krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
51 Zjazd Delegatów Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem"
aaa
Budynek Społem skończył 110 lat!
Inicjatorami budowy gmachu byli wielcy działacze polskiej spółdzielczości Romuald Mielczarski oraz Stanisław Wojciechowski ...
aaa
„Święto Latawca" w Szczecinie.
Wrzesień to miesiąc w którym wszyscy mieszkańcy Szczecina i nie tylko, czekają na jedyne i wyjątkowe wydarzenie...
aaa
Leszcyński festiwal sportu
Na miłośników biegów ekstremalnych czekała Tor Tura – specjalnie zaplanowana trasa, na której walczyli biegacze z prawdziwym charakterem.
aaa
KZRSS „Społem" informuje o zawartym porozumieniu o współpracy z firmą Net Innovation Software z Białegostoku.
aaa
Z okazji obchodów 115-lecia swojej działalności PSS Społem w Garwolinie zorganizowała piknik, na który zaproszono pracowników, emerytów oraz członków Spółdzielni.
aaa
Wiesław Depa prezes PSS Społem w Rzeszowie otrzymał nagrodę specjalną „MECENAS KULTURY PODKARPACKIEJ 2023"
Copyright by KZRSS "Społem"

Społemowski bar „Poranek" w Słupsku ocalony

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: piątek, 16, październik 2015

W „Głosie Pomorza – Słupsk" z dnia 2 października br. ukazał się artykuł Moniki Zacharzewskiej, w którym poinformowano, że społemowski bar „Poranek" został ocalony. Właśnie uprawomocnił się wyrok w tej sprawie. „Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Słupsku – właściciel baru „Poranek", nie musi zwracać ponad miliona złotych Ministerstwu Finansów.

Przypomnijmy, że konieczność zwrotu przez „Społem" PSS w Słupsku ponad miliona złotych dotacji plus odsetki to decyzja izby skarbowej, która w 2012 skontrolowała, jak przygotowywano dania w „Poranku" i doszukała się, że kucharki łączyły dotowane produkty z tymi, na które wówczas dotacji nie było. Konsternację prowadzących „Poranek" wzbudziło jednak to, że wcześniej przez cztery lata ci sami kontrolerzy ze skarbówki systematycznie sprawdzali wykorzystywanie dotacji ze Skarbu Państwa w „Poranku", wówczas uwag nie mieli.
– Ministerstwo Finansów nie odwołało się od korzystnego dla nas wyroku Sądu Administracyjnego, ten się właśnie uprawomocnił – mówi Eugenia Rębacz, prezes Zarządu „Społem" PSS w Słupsku, które prowadzi bar „Poranek". – Tym samym nie musimy oddawać kwoty ponad miliona złotych, czego domagało się Ministerstwo Finansów. Bar „Poranek" jest ocalony.
– Tym samym utwierdzali nas w przekonaniu, że postępujemy dobrze – tłumaczyła prezes Eugenia Rębacz.
Po kontrolach „Społem" PSS stanęło przed koniecznością zwrotu dotacji za lata 2008- 2012. Pierwszą decyzją naliczono 37 tys. zł, które „Społem" PSS zapłacił.
Jednak drugą decyzją naliczono kolejne 589,5 tys. zł. Trzecia transza wyniosła ponad 486 tys. zł.
Po batalii z prawnikami nagłośnionej w mediach, ponownym rozpatrywaniu sprawy przez ministerstwo, Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzje o wstrzymaniu konieczności zwrotu dotacji.
– Na tę decyzje oczekiwaliśmy z niecierpliwością. Teraz, gdy się uprawomocniła, jesteśmy już spokojni. Bar „Poranek" nadal będzie istniał, a wszyscy w nim pracujący nadal będą pracować – mówi prezes Eugenia Rębacz.
Konieczność spłaty miliona złotych groziłaby bankructwem PSS „Społem", w którym pracuje 130 osób – czytamy w „Głosie Pomorza – Słupsk".