krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Fiskus zwróci społemowskiemu barowi „Poranek" w Słupsku 37 tysięcy złotych

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2016 Opublikowano: poniedziałek, 13, czerwiec 2016

Ministerstwo Finansów zwróci 37 tysięcy złotych barowi „Poranek" w Słupsku, należącemu do słupskiej „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców - poinformował „Głos Pomorza – Słupsk" z dnia 4 czerwca br.
W artykule redaktora Wojciecha Frelichowskiego w „Głosie Pomorza – Słupsk" czytamy: „To ostateczny finał sprawy, w której fiskus domagał się od baru zwrotu miliona złotych wypłaconych w dotacjach.

Przypomnijmy: na początku 2015 roku Ministerstwo Finansów, reprezentowane przez izbę skarbową, zażądało od PSS Społem w Słupsku, które prowadzi bar „Poranek", zwrotu miliona złotych dotacji za poprzednie cztery lata. Urzędnicy uznali, że w „Poranku" do dotowanych potraw dodawano przyprawy i inne składniki, np. boczek do jajecznicy czy sól do twarożku.
Kontrolerzy byli zdania, że do dotowanych produktów, a takimi są np. jajka, mleko czy twaróg, nie można stosować przypraw i dodawać mięsa, bo na nie dotacji nie ma.
– Wcześniej były u nas kontrole i nigdy nie kwestionowano naszych receptur – mówiła wówczas Eugenia Rębacz, prezes PSS Społem w Słupsku.
Urzędnicy skarbowi na początku 2015 roku uznali, że w barze Poranek do dotowanych produktów dodawano nie dotowane. Według nich takie postępowanie było niezgodne z przepisami i fiskus zażądał od PSS Społem, które prowadzi „Poranek", zwrotu miliona złotych dotacji za lata 2008-2012.
PSS Społem stanęło przed wizją bankructwa. Konieczność zwrotu miliona złotych oznaczałaby upadek nie tylko baru Poranek, ale całej firmy, która zatrudnia ponad 130 osób.
PSS Społem odwołało się od decyzji o zwrocie miliona złotych i Ministerstwo Finansów wstrzymało jej wykonanie. Jednocześnie PSS zaskarżyło decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jesienią zeszłego roku sąd wydał decyzje o wstrzymaniu konieczności zwrotu dotacji. Jednak PSS Społem wystąpiło do tego samego sądu o to, aby Ministerstwo Finansów zwróciło 37 tys. zł, które słupska firma wpłaciła na poczet egzekucji dotacji. Społem wygrało, ale fiskus wniósł kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W miniony czwartek NSA wydał ostateczną decyzję o zwrocie tych pieniędzy dla PSS Społem.
– Czujemy ulgę, że cała ta sprawa wreszcie się zakończyła. No i cieszymy się, że otrzymamy zwrot pieniędzy. Wystąpimy też o odsetki – powiedziała nam Eugenia Rębacz, prezes PSS Społem w Słupsku".