krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski będący członkiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!
Copyright by KZRSS "Społem"

Sukces Społem: Sejm objął tarczą gazową jego piekarnie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2023 Opublikowano: poniedziałek, 13, marzec 2023

Od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh, obok typowych piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze - 9 marca Sejm rozszerzył tarczę gazową o piekarnie Społem i Samopomocy Chłopskiej.
Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy rozszerzającej grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu, zgodnie z którymi z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie prowadzące piekarnie, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.

W uchwalonej przez Sejm 8 lutego br. ustawie o postępowaniu egzekucyjnym przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeżeli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to by otrzymać wsparcie, przychody z wyrabianego pieczywa muszą sięgnąć 50%.
- Rozkładamy parasol ochronny nad większą liczbą podmiotów - od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh oprócz piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze. Dzięki temu jeszcze więcej firm będzie chronionych przed wysokimi kosztami prowadzenia działalności - tłumaczył PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Podkreślił, że przyjęta przez parlament ustawa, „to kolejny element rządowych działań, które przeciwdziałają wysokim cenom energii spowodowanym przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę".
Wprowadzone do ustawy rozwiązania - jak zaznaczył - wychodzą naprzeciw specyfice działalności spółdzielni, które zajmują się m.in. produkcją piekarską i ciastkarską.
- Spółdzielczość spożywcza to jedna z najstarszych branż spółdzielczych w Polsce, a w sklepach tego rodzaju wielu Polaków codziennie robi zakupy – dodał szef MRiT. Przypomniał, że maksymalna cena będzie obowiązywać do końca tego roku.
Rozszerzenie przez Sejm katalogu podmiotów objętych tarczą gazową o 110 spółdzielni Społem mających piekarnie i około 90 Samopomocy Chłopskiej to niewątpliwie sukces Ryszarda Jaśkowskiego, prezesa Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem". Od wielu miesięcy zabiegał on w parlamencie i w rządzie o wsparcie społemowskich piekarni. Przestrzegał, że zagrożone upadkiem są m.in. ponad 100-letnie spółdzielnie, o czym pisaliśmy . Skierował wiele pism i apeli do premiera i ministrów, marszałek i wicemarszałka Sejmu, parlamentarzystów, w tym też osobisty list do prezesa PiS.
9 marca 2023 r jego działania odniosły spektakularny sukces. 427 posłów było za objęciem spółdzielczych piekarni tarczą ochronną, jeden głos był przeciw. - Społem łączy. Udało nam się zjednoczyć parlamentarzystów ponad podziałami partyjnymi. Cieszymy się bardzo, że nie będziemy już dyskryminowani w kwestii opłat za gaz – tak spółdzielcy komentowali na gorąco wieczorne głosowanie w Sejmie.

Źródło : Handelextra.pl , 10 marzec 2023, 12:00,  autor: Katarzyna Pierzchała,