krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
Copyright by KZRSS "Społem"

Jak rząd może pomóc w walce z międzynarodowymi gigantami, których udziały rynkowe w handlu spożywczym są z roku na rok coraz większe?

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2021 Opublikowano: środa, 30, czerwiec 2021

W dniach 15-16 czerwca br. Prezes Ryszard Jaśkowski wziął udział w Wiosennej Edycji Kongresu Retail & FMCG Congress 2021. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele Polskiej Grupy Supermarketów, Grupy Chorten, PSH Lewiatan oraz sieci Społem mieli możliwość wypowiedzenia się na temat regulacji prawnych i podejmowanych inicjatyw przez organy władzy rządowej. „Chciałbym pochwalić to, co robi prezes UOKiK. To naprawdę "dobra zmiana" na tym stanowisku, że użyję takiego stwierdzenia. Faktycznie widzimy, że obecny prezes nie boi się podejmować trudnych decyzji." - ocenił Ryszard Jaśkowski.

Szef KZRSS skierował dwa postulaty. Po pierwsze, domagał się przygotowywania takich propozycji prawnych, w których nie będzie żadnych furtek. „Pomysł ograniczenia handlu w niedziele jest w tej chwili parodiowany, chociaż słyszymy, że wreszcie ma być jakieś uszczelnienie. Walczyłem z (Alfredem - red.) Bujarą o to, żeby niedziele były wolne od handlu, oczywiście z małymi wyjątkami. A co z tego powstało? Wszyscy wiemy. Dzisiaj są 32 wyjątki, z których przynajmniej trzy-cztery trzeba z ustawy wyrzucić. Wtedy chyba będzie normalnie i cała rzesza handlowców będzie mogła niedziele spędzić w rodziną" - powiedział Ryszard Jaśkowski. Zauważył przy tym, że sklepy Społem nie otwierają się w niedziele, za wyjątkiem pojedynczych spółdzielni, które da się policzyć "dosłownie na palcach jednej ręki". „Potrzeba konsekwencji: niech wszyscy realizują to, co postanowi parlament i rząd. Jest bardzo ważne, żeby przepisy były przestrzegane i żeby nie były parodiowane - powiedział prezes KZRSS Społem. Drugim postulatem była konieczność odbudowania szkolnictwa zawodowego. „Dzisiaj nie mamy młodzieży szkolonej w zakresie sprzedaży, piekarnictwa, innych zawodów związanych z branżą spożywczą. Pani minister obiecuje szybkie uruchomienie szkolnictwa zawodowego, ale to są tylko słowa. Przypadkowi ludzie trafiają do handlu, bardzo szybko się zniechęcają. Młodzież nie jest nauczona ciężkiej pracy, szuka łatwiejszego chleba, natomiast handel był, jest i na pewno zawsze będzie bardzo trudny" podsumował Ryszard Jaśkowski. W przeprowadzonej debacie wzięli również udział przedsiębiorcy związani z innymi polskimi przedsiębiorstwami handlowymi min. Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, Robert Rękas, prezes PSH Lewiatan, Sylwia Olechno, dyrektor generalna Grupy Chorten. Wszyscy uczestnicy domagali się od rządu regulacji prawnych nie będących bublami prawnymi, pomagających polskim przedsiębiorcom w funkcjonowaniu i stosowaniu zasad uczciwej konkurencji, wsparciu w rywalizacji z gigantami handlowymi, a rywalizacja ta nie toczy się na równych zasadach. Co jeszcze mógłby zrobić rząd dla biznesu? Można byłoby powiedzieć - nie przeszkadzać.

Wiadomości Handlowe