krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski bedacy członekiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Copyright by KZRSS "Społem"

Kazimierz Bendkowski-wspomnienie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2017 Opublikowano: środa, 17, maj 2017

bendkowskiW sobotę, 6 maja 2017 r. zmarł w Warszawie, po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 71 lat Kazimierz Bendkowski, wieloletni, od 1992 r. główny specjalista w Krajowym Związku Rewizyjnym Spółdzielni Spożywców Społem. Wcześniej był m.in. dyrektorem Departamentu Organizacji Rynku w Ministerstwie Rynku Wewnętrznego. Od kilkunastu lat redagował Serwis Informacyjny Społem w Biuletynie Informacyjnym i stronie internetowej KZRSS „Społem". Stale współpracował ze Społemowcem Warszawskim, gdzie pisał artykuły historyczne. Był społecznym kustoszem Izby Pamięci Społem WSS Śródmieście i członkiem prezydium Komisji Historycznej WSS.

Zmarły został pochowany 11 maja br. na cmentarzu parafialnym w Niegardowie, w gminie Koniusza, koło Krakowa w grobie rodzinnym, w asyście miejscowych strażaków i ich sztandaru oraz rodziny i okolicznych mieszkańców. W przeddzień pogrzebu odbyła się msza św. żałobna w Sanktuarium Marki Bożej Fatimskiej w Warszawie-Ursus, gdzie zmarłego pożegnali liczni parafianie i sąsiedzi, rodzina i duża grupa pracowników KZRSS „Społem", z członkiem Zarządu Związku Szymonem Fabisiakiem, którzy składali następnie kondolencje żonie zmarłego Jadwidze i rodzinie. Mszę koncelebrowało trzech księży, a homilię wygłosił wieloletni przyjaciel zmarłego, ks. Roch Walczak. Przybyły dwa poczty sztandarowe Akcji Katolickiej, wraz z prezes Zarządu Instytutu AK Archidiecezji Warszawskiej Elżbietą Olejnik.
Kazimierz Bendkowski urodził się 28 stycznia 1946 r. w Piotrkowicach Wielkich, w gminie Koniusza, w powiecie proszowickim, koło Krakowa. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w pobliskim Niegardowie, wyjechał jako młody chłopak, by uczyć się w Technikum Mechanicznym w Ursusie. Następnie studiował na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów, w konsekwencji fundowanego stypendium, w 1971 r. rozpoczął pracę w Zakładach Mechanicznych Ursus. Po kilku latach przeszedł do pracy do Ministerstwa Gospodarki Materiałowej, a po reorganizacji urzędów centralnych w latach 80. trafił do Ministerstwa Rynku Wewnętrznego. Tutaj szybko rozwinął znajomość problemów handlu, awansując kolejno na wicedyrektora, a potem na dyrektora Departamentu Organizacji Rynku.
Rozwój jego zdolności i nabyte umiejętności znalazły szersze uznanie, skoro założyciele KZRSS Społem zaprosili go do pracy w Związku. Tutaj, już od lutego 1992 r. był głównym specjalistą, kierując zespołem prognoz, a potem zajmując się m.in. promocją handlu. W pełni przydały się wtedy jego zainteresowania medialne, zdolności kronikarskie i umiłowanie historii. Bowiem jego humanistyczne skłonności znajdowały wyraz już w latach szkolnych i studenckich, gdy recytował utwory literackie, prowadził radiowęzeł akademicki, pisywał do tygodnika „Politechnik". A później do „Głosu Ursusa", katolickich periodyków, takich jak „Słowo Powszechne", „Wierzyć Życiem", „Naszego Dziennika" /m.in. cykl artykułów o „Społem"/ oraz w prasie spółdzielczej – miesięczniku „Społem" i „Społemowcu Warszawskim".
Mimo przejścia na emeryturę w 2011 r. w dalszym ciągu współpracował z KZRSS, redagując od 2002 r. Serwis Informacyjny Społem w Biuletynie Informacyjnym KZRSS i stronie internetowej Związku jak również albumy i wydawnictwa okolicznościowe o „Społem". Od 2005 roku był członkiem Rady Programowej Społemowca Warszawskiego, jego stałym współpracownikiem i społecznym kustoszem Izby Pamięci Społem WSS Warszawa Śródmieście oraz członkiem prezydium Komisji Historycznej WSS.
W 2009 r. został wpisany do honorowej księgi zasłużonych działaczy warszawskiej spółdzielczości spożywców. W 2011 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Społem". Był niezwykle cenionym, sumiennym, ideowym i skromnym pracownikiem i spółdzielcą. Pozostanie w powszechnej pamięci jako znakomity autor opracowań historycznych i prelegent, aktywny propagator wielkiej tradycji i dorobku ruchu społemowskiego.
Kazimierz Bendkowski był głęboko religijnym, aktywnym prezesem Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej w parafii MB Fatimskiej w Ursusie, poprzednio również w zarządzie Diecezjalnego Instytutu AK Archidiecezji Warszawskiej, wyróżniony medalem „Za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Otrzymał także tytuł honorowego strażaka i srebrną odznakę OSP w swej rodzinnej, podkrakowskiej gminie Koniusza. Wcześniej opracował monografię historyczną OSP i współorganizował wiele imprez na rzecz swojej małej ojczyzny, blisko 800-letniej parafii św. Jakuba Apostoła w Niegardowie.
Cześć Jego pamięci!

Dariusz Gierycz
Społemowiec Warszawski