, wręcz kultowych w Warszawie, na prawym brzegu Wisły. Przed budynkiem na placyku były ławeczki, tryskała fontanna, a przestrzeń urozmaicała rzeźba Kazimierza Zielińskiego „Panienka".
Uniwersam „Grochów" słynął z dobrego zaopatrzenia. Można w nim było nabyć towary niedostępne gdzie indziej.
Na 2016 rok zaplanowano zburzenie Uniwersamu. W jego miejscu do 2018 roku powstanie ośmiopiętrowy budynek.
O planach przedsięwzięcia poinformował na łamach Magazynu Krajowej Rady Spółdzielczej „Tęcza Polska", Nr 1, za stycznia br., Bogusław Różycki – prezes Zarządu „Społem" WSS Praga Południe: – Do tego przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się od kilku lat. Jeszcze w 2008 r. działania inwestorskie miała rozpocząć tu spółka „Dom-Development", jednak kryzys w budownictwie pokrzyżował te plany i musieliśmy szukać nowego partnera. Zdecydowaliśmy się na warszawską firmę deweloperską „Dantex" – przedsiębiorców z 20-letnim doświadczeniem i całkowicie polskim kapitałem. Rok 2015 zakończyliśmy wniesieniem gruntu wraz z nieruchomością do nowoutworzonej z „Dantexem" spółki. Powstanie tu apartamentowiec na ponad 430 mieszkań, którego bazową, ośmiokondygnacyjną bryłę wieńczyć będą dwie 17-piętrowe wieże o wysokości 63 m. Parter i pierwsze piętro – ok. 10 tys. m² – przeznaczone będzie pod galerię handlową, w której znajdzie się również sklep spożywczy „społem", stoisko AGD. W umowie przewidziano również powierzchnie, które spółdzielnia przeznaczy pod wynajem.
Handlowcy mają opuścić budynek Uniwersamu do21 stycznia br. W międzyczasie developer wygrodzi teren i rozpocznie przygotowania do wyburzenia. Budowa nowego obiektu ma potrwać trzy lata. W tym czasie biura spółdzielni przeniosą się na ul. Nowowiśniową, również na Grochowie i całkiem blisko Uniwersamu. Stoiska handlowe również zmienią lokalizację – spożywcze przenosimy na ul. Zagórską. Nie będzie tak duże jak w Uniwersamie – lokal, który pozyskaliśmy ma tylko 350 m², podczas gdy w domu handlowym działaliśmy na 1.500 m² powierzchni. Artykuły przemysłowe, odzież, tkaniny, zabawki przenosimy natomiast do dwóch lokalizacji – do naszego nowowybudowanego pawilonu na ul. Kajki, orazna ul. Suchodolską do liczącej ok. 600 m² placówki „Społem". Firma „Dantex", biorąc pod uwagę ewentualne straty spółdzielni spowodowane zamknięciem Uniwersamu, zapewniła nam lokale usługowe także w innych dzielnicach – przy ul. Rydygiera na Żoliborzu i przy ul. Cieszyńskiej na Mokotowie. Nie zamierzamy nikomu wypowiadać umów o pracę, wszyscy pracownicy znajdą zatrudnienie w nowych placówkach.
Wiem, że wielu Warszawiakom żal Uniwersamu, jednak spółdzielnia nie może kierować się wyłącznie sentymentami. Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania za tak rozległą, a wykorzystywaną tylko w 40 proc. powierzchnię – na którą składały się zbędne dziś magazyny i ciągi komunikacyjne – co roku rosły i nadwyrężały budżet. Decyzja zapadła i nie ma odwrotu. Miłośnikom starego na pocieszenie dodam, że nasze neony – „Społem" i „Uniwersam Grochów" – znajdą swoje miejsce na elewacji nowego apartamentowca. Jeden neon został zakupiony przez muzeum neonów.