krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
aaa
Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Z ramienia KZRSS w spotkaniu brali udział Prezes Zarządu Ryszard Jaśkowski bedacy członekiem Zarządu Euro Coop oraz Agnieszka Wroniewicz Dyrektor...
aaa
Kolejna konferencja Społem już za nami!Posiedzenie Zarządu Euro Coop
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 100-lecia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2019 Opublikowano: wtorek, 17, grudzień 2019

100 lat istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu to historia, którą tworzyli ludzie dla ludzi. Nie sposób mówić o teraźniejszości i planach na przyszłość, nie sięgając do korzeni. Pierwsze kroki ku kooperacji spożywczej w Poznaniu poczyniono 29 sierpnia 1919 roku. Założona wówczas Spółdzielnia Spożywców otrzymała nazwę „Zgoda", a jej członkami zostało 105 osób. 20 lat później „Zgoda", która dała początek obecnej „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców, zaliczana była do najprężniejszych spółdzielni w kraju. W końcu roku 1939 „Zgoda" została zlikwidowana przez okupanta.

Kolejnym krokiem na drodze rozwoju poznańskiej spółdzielczości było utworzenie w 1948 roku Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Nastąpiła modernizacja i specjalizacja placówek, powstały tzw. gospody otwarte, czyli restauracje i stołówki, aktywnie działały komitety członkowskie, prowadzono również handel ze straganów. W kolejnych latach prowadzona była działalność społeczno-wychowawcza, a sama spółdzielnia konsekwentnie wzbogacała swoją ofertę - choćby o kolejne pawilony, sklepy i placówki samoobsługowe.
Punktem zwrotnym w działalności spółdzielni był rok 1983. Wtedy na bazie „Społem" Oddziału Handlu Detalicznego powstaje „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców. Niestety, na początku lat 90., w związku z tzw. „Spec Ustawą", likwidowane były zakłady produkcyjne, setki sklepów i kiosków. Również baza członkowska uległa zmniejszeniu o ponad 35 tys. osób. Mimo niesprzyjających okoliczności widać jednak siłę Społem - najstarszego znaku handlowego w Polsce, odwagę i determinację w pokonywaniu trudności. Pomimo strat poniesionych w latach transformacji ustrojowej i nadal niesprzyjających warunków działania, „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców, licząca 100 lat, ciągle pozostaje młoda duchem, odważnie podejmuje wyzwania obecnego rynku, stając codziennie do walki o klienta.
Dziś „Społem" PSS w Poznaniu jest, pod względem liczby placówek, jedną z większych sieci handlowych na lokalnym rynku. Prowadzi działalność w 48 sklepach (z czego 47 sklepów zlokalizowanych jest na terenie Poznania, a jeden w Swarzędzu), zróżnicowanych pod względem powierzchni. Oprócz dużych placówek działają również sklepy średnie i małe, obejmujące branżę spożywczą i przemysłową. Są to sklepy popularne, znane i lubiane, a co najważniejsze - nowoczesne, zmodernizowane, charakteryzujące się bogatym asortymentem i otwartą na potrzeby klientów obsługą. Krótko mówiąc - sklepy Społem PSS to sklepy na miarę czasów! „Społem" w Poznaniu to także 74 lokale użytkowe oraz 29 powierzchni różnego typu, wynajmowanych innym podmiotom gospodarczym. Spółdzielnia obsługuje w tym zakresie blisko 80-osobową grupę najemców.
Podstawową i najważniejszą strategicznie działalnością Spółdzielni jest handel. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, stworzono atrakcyjną ofertę towarową, zróżnicowaną, w zależności od wielkości placówki, zasobności portfela, uwzględniającą towary najwyższej jakości o ustalonej pozycji na rynku oraz nowości rynkowe wspierane reklamą w mediach. Źródło zakupów stanowią zarówno renomowani producenci, jak i największe lokalne hurtownie. Sklepy Społem PSS w Poznaniu tworzone są z myślą o klientach. Dziś sklepy Spółdzielni są nowocześnie urządzone i wyposażone. Posiadają terminale płatnicze, świadczone są w nich dodatkowe usługi, takie jak „Moje Rachunki" czy „Moje Doładowania". W roku 2017 Spółdzielnia zakupiła pierwszy piec konwekcyjno-parowy, który został wówczas zainstalowany w sklepie nr 560 na os. Oświecenia, drugi piec w tym samym roku zainstalowano w obiekcie handlowym nr 4 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne uruchomienie planowane jest w obiekcie handlowym nr 9 na os. Piastowskim. Ta gastronomiczna oferta, w postaci pysznych gotowych dań, jest odpowiedzią na coraz większe w tym zakresie potrzeby naszych klientów. W roku 2018 Spółdzielnia uruchomiła w swoich sklepach pierwsze kasy samoobsługowe. W roku 2019 do obiektu handlowego nr 4 „NEWA" wyposażonego w cztery takie kasy dołączył obiekt handlowy nr 5 przy ul. Kącik 5 i sklep nr 560 na os. Oświecenia w Poznaniu, w których zainstalowano po dwie kasy samoobsługowe. To nowoczesne rozwiązanie dla dużych placówek, w których klient może samodzielnie dokonać inkasa za dokonane zakupy. Kasy ważą, pozwalają również podać ilość sztuk tego samego towaru i co ważne - obsługują karty klienta w Programie Lojalnościowym „Społem znaczy razem". Kasy samoobsługowe cieszą się dużym zainteresowaniem pośród klientów, którzy cenią sobie wygodę, nowoczesność i szybkość w dokonywaniu zakupów.