krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Pożegnanie Uniwersamu „Grochów" w Warszawie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2016 Opublikowano: piątek, 29, styczeń 2016

Z końcem 2015 roku Uniwersam „Grochów" przy rondzie Wiatraczna w Warszawie oficjalnie przestał działać. W tym roku budynek idzie do rozbiórki. Właścicielem obiektu jest „Społem" Warszawska Spółdzielnia Spożywców Praga Południe.
Budynek, zaprojektowany przez architekta Józefa Zaborowskiego z zespołem, został z pompą otwarty 22 lipca 1977 roku. Jak na tamte czasy był bardzo nowoczesnym obiektem handlowo-usługowym.

Na parterze mieściły się: samoobsługowy megasam – pierwowzór obecnych supermarketów, bar szybkiej obsługi, oddział PKO, pralnia i punkty usługowe, jak fotograficzny i naprawy sprzętu elektrycznego, sklep jubilerski, kwiaciarnia i kiosk „Ruchu". Na piętrze oferowano artykuły przemysłowe, ubrania i buty. Funkcjonowała tu też kawiarnia z dyskoteką i restauracja „Asturia" z salą bankietową.
Miejsce to stało się jednym z najbardziej popularnych, wręcz kultowych w Warszawie, na prawym brzegu Wisły. Przed budynkiem na placyku były ławeczki, tryskała fontanna, a przestrzeń urozmaicała rzeźba Kazimierza Zielińskiego „Panienka".
Uniwersam „Grochów" słynął z dobrego zaopatrzenia. Można w nim było nabyć towary niedostępne gdzie indziej.
Na 2016 rok zaplanowano zburzenie Uniwersamu. W jego miejscu do 2018 roku powstanie ośmiopiętrowy budynek.
O planach przedsięwzięcia poinformował na łamach Magazynu Krajowej Rady Spółdzielczej „Tęcza Polska", Nr 1, za stycznia br., Bogusław Różycki – prezes Zarządu „Społem" WSS Praga Południe: – Do tego przedsięwzięcia przygotowywaliśmy się od kilku lat. Jeszcze w 2008 r. działania inwestorskie miała rozpocząć tu spółka „Dom-Development", jednak kryzys w budownictwie pokrzyżował te plany i musieliśmy szukać nowego partnera. Zdecydowaliśmy się na warszawską firmę deweloperską „Dantex" – przedsiębiorców z 20-letnim doświadczeniem i całkowicie polskim kapitałem. Rok 2015 zakończyliśmy wniesieniem gruntu wraz z nieruchomością do nowoutworzonej z „Dantexem" spółki. Powstanie tu apartamentowiec na ponad 430 mieszkań, którego bazową, ośmiokondygnacyjną bryłę wieńczyć będą dwie 17-piętrowe wieże o wysokości 63 m. Parter i pierwsze piętro – ok. 10 tys. m² – przeznaczone będzie pod galerię handlową, w której znajdzie się również sklep spożywczy „społem", stoisko AGD. W umowie przewidziano również powierzchnie, które spółdzielnia przeznaczy pod wynajem.
Handlowcy mają opuścić budynek Uniwersamu do21 stycznia br. W międzyczasie developer wygrodzi teren i rozpocznie przygotowania do wyburzenia. Budowa nowego obiektu ma potrwać trzy lata. W tym czasie biura spółdzielni przeniosą się na ul. Nowowiśniową, również na Grochowie i całkiem blisko Uniwersamu. Stoiska handlowe również zmienią lokalizację – spożywcze przenosimy na ul. Zagórską. Nie będzie tak duże jak w Uniwersamie – lokal, który pozyskaliśmy ma tylko 350 m², podczas gdy w domu handlowym działaliśmy na 1.500 m² powierzchni. Artykuły przemysłowe, odzież, tkaniny, zabawki przenosimy natomiast do dwóch lokalizacji – do naszego nowowybudowanego pawilonu na ul. Kajki, orazna ul. Suchodolską do liczącej ok. 600 m² placówki „Społem". Firma „Dantex", biorąc pod uwagę ewentualne straty spółdzielni spowodowane zamknięciem Uniwersamu, zapewniła nam lokale usługowe także w innych dzielnicach – przy ul. Rydygiera na Żoliborzu i przy ul. Cieszyńskiej na Mokotowie. Nie zamierzamy nikomu wypowiadać umów o pracę, wszyscy pracownicy znajdą zatrudnienie w nowych placówkach.
Wiem, że wielu Warszawiakom żal Uniwersamu, jednak spółdzielnia nie może kierować się wyłącznie sentymentami. Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania za tak rozległą, a wykorzystywaną tylko w 40 proc. powierzchnię – na którą składały się zbędne dziś magazyny i ciągi komunikacyjne – co roku rosły i nadwyrężały budżet. Decyzja zapadła i nie ma odwrotu. Miłośnikom starego na pocieszenie dodam, że nasze neony – „Społem" i „Uniwersam Grochów" – znajdą swoje miejsce na elewacji nowego apartamentowca. Jeden neon został zakupiony przez muzeum neonów.