krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
"Spółdzielczość zaprasza na wypoczynek" - wspólna inicjatywa w ramach Coop Tourism
Przedstawiciele trzech współpracujących organizacji uroczyście podpisali trójstronną umowę...
aaa
TAURON Puchar Polski Mężczyzn
Do rywalizacji stanęły cztery najlepsze zespoły ligowe.
aaa
UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLICY W SETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI STEFANA ŻEROMSKIEGO
Jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, a zarazem prekursora idei spółdzielczości, w setną rocznicę Jego śmierci.
aaa
Spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w siedzibie Pracodawców RP
aaa
Globalny kryzys instytucji multilateralnych – głosy z seminarium na Uniwersytecie Warszawskim
aaa
Leszczyński Festiwal Sportu 2025
W sobotę 6 września odbył się Półmaraton Leszczyński, była to jego druga edycja.
aaa
Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem po systemie kaucyjnym
Przewodnik zawiera materiały informacyjne dla klientów
aaa
Zachęcamy wszystkie spółdzielnie do włączenie się w akcje promocji znaku Społem!
aaa
Czym jest spółdzielczość?
Copyright by KZRSS "Społem"

List Międzynarodowego Związku Spółdzielczego na Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2016

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR III/2016 Opublikowano: wtorek, 02, sierpień 2016

W tym roku Międzynarodowy Związek Spółdzielczy nie ogłosił tradycyjnego posłania na Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2016, obchodzony na całym świecie w pierwszą sobotę lipca (w Polsce na mocy uchwały Sejmu z 1995 zawsze 1 lipca), lecz rozesłał do organizacji członkowskich list. Hasło Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016 brzmi: „Spółdzielnie - zdolność do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości".

W liście Międzynarodowy Związek Spółdzielczy przypomina, że tegoroczne hasło nawiązuje do proklamowanych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju, zmierzających do tego, by do 2030 r. zlikwidowana została na Ziemi skrajna bieda, zwalczone wszelkie nierówności i powstrzymane zmiany klimatyczne. Celów tych jest 17 i sformułowane zostały podczas nowojorskiego Szczytu Zrównoważonego Rozwoju we wrześniu 2015 r. w następującej postaci:

– Cel 1: Wyeliminować ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie.
– Cel 2: Wyeliminować głód, zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie, promować zrównoważone rolnictwo.
– Cel 3: Zapewnić wszystkim w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrostan.
– Cel 4: Zapewnić wszystkim inkluzywną i wysokiej jakości edukację oraz promować uczenie się przez całe życie.
– Cel 5: Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt.
– Cel 6: Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych.
– Cel 7: Zapewnić wszystkim dostęp do stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie.
– Cel 8: Promować inkluzywny i zrównoważony wzrost gospodarczy, zatrudnienie i godną pracę dla wszystkich ludzi.
– Cel 9: Budować odporną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność.
– Cel 10: Zmniejszyć nierówności w obrębie państwa i między państwami.
– Cel 11: Stworzyć inkluzywne, bezpieczne, odporne i zrównoważone miasta.
– Cel 12: Stworzyć wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
– Cel 13: Podjąć pilne działania zwalczające zmiany klimatyczne i ich skutki.
– Cel 14: Chronić morza i oceany oraz wykorzystywać ich zasoby w zrównoważony sposób.
– Cel 15: Zarządzać lasami w sposób zrównoważony, zwalczać pustynnienie, zatrzymać i odwrócić proces degradacji gleby, powstrzymać straty w bioróżnorodności.
– Cel 16: Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa.
– Cel 17: Wzmocnić sposoby implementacji Celów i odnowić światowe partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Jak zauważa w swoim liście MZS, spółdzielnie są szczególnie predestynowane do włączenia się w realizację Celów, gdyż wielokrotnie już udowadniały, że wspierają demokrację, walkę z wyłączeniem społecznym i działają z troską o swoje środowisko naturalne, dzięki stosowaniu swoich zasad stanowią trwałe i funkcjonujące w zrównoważony sposób przedsiębiorstwa, wreszcie wspierają bezpieczeństwo zatrudnienia i godne warunki pracy oraz promują zaangażowanie na rzecz społeczności. Praktycznie w każdym z tych Celów znaleźć można przykłady spółdzielczych inicjatyw.
Międzynarodowy Związek Spółdzielczy apeluje do spółdzielców na całym świecie, by przy okazji swojego święta, starali się przybliżyć wszystkim Cele Zrównoważonego Rozwoju, zastanowili się, jak konkretnie ich spółdzielnia może przyczynić się do ich realizacji i podzielili się z innymi przykładami takich podejmowanych działań. W dniu 2 lipca MZS zamierza uruchomić w Internecie specjalną interaktywną platformę „Coops for 2030" („Spółdzielnie na rzecz roku 2030"), w której będzie można dowiedzieć się więcej o Celach Zrównoważonego Rozwoju, opisać swoje doświadczenia i poznać inicjatywy w tym zakresie innych. „Łącząc spółdzielnie w ramach tej platformy stworzymy ogólnoświatowy zapis tego jak spółdzielnie budują lepszy świat" – konkluduje MZS w swoim liście.