krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Działania „Społem" WSS Śródmieście w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR IV/2015 Opublikowano: wtorek, 03, listopad 2015

„Społem" Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście w Warszawie od lat wspiera fundacje, stowarzyszenia i innych w gromadzeniu przez nie funduszy na ich działalność statutową oraz podejmuje współpracę na rzecz lokalnej społeczności.

Spółdzielnia udostępnia m.in. w sklepach powierzchnie pod skarbony na datki od klientów. W okresie przedświątecznym, wakacji i przed rozpoczęciem roku szkolnego prowadzona jest zbiórka produktów o wydłużonym terminie przydatności, jak również artykułów szkolnych. Inną formą jest zbiórka wśród pracowników i członków spółdzielni używanych przedmiotów codziennego użytku, odzieży, obuwia pościeli, zabawek itp. Od czterech lat w placówkach zbierane są plastikowe nakrętki, których odsprzedaż przez dwie fundacje wspomaga fundusz na leczenie ich podopiecznych lub dokonywanie zakupu wózków inwalidzkich, protez czy pompy insulinowej. Poza wyżej wymienionymi sposobami pomocy są i inne formy gromadzenia przez organizacje pozarządowe środków, m.in. udział wolontariuszy zbierających datki do puszek w zamian za pakowanie klientom zakupów czy rozdawanie dyni wraz z przepisem na zupę. Niekonwencjonalnym sposobem pomocy w zdobywaniu funduszy przez Pallotyńską Fundację Misyjną „Salvatii" jest zbiórka z przychodzącej do spółdzielni korespondencji „Znaczków dobra", których odsprzedaż przez Fundację zasila jej konto. Inną formą pomocy są edycje ogólnopolskiej akcji Fundacji TVN i Mennicy Polskiej „Szczęśliwe Dukaty".
W ramach podejmowanej współpracy na rzecz lokalnej społeczności śródmiejska „Społem" WSS organizuje lub włącza się w projekty ośrodków szkolno-wychowawczych . Ostatnio, w dniach 16-26 października br. warszawskie Gimnazjum Nr 44 im. Pawła Chrzanowskiego włączyło się po raz piaty w kampanię Fundacji Dobre Życie pod hasłem: „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015". Patronami kampanii są Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Edukacji Narodowej. Ideą przyświecającą kampanii jest zwrócenie uwagi na walory odżywcze i zdrowotne chleba na zakwasie, dostarczającego m.in. błonnika, skrobi, białka, witamin B i E, żelaza, magnezu i fosforu.
Podczas akcji uczniowie realizowali własny projekt, w ramach którego przygotowali stanowisko reklamujące zdrowe pieczywo, uczestniczyli w lekcjach o zakwasie i sposobach wypieku pieczywa w domu, przygotowywali śniadanie dla całej szkoły. Na zajęciach technicznych powstały książki kucharskie. Gimnazjaliści wzięli udział w konkursach na plakat, hasło reklamowe, wiersz, przepisy na chleb i własnoręczny jego wypiek w domu. W akcję tę, podobną do akcji społemowskiej o „Właściwym odżywianiu, które pomaga w nauce", włączyła się zarówno „Społem" WSS Śródmieście jak i Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie. Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Edyta Kwasowska oraz Kierownik Działu Technologii i Koordynacji Produkcji Anetta Wójcik z SPC przeprowadziły prezentacje o roli pieczywa w codziennej diecie, o rodzajach mąki i rodzajach pieczywa oraz z zakresu technologii produkcji.
Obydwie spółdzielnie przygotowały upominki dla zwycięzców konkursów, a na zakończenie spotkania odbyła się degustacja tradycyjnego pieczywa na naturalnym zakwasie z Zakładu SPC przy ul. Krakowiaków w Warszawie.