krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
51 Zjazd Delegatów Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem"
aaa
Budynek Społem skończył 110 lat!
Inicjatorami budowy gmachu byli wielcy działacze polskiej spółdzielczości Romuald Mielczarski oraz Stanisław Wojciechowski ...
aaa
„Święto Latawca" w Szczecinie.
Wrzesień to miesiąc w którym wszyscy mieszkańcy Szczecina i nie tylko, czekają na jedyne i wyjątkowe wydarzenie...
aaa
Leszcyński festiwal sportu
Na miłośników biegów ekstremalnych czekała Tor Tura – specjalnie zaplanowana trasa, na której walczyli biegacze z prawdziwym charakterem.
aaa
KZRSS „Społem" informuje o zawartym porozumieniu o współpracy z firmą Net Innovation Software z Białegostoku.
aaa
Z okazji obchodów 115-lecia swojej działalności PSS Społem w Garwolinie zorganizowała piknik, na który zaproszono pracowników, emerytów oraz członków Spółdzielni.
aaa
Wiesław Depa prezes PSS Społem w Rzeszowie otrzymał nagrodę specjalną „MECENAS KULTURY PODKARPACKIEJ 2023"
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 70-lecia istnienia „Społem" PSS w Lesznie

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: piątek, 09, październik 2015

W dniu 18 września br., w godzinach 9-13, w Lesznie przed sklepem wzdłuż ul. Jagiellońskiej odbył się Festyn „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców, w czasie którego Spółdzielnia świętowała jubileusz 70-lecia swojego istnienia w mieście.
Z okazji jubileuszu „Społem" PSS w Lesznie, w gazecie „ABC" z dnia 15 września br. ukazał się artykuł Kingi Zydorowicz pt.: „Społem. Jest częścią historii miasta", w którym czytamy m.in.: „Społem" – Powszechna Spółdzielnia Spożywców zawsze służyła lokalnej społeczności.

To dla leszczynian w czasach świetności prowadziła przeszło 100 sklepów spożywczych i garmażeryjnych, ponad 30 barów, restauracji, kawiarni, liczne piekarnie, ciastkarnie, masarnie, sklepy odzieżowe i z artykułami gospodarstwa domowego. Dzięki spółdzielcom gastronomia i handel kwitły. Leszno, Wieniawa, Regionalna, Słoneczna, Zacisze, Turystyczna, Tempo, Łabędź – to tylko niektóre z miejsc, gdzie w czasie wolnym spotykali się leszczynianie.
– Większości z tych lokali dzisiaj już nie ma – wspomina Sławomir Gąsiorek, prezes Zarządu „Społem" PSS w Lesznie. – Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Lesznie zawiązała się tuż po wojnie, w 1945 roku. Ja pracuję w niej od 1982 roku i jest to moja pierwsza praca po ukończeniu służby wojskowej. Bardzo mi zależy na tym, by spółdzielnia nadal funkcjonowała na rzecz mieszańców Leszna i by ludzie dostrzegali ze jesteśmy z nim historycznie powiązani. Chcemy nadal służyć mieszkańcom naszą pracą w sieci sklepów i piekarni.
Pracownicy „Społem" przez lata stanowili mocny filar leszczyńskiego handlu i produkcji. Załoga liczyła 1.500 osób i do lat 90. była to druga po „Metalplaście" firma w Lesznie pod względem liczby zatrudnionych. Byli skupieni nie tylko na pracy. Jesienią organizowali dla mieszkańców słynny „Dzień Latawca" z paradą i pokazami na lotnisku, byli też opiekunami spółdzielni uczniowskich, które działały w szkołach i zajmowały się m.in. prowadzeniem sklepów i zbiórkami makulatury.
Organizowali również czyny społeczne na wielką skalę, budując m.in. blok mieszkalny dla pracowników przy ul. Dąbrowskiego. To był jeden z pierwszych nowoczesnych bloków w mieście oddany do użytku w grudniu 1959 roku.
Do dziś przetrwały dwie piekarnie i dziewięć sklepów ogólnospożywczych, m.in. na rynku, przy ul. Jagiellońskiej, 17 Stycznia, Opalińskich i Lubuskiej. Punkt przy Jagiellońskiej wiosną przeszedł gruntowną modernizację. Społem przeznaczyło na tę inwestycję przeszło 300.000 zł.
W miarę możliwości finansowych sklepy społemowskie mają zostać ujednolicone i stworzyć rozpoznawalną sieć. To jednak inwestycje na kolejne lata.
Obecnie „Społem" PSS liczy 150 członków i 90 pracowników, w większości posiadających legitymację członkowską. Dziś już nie mają z tego tytułu wielkich przywilejów, ale ciągle chcą zaznaczać swoją obecność. To dlatego jubileuszu nie będą świętować w swoim gronie za zamkniętymi drzwiami.
– Chcemy pokazać mieszkańcom, że nadal jesteśmy częścią Leszna. Przed budynkiem przy ulicy Jagiellońskiej zorganizujemy festyn połączony z degustacją wyrobów, które mamy w sprzedaży, głównie pieczywa, wyrobów mięsno-wędliniarskich, nabiałowych i innych artykułów spożywczych. Będzie też dobra muzyka oraz konkursy i quizy z upominkami – poinformował czytelników „ABC" prezes Sławomir Gąsiorek.