krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
51 Zjazd Delegatów Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem"
aaa
Budynek Społem skończył 110 lat!
Inicjatorami budowy gmachu byli wielcy działacze polskiej spółdzielczości Romuald Mielczarski oraz Stanisław Wojciechowski ...
aaa
„Święto Latawca" w Szczecinie.
Wrzesień to miesiąc w którym wszyscy mieszkańcy Szczecina i nie tylko, czekają na jedyne i wyjątkowe wydarzenie...
aaa
Leszcyński festiwal sportu
Na miłośników biegów ekstremalnych czekała Tor Tura – specjalnie zaplanowana trasa, na której walczyli biegacze z prawdziwym charakterem.
aaa
KZRSS „Społem" informuje o zawartym porozumieniu o współpracy z firmą Net Innovation Software z Białegostoku.
aaa
Z okazji obchodów 115-lecia swojej działalności PSS Społem w Garwolinie zorganizowała piknik, na który zaproszono pracowników, emerytów oraz członków Spółdzielni.
aaa
Wiesław Depa prezes PSS Społem w Rzeszowie otrzymał nagrodę specjalną „MECENAS KULTURY PODKARPACKIEJ 2023"
Copyright by KZRSS "Społem"

Sukces Społem: Sejm objął tarczą gazową jego piekarnie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2023 Opublikowano: poniedziałek, 13, marzec 2023

Od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh, obok typowych piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze - 9 marca Sejm rozszerzył tarczę gazową o piekarnie Społem i Samopomocy Chłopskiej.
Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy rozszerzającej grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu, zgodnie z którymi z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie prowadzące piekarnie, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.

W uchwalonej przez Sejm 8 lutego br. ustawie o postępowaniu egzekucyjnym przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeżeli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to by otrzymać wsparcie, przychody z wyrabianego pieczywa muszą sięgnąć 50%.
- Rozkładamy parasol ochronny nad większą liczbą podmiotów - od 1 kwietnia z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh oprócz piekarni i ciastkarni, będą mogły korzystać też spółdzielnie spożywcze. Dzięki temu jeszcze więcej firm będzie chronionych przed wysokimi kosztami prowadzenia działalności - tłumaczył PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Podkreślił, że przyjęta przez parlament ustawa, „to kolejny element rządowych działań, które przeciwdziałają wysokim cenom energii spowodowanym przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę".
Wprowadzone do ustawy rozwiązania - jak zaznaczył - wychodzą naprzeciw specyfice działalności spółdzielni, które zajmują się m.in. produkcją piekarską i ciastkarską.
- Spółdzielczość spożywcza to jedna z najstarszych branż spółdzielczych w Polsce, a w sklepach tego rodzaju wielu Polaków codziennie robi zakupy – dodał szef MRiT. Przypomniał, że maksymalna cena będzie obowiązywać do końca tego roku.
Rozszerzenie przez Sejm katalogu podmiotów objętych tarczą gazową o 110 spółdzielni Społem mających piekarnie i około 90 Samopomocy Chłopskiej to niewątpliwie sukces Ryszarda Jaśkowskiego, prezesa Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem". Od wielu miesięcy zabiegał on w parlamencie i w rządzie o wsparcie społemowskich piekarni. Przestrzegał, że zagrożone upadkiem są m.in. ponad 100-letnie spółdzielnie, o czym pisaliśmy . Skierował wiele pism i apeli do premiera i ministrów, marszałek i wicemarszałka Sejmu, parlamentarzystów, w tym też osobisty list do prezesa PiS.
9 marca 2023 r jego działania odniosły spektakularny sukces. 427 posłów było za objęciem spółdzielczych piekarni tarczą ochronną, jeden głos był przeciw. - Społem łączy. Udało nam się zjednoczyć parlamentarzystów ponad podziałami partyjnymi. Cieszymy się bardzo, że nie będziemy już dyskryminowani w kwestii opłat za gaz – tak spółdzielcy komentowali na gorąco wieczorne głosowanie w Sejmie.

Źródło : Handelextra.pl , 10 marzec 2023, 12:00,  autor: Katarzyna Pierzchała,