krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
SPOŁEM COOP NA SZCZYCIE KILIMANDŻARO !
Łukasz Bogdanowski ze stowarzyszeniem „Szlak Mi Się Trafił" zdobył Kilimandżaro.
aaa
Zarząd KZRSS „Społem" w Warszawie serdecznie zaprasza prezesów i członków zarządów spółdzielni na kolejną, wiosenną konferencję „SPOŁEM 2023"
aaa
Ogólnopolski program Doceń Polskie ponownie certyfikował Chleb Żytni produkowany przez PSS Głogów
Wyróżnienie to przyznawane jest wyłącznie najwyższej jakości polskim produktom spożywczym
aaa
Pierwsze w Historii Euro Coop posiedzenie Prezydium poza siedzibą organizacji
W dniach 22-24 lutego br. Związek stał się gospodarzem pierwszego w historii tej organizacji spotkania Prezydium poza jej siedzibą.
aaa
Fundacja „Hospicjum głogowskie" przyznała nagrody FILANTROP 2023
Wśród wyróżnionych PSS Głogów.
aaa
W OBRONIE „CHLEBA POWSZEDNIEGO" !
Celem działań Związku jest zbudowanie szerokiej koalicji „ZA CHLEBEM" ponadpartyjnej i ponad podziałami.
Copyright by KZRSS "Społem"

Sukces Społem: Sejm objął tarczą gazową jego piekarnie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2023 Opublikowano: poniedziałek, 13, marzec 2023

Od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh, obok typowych piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze - 9 marca Sejm rozszerzył tarczę gazową o piekarnie Społem i Samopomocy Chłopskiej.
Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy rozszerzającej grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu, zgodnie z którymi z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie prowadzące piekarnie, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.

W uchwalonej przez Sejm 8 lutego br. ustawie o postępowaniu egzekucyjnym przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeżeli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to by otrzymać wsparcie, przychody z wyrabianego pieczywa muszą sięgnąć 50%.
- Rozkładamy parasol ochronny nad większą liczbą podmiotów - od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh oprócz piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze. Dzięki temu jeszcze więcej firm będzie chronionych przed wysokimi kosztami prowadzenia działalności - tłumaczył PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Podkreślił, że przyjęta przez parlament ustawa, „to kolejny element rządowych działań, które przeciwdziałają wysokim cenom energii spowodowanym przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę".
Wprowadzone do ustawy rozwiązania - jak zaznaczył - wychodzą naprzeciw specyfice działalności spółdzielni, które zajmują się m.in. produkcją piekarską i ciastkarską.
- Spółdzielczość spożywcza to jedna z najstarszych branż spółdzielczych w Polsce, a w sklepach tego rodzaju wielu Polaków codziennie robi zakupy – dodał szef MRiT. Przypomniał, że maksymalna cena będzie obowiązywać do końca tego roku.
Rozszerzenie przez Sejm katalogu podmiotów objętych tarczą gazową o 110 spółdzielni Społem mających piekarnie i około 90 Samopomocy Chłopskiej to niewątpliwie sukces Ryszarda Jaśkowskiego, prezesa Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem". Od wielu miesięcy zabiegał on w parlamencie i w rządzie o wsparcie społemowskich piekarni. Przestrzegał, że zagrożone upadkiem są m.in. ponad 100-letnie spółdzielnie, o czym pisaliśmy . Skierował wiele pism i apeli do premiera i ministrów, marszałek i wicemarszałka Sejmu, parlamentarzystów, w tym też osobisty list do prezesa PiS.
9 marca 2023 r jego działania odniosły spektakularny sukces. 427 posłów było za objęciem spółdzielczych piekarni tarczą ochronną, jeden głos był przeciw. - Społem łączy. Udało nam się zjednoczyć parlamentarzystów ponad podziałami partyjnymi. Cieszymy się bardzo, że nie będziemy już dyskryminowani w kwestii opłat za gaz – tak spółdzielcy komentowali na gorąco wieczorne głosowanie w Sejmie.

Źródło : Handelextra.pl , 10 marzec 2023, 12:00,  autor: Katarzyna Pierzchała,