krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
51 Zjazd Delegatów Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem"
aaa
Budynek Społem skończył 110 lat!
Inicjatorami budowy gmachu byli wielcy działacze polskiej spółdzielczości Romuald Mielczarski oraz Stanisław Wojciechowski ...
aaa
„Święto Latawca" w Szczecinie.
Wrzesień to miesiąc w którym wszyscy mieszkańcy Szczecina i nie tylko, czekają na jedyne i wyjątkowe wydarzenie...
aaa
Leszcyński festiwal sportu
Na miłośników biegów ekstremalnych czekała Tor Tura – specjalnie zaplanowana trasa, na której walczyli biegacze z prawdziwym charakterem.
aaa
KZRSS „Społem" informuje o zawartym porozumieniu o współpracy z firmą Net Innovation Software z Białegostoku.
aaa
Z okazji obchodów 115-lecia swojej działalności PSS Społem w Garwolinie zorganizowała piknik, na który zaproszono pracowników, emerytów oraz członków Spółdzielni.
aaa
Wiesław Depa prezes PSS Społem w Rzeszowie otrzymał nagrodę specjalną „MECENAS KULTURY PODKARPACKIEJ 2023"
Copyright by KZRSS "Społem"

100. rocznica objęcia najwyższego urzędu w państwie przez Stanisława Wojciechowskiego

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2022 Opublikowano: środa, 04, styczeń 2023

Stanisław Wojciechowski urodził się 15.03.1869 roku w Kaliszu. Po ukończeniu nauki w szkołach kaliskich od 1888 roku studiował na uniwersytecie w Warszawie. Tam zetknął się z ruchami patriotycznymi i niepodległościowymi, co mocno wpłynęło na jego życie. Był jednym z członków – założycieli PPS.

W roku 1892, ze względu na kłopoty z carską policją, był zmuszony do emigracji. Współpracował za granicą z socjalistami polskimi, w tym także z Józefem Piłsudskim. Do kraju na stałe powrócił po roku 1905. Rok po wybuchu rewolucji w 1917 roku został zaangażowany w tworzenie nowego rządu. Od stycznia 1919 do czerwca 1920 najpierw minister, a później szef resortu ministerstwa spraw wewnętrznych. Od 1921 roku w PSL „Piast", startował z jego ramienia w pierwszych i drugich wyborach prezydenckich 1922 roku. Tam też odniósł sukces i został drugim po Narutowiczu prezydentem.
Wojciechowski działał w trudnej sytuacji, kiedy to upadały kolejne rządy parlamentarne, niezdolne do osiągnięcia odpowiedniej większości bądź rozpadające się w wyniku skandali. Prezydent starał się stabilizować sytuację i umacniać spójność rządu. Utrzymywał też dobre kontakty z Piłsudskim, nie spodziewając się późniejszych wydarzeń.
W trakcie zamachu majowego spotkał się 12.05.1926 z Piłsudskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Fiasko owych negocjacji doprowadziło do kilkudniowych walk w mieście, które zakończyły się ostatecznie podaniem się do dymisji prezydenta i całego rządu, aby zastopować przelew krwi.
Po zamachu mimo namów przyjaciół całkowicie wycofał się z polityki, rozczarowany sytuacją w kraju. Znajdował się na uboczu przez cały okres międzywojnia, zajmując się ukochaną działalnością spółdzielczą i wykładami na różnych uczelniach. Przeżył okupację i powstanie warszawskie, by ostatecznie umrzeć 9.04.1953 roku.
22 grudnia 2022 r. przed budynkiem M" Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przy ulicy Madalińskiego 6/8, odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu „Prezydent z SGH" autorstwa Tytusa Brzozowskiego, architekta, malarza związanego z Warszawą. Rektor SGH Piotr Wachowiak podziękował za udział w obchodach, które rozpoczęły się w SGH wraz z inauguracją roku akademickiego 2022/2023, wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, prawnuczce prezydenta Wojciechowskiego. Wspomniał, że SGH ma jeszcze w planach wydanie monety i znaczka upamiętniające Stanisława Wojciechowskiego.