krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Noc Muzeów w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2016 Opublikowano: piątek, 27, maj 2016

W dniu 14 maja br. w całym kraju miała miejsce Noc Muzeów. Kolejny już raz swoje podwoje otworzyło Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, które znajduje się w „Domu pod Orłami" – siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie przy ul. Jasnej 1.
Na gości czekały wystawy, trzy prelekcje oraz inne atrakcje: loteria spółdzielcza i pokaz filmów o spółdzielczości. Można też było zrobić sobie zabawną fotografię.

W tym roku tematem przewodnim było 200-lecie Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, założonego przez ks. Stanisława Staszica. Zwiedzający mogli zapoznać się z dziejami ruchu spółdzielczego na ziemiach polskich od około połowy XIX wieku. Muzeum przygotowało także okolicznościową wystawę poświęconą ks. Stanisławowi Staszicowi i jego Towarzystwu Rolniczemu Hrubieszowskiemu, na której pokazano kopie unikalnych dokumentów dotyczących dziejów Towarzystwa oraz życia i twórczości jego założyciela.
Miłą niespodzianką była wizyta ponad 80-osobowej grupy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Hrubieszowa. Młodzież z dużym zainteresowaniem oglądała wystawy i słuchała opowieści kustosza Muzeum, Eugeniusza Zochniaka.
Goście Nocy Muzeów mogli w sali audiowizualnej Muzeum wysłuchać wybranych prelekcji, których wiodącym tematem była właśnie postać ks. Stanisława Staszica i jego działalność.
Prelekcje te wygłosili:
– prof. dr hab. Zofia Chyra-Rolicz: „Stanisław Staszic – człowiek przełomu XVIII i XIX wieku. Koncepcje dla przyszłości".
– dr Adam Piechowski: „Stanisław Staszic – pionier nie tyko spółdzielczości".
– dr Marcin Kwiecień: „Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie – dzieło ks. Stanisława Staszica, które wyprzedzało epokę".
Na parterze „Domu pod Orłami" było także spotkanie autorskie Sebastiana Skalskiego – artysty fotografika: „POP ART POLSKA" – wernisaż portretów słynnych Polaków w XXI wieku.
Przed budynkiem „Domu pod Orłami" do godziny 20 grała i śpiewała Orkiestra Uliczna z Chmielnej.
Po raz kolejny Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce odwiedziła kilkusetosobowa grupa zwiedzających, którzy z uwagą zapoznali się z eksponatami „odkrywając" nieznane dotąd aspekty historii Polski i ruchu spółdzielczego na ziemiach polskich.