100. rocznica objęcia najwyższego urzędu w państwie przez Stanisława Wojciechowskiego
Stanisław Wojciechowski urodził się 15.03.1869 roku w Kaliszu. Po ukończeniu nauki w szkołach kaliskich od 1888 roku studiował na uniwersytecie w Warszawie. Tam zetknął się z ruchami patriotycznymi i niepodległościowymi, co mocno wpłynęło na jego życie. Był jednym z członków – założycieli PPS.
W roku 1892, ze względu na kłopoty z carską policją, był zmuszony do emigracji. Współpracował za granicą z socjalistami polskimi, w tym także z Józefem Piłsudskim. Do kraju na stałe powrócił po roku 1905. Rok po wybuchu rewolucji w 1917 roku został zaangażowany w tworzenie nowego rządu. Od stycznia 1919 do czerwca 1920 najpierw minister, a później szef resortu ministerstwa spraw wewnętrznych. Od 1921 roku w PSL „Piast", startował z jego ramienia w pierwszych i drugich wyborach prezydenckich 1922 roku. Tam też odniósł sukces i został drugim po Narutowiczu prezydentem.
Wojciechowski działał w trudnej sytuacji, kiedy to upadały kolejne rządy parlamentarne, niezdolne do osiągnięcia odpowiedniej większości bądź rozpadające się w wyniku skandali. Prezydent starał się stabilizować sytuację i umacniać spójność rządu. Utrzymywał też dobre kontakty z Piłsudskim, nie spodziewając się późniejszych wydarzeń.
W trakcie zamachu majowego spotkał się 12.05.1926 z Piłsudskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Fiasko owych negocjacji doprowadziło do kilkudniowych walk w mieście, które zakończyły się ostatecznie podaniem się do dymisji prezydenta i całego rządu, aby zastopować przelew krwi.
Po zamachu mimo namów przyjaciół całkowicie wycofał się z polityki, rozczarowany sytuacją w kraju. Znajdował się na uboczu przez cały okres międzywojnia, zajmując się ukochaną działalnością spółdzielczą i wykładami na różnych uczelniach. Przeżył okupację i powstanie warszawskie, by ostatecznie umrzeć 9.04.1953 roku.
22 grudnia 2022 r. przed budynkiem M" Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przy ulicy Madalińskiego 6/8, odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu „Prezydent z SGH" autorstwa Tytusa Brzozowskiego, architekta, malarza związanego z Warszawą. Rektor SGH Piotr Wachowiak podziękował za udział w obchodach, które rozpoczęły się w SGH wraz z inauguracją roku akademickiego 2022/2023, wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, prawnuczce prezydenta Wojciechowskiego. Wspomniał, że SGH ma jeszcze w planach wydanie monety i znaczka upamiętniające Stanisława Wojciechowskiego.