Powitanie lata w "Społem" WSS Praga Południe
W czwartek, 20 czerwca br., przed sklepem "Lux" przy ul. Patriotów 172 w dzielnicy Warszawa Radość odbył się festyn zorganizowany przez "Społem" Warszawską Spółdzielnię Spożywców Praga Południe pod hasłem: "Powitanie lata".
"Społem" PSS w Bielsku Podlaskim uczestnikiem akcji Narodowego Czytania
Już po raz drugi w Polsce odbył się finał akcji zorganizowanej z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pod hasłem: "Narodowe Czytanie". W tym roku do akcji przystąpiła również "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bielsku Podlaskim, która wspólnie z placówkami kulturalno-oświatowymi i władzami lokalnymi zorganizowała program artystyczny w kawiarni "Hajduczek", będącej częścią Kompleksu Gastronomicznego "Społem" PSS.
We wspólnym projekcie udział wzięli między innymi: zastępca burmistrza, dyrektorzy Bielskiego Domu Kultury i Biblioteki Miejskiej oraz prezes Zarządu "Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bielsku Podlaskim , Antonina Turkowicz.
Tegoroczne Narodowe Czytanie w społemowskiej kawiarni "Hajduczek" w Bielsku Podlaskim rozpoczęło się w dniu 7 września br., w samo południe, od krótkiego przedstawienia przebogatej twórczości Aleksandra Fredry, którego twórczości poświecona była ogólnopolska akcja. Następnie zaproszeni goście naprzemian czytali wybrane utwory, które weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. Wśród nich nie mogło zabraknąć najbardziej znanych i rozpoznawalnych utworów, takich jak: "Paweł i Gaweł", "Mąż i żona", "Śluby panieńskie", "Pan Jowialski", czy "Zemsta", czytanych z podziałem na role.
Po zakończeniu pierwszej części – czytały dzieci, a następnie odbył się konkurs na temat wiedzy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry. Okazał się on wielką atrakcją i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonej publiczności złożonej z kilkudziesięcioroga dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjum Bielska Podlaskiego.
– Chcemy, by to spotkanie poświęcone twórczości Fredry, było zaczynem nowego projektu czytania dzieciom, który chcemy realizować w jedną niedzielę każdego miesiąca w kawiarni "Hajduczek" – zapowiedziała Antonina Turkowicz – prezes Zarządu "Społem" PSS w Bielsku Podlaskim.
– Czytanie na głos to nie jest łatwa sztuka. Ostatni raz czytałam tak książki swoim synom – mówiła uczestniczka akcji Małgorzata Bil-Jaruzelska, dyrektorka Bielskiego Domu Kultury.
Narodowe Czytanie zorganizowane w kawiarni "Hajduczek" było nie tylko popisem czytania, zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale też przede wszystkim – pożyteczną zabawą dla wszystkich. Impreza ta rozpoczęła też cykl spotkań dla najmłodszych mieszkańców z bielskich przedszkoli i szkół. Spotkania będą odbywać się w "Hajduczku" w wybrane niedzielne poranki, jako imprezy cykliczne, z licznymi atrakcjami: czytanie bajek przez znane osoby, prezentacje filmów dla dzieci, gry, zabawy i konkursy, organizowane przez profesjonalnych animatorów.
"Społem" PSS w Grodzisku Mazowieckim buduje Galerię Handlową "Milanówek" w Milanówku
Budowa Galerii Handlowej "Milanówek" w Milanówku przez "Społem" Powszechną Spółdzielnię Spożywców w Grodzisku Mazowieckim jest kolejnym etapem rozwoju tej spółdzielni.
Galeria Handlowa "Milanówek" będzie się mieścić przy skrzyżowaniu ul.. Królewskiej i Podwiejskiej, przy drodze wojewódzkiej nr 719. Będzie dwukondygnacyjnym budynkiem o łącznej powierzchni zabudowy 902 m². Budynek będzie składał się z dwóch skrzydeł. Na parterze znajdzie się supermarket, a na pierwszym piętrze swoje siedziby będą miały butiki i lokale usługowe. Dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi w wózkach będzie do dyspozycji winda. Elementy wykończeniowe i wystrój będą takie same jak we wszystkich sklepach prowadzonych przez "Społem" PSS w Grodzisku Mazowieckim. Budynek Galerii Handlowej "Milanówek" będzie otoczony parkingiem na 47 samochodów oraz zielenią.
Otwarcie Galerii "Milanówek" dla klientów planowane jest na początek stycznia 2014 roku. Obecnie budynek znajduje się na etapie stanu surowego, zamkniętego. Trwają prace wykończeniowe.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie sklepy i punkty usługowe znajdą się w Galerii Handlowej "Milanówek". Trwają negocjacje grodziskiej "Społem" PSS z potencjalnymi kontrahentami. Do tej pory została podpisana jedna umowa z właścicielami apteki. Są więc jeszcze wolne powierzchnie do wynajęcia.
Galeria Handlowa "Milanówek" będzie kolejnym centrum handlowym w tym regionie. Do tej pory tutejsi mieszkańcy mogą robić zakupy w centrach handlowych w Jankach, Brwinowie i w Podkowie Leśnej.
"Społem" WSS Śródmieście uczestnikiem "Rockowej Zbiórki Żywności" w Warszawie
Od kilku lat "Społem" Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście współpracuje z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, włączając się w doroczną Świąteczną Zbiórkę Żywności, prowadzoną w SDH "Hala Mirowska". Tym razem w dniu 7 września br. śródmiejska "Społem" WSS przystąpiła do innej formy zbiórki żywności, tj. udziału w organizowanym koncercie muzyki rockowej, na który biletem wstępu było przekazanie żywności o wadze 5 kg lub wartości 10 zł.
"Rockowa Zbiórka Żywności". Pod takim tytułem w muszli koncertowej w Parku Praskim w Warszawie odbył się koncert charytatywny zespołów młodzieżowych. Organizatorzy zaproponowali spółdzielcom ustawienie stoiska handlowego, w którym uczestnicy koncertu mogli zaopatrzyć się w "bilet wstępu". Uruchomiona sprzedaż już w godzinach przedpołudniowych zyskała ofiarodawców, nie zawsze planujących uczestnictwo w wieczornym koncercie. Mieszkańcy warszawskiej Pragi, i nie tylko, mieli również okazję wziąć udział w grach i zabawach przygotowanych przez wolontariuszy partnerów Banku Żywności SOS i już w tym czasie odwiedzić społemowskie stanowisko.
W artykuły żywnościowe – "bilety wstępu", zaopatrzyło się ponad 250 osób, kupując przygotowane zestawy, w znacznym stopniu ułatwiające sprawną obsługę klientów, szczególnie w czasie poprzedzającym koncert wieczorny i podczas jego trwania. Sprzedaż prowadzili pracownicy "Hali Mirowskiej" oraz Sekcji Marketingu "Społem" WSS Śródmieście.
Bank Żywności SOS w Warszawie ma swoją genezę w stworzonej przez Jacka Kuronia w 1993 roku Fundacji "Pomoc Społeczna SOS", która w rok później przyjęła obecną nazwę. Fundacja gromadzi żywność z wydłużonym terminem przydatności, a następnie poprzez organizacje charytatywne przekazuje ją dla osób najuboższych, niepełnosprawnych, bezdomnych i chorych oraz dla osób starszych z terenu województwa mazowieckiego.