krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Zgromadzenia Ogólne ICA, CCW oraz Euro Coop
W każdym z tych spotkań uczestniczył Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" reprezentowany przez Prezesa Związku Ryszarda Jaśkowskiego
aaa
Urbi Meritus - Zasłużony Miastu dla Jana Kuleszy, prezesa PSS w Białymstoku
Pan Prezes został wyróżniony za natychmiastową pomoc i wsparcie działań Miasta Białystok na rzecz Ukrainy oraz uchodźców z Ukrainy przebywających...
aaa
2 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości
Copyright by KZRSS "Społem"

KZRSS "Społem" aktywnym członkiem miedzynarodowego ruchu spółdzielczego

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR III/2022 Opublikowano: środa, 13, lipiec 2022

Tegoroczny początek lata naznaczony był wieloma istotnymi wydarzeniami związanymi z międzynarodowym ruchem spółdzielczym. W czerwcu odbyły się Zgromadzenia Ogólne ICA, CCW oraz Euro Coop, w każdym z tych spotkań uczestniczył Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" reprezentowany przez Prezesa Związku Ryszarda Jaśkowskiego.

19 czerwca 2022 Zgromadzenie Ogólne CCW (Consumer Co-operatives Worldwide)
Na zaproszenie Profesora Petara Stefanova „Społem" stało się członkiem organizacji Consumer Co-operatives Worldwide - Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem" jako Członek International Co-operative Alliance (ICA), posiada tytuł, na podstawie statutu ICA, który upoważnia do udziału w działalności spółdzielni konsumenckich na całym świecie (CCW) bez dodatkowej opłaty członkowskiej. Dzięki podjętej decyzji „Społem" jako członek CCW będzie mogła:

  • Reprezentować polską spółdzielczość konsumencką na światowych forach spółdzielni konsumenckich;
  • Rozszerzać współpracę, wymianę informacji i dobrych praktyk w obszarach biznesu pomiędzy krajowymi organizacjami spółdzielni konsumenckich na całym świecie,
  • Brać udział w pracach ustawodawczych, zarządzaniu, ustalaniu prowadzonej polityki, wspomagać, ale i czerpać z narzędzi edukacyjnych między innymi;
  • Brać udział w inicjatywach promujących spółdzielczy model biznesowy;
  • Mieć bezpośredni kontakt z wiodącymi krajowymi organizacjami spółdzielni konsumenckich;
  • Nawiązywać partnerstwa biznesowe ze spółdzielniami konsumenckimi Regionów ICA;
  • Mieć prawo do uczestniczenia w organach zarządzających spółdzielniami konsumenckimi na całym świecie.


20 czerwca 2022 Zgromadzenie Ogólne ICA
Zgromadzenie Ogólne ICA odbyło się 20 czerwca 2022 r. w Sewilli w Hiszpanii, a jego gospodarzem była hiszpańska Konfederacja Spółdzielni Pracy (COCETA). Zgromadzenia Ogólne to ważne momenty w demokratycznym życiu organizacji, a po dwóch latach wymuszonej wirtualizacji oraz spotkań on-line edycja 2022 była wyjątkowa z uwagi na rok wyborczy ICA. Członkowie organizacji podjęli decyzje dotyczące wyboru prezesa i zarządu ICA, zatwierdzenie bilansu za rok 2021 czy przyjęcia raportu z ostatnich 4 lat pacy. Około 400 liderów spółdzielni z 60 krajów zebrało się w Sewilli na Walnym Zgromadzeniu. Podczas spotkania przemówienie wygłosił Illia Gorothowsky Przewodniczący COOP Ukraine, który zgromadzonemu audytorium opowiedział o sytuacji ruchu spółdzielczego w kraju, wzywając do okazania wsparcia.
Członkowie Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA) odnowili na kolejne cztery lata mandat Ariela Guarco. Z ogólnej liczby 779 głosów, Pan Guarco został ponownie wybrany na stanowisko prezesa ICA, uzyskując 455 głosów.
Dwóch innych kandydatów ubiegało się o stanowisko prezesa ICA. Byli to Melina Morrison, która uzyskała 164 głosy, nominowana przez Business Council of Co-operatives and Mutuals, Australia oraz Jean-Louis Bancel, która uzyskała 160 głosów, nominowana przez Coop FR z Francji. O 15 miejsc w Radzie ubiegało się 22 kandydatów. Nowo wybranymi członkami Rady zostali:
• Márcio Lopes de Freitas, brazylijskie spółdzielnie (OCB), Brazylia
• Aditya Yadav, Indian Farm Forestry Development Cooperative Limited (IFFDC), Indie
• Giuseppe Attilio Dadda, Alleanza Cooperative Italiane, Włochy
• George Magutu Mwangi, Kenijski Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Kredytowych (KUSCCO), Kenia
• Iñigo Albizuri Landazabal, Confederación Española de Cooperativas de Trabajo Asociado (COCETA), Hiszpania
• Zhenhong Cai, Ogólnochińska Federacja Spółdzielni Dostaw i Marketingu (ACFSMC), Chiny
• Martin Lowery, Krajowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Spółdzielczych (NCBA CLUSA), USA
• Toru Nakaya, JA Zenchu (Centralny Związek Spółdzielni Rolniczych), Japonia
• Bahman Abdollahi, Irańska Izba Spółdzielni (ICC), Iran
• María Eugenia Pérez Zea, Asociación Colombiana de Cooperativa (Ascoop), Kolumbia
• Krasimir Ignatov, Centralny Związek Spółdzielczy Bułgaria, Bułgaria
• Dato' Kamarudin Ismail, Malezyjski Narodowy Ruch Spółdzielczy, Malezja
• Simona Cavazzutti, Confederación de Cooperativas Rurales del Paraguay (CONCOPAR), Paragwaj
• Marjaana Saarikoski, SOK Corporation, Finlandia
• Alexandra Wilson, Co-operatives and Mutuals Canada, Kanada


21 czerwca 2022 Zgromadzenie Ogólne Euro Coop
Gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego Euro Coop, tak jak w przypadku ICA była hiszpańska Konfederacja Spółdzielni Pracy (COCETA). Agenda Zgromadzenia ogólnego Euro Coop zawierała kluczowe punkty związane z akceptacją realizacji programu za rok 2021, przyjęciem raportu Sekretariatu oraz Przewodniczącego, jak również dotyczyła wyboru Prezesa, Wiceprezesa oraz członków Zarządu na kadencję w latach 2022-2026.
Dla naszej organizacji Zgromadzenie to było wyjątkowe z uwagi na przyjęcie, jednomyślną decyzją Zgromadzenia Ogólnego, „Społem" w poczet pełnoprawnych członków Euro Coop. W ślad za nami przyjęto organizację Spółdzielczą z Francji. Po oficjalnym akcie akcesji odbyły się wybory organów zarządzających w Euro Coop.

Zgromadzenie ogólne Euro Coop podjęło decyzję o ponownym wybraniu, na kadencję w latach 2022-2026, Mathiasa Fiedlera na Przewodniczącego, Illia Gorothowsky Coop Ukraine został nominowany na Pierwszego Wiceprezesa, a w poczet nowych członków Zarządu Euro Coop zostali przyjęci Biser Petkov – reprezentujący Centralny Związek Spółdzielczy z Bułgarii, Geir Jostein Dyngeseth Coop Norwegia oraz Ryszard Jaśkowski Prezes KZRSS „Społem"