krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
51 Zjazd Delegatów Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem"
aaa
Budynek Społem skończył 110 lat!
Inicjatorami budowy gmachu byli wielcy działacze polskiej spółdzielczości Romuald Mielczarski oraz Stanisław Wojciechowski ...
aaa
„Święto Latawca" w Szczecinie.
Wrzesień to miesiąc w którym wszyscy mieszkańcy Szczecina i nie tylko, czekają na jedyne i wyjątkowe wydarzenie...
aaa
Leszcyński festiwal sportu
Na miłośników biegów ekstremalnych czekała Tor Tura – specjalnie zaplanowana trasa, na której walczyli biegacze z prawdziwym charakterem.
aaa
KZRSS „Społem" informuje o zawartym porozumieniu o współpracy z firmą Net Innovation Software z Białegostoku.
aaa
Z okazji obchodów 115-lecia swojej działalności PSS Społem w Garwolinie zorganizowała piknik, na który zaproszono pracowników, emerytów oraz członków Spółdzielni.
aaa
Wiesław Depa prezes PSS Społem w Rzeszowie otrzymał nagrodę specjalną „MECENAS KULTURY PODKARPACKIEJ 2023"
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 40-lecia działalności SDH „Central" w Białymstoku

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2016 Opublikowano: czwartek, 11, luty 2016

W dniu 28 stycznia br. w Białymstoku na gali w społemowskiej „Astorii" spółdzielcy miejscowej „Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców, z goździkami w rękach, świętowali 40-lecie działalności swojego Spółdzielczego Domu Handlowego „Central". To właśnie goździki, charakterystyczne dla uroczystości sprzed lat, wręczane były spółdzielcom w podziękowaniu za ich pracę.

Wspomnieniami, filmami i pokazem tanecznym Akademii Tańca przypomniana została historia „Centralu" – ikony białostockiej architektury, świadka i uczestnika przemian ustrojowych i gospodarczych. Dawne klimaty przypominały utwory z lat 70-tych płynące z głośników, takie jak: „Tyle słońca w całym mieście" Anny Jantar czy „40 lat minęło, jak jeden dzień" Andrzeja Rosiewicza.
Spółdzielcy od lat związani z firmą – kilkadziesiąt kobiet i jeden mężczyzna: Tadeusz Stankiewicz, dyrektor „Centralu" – zostali uhonorowani odznaczeniami „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego" i „Zasłużony dla Społem".
Zaprezentowano również najnowszą kolekcję marki „Eleganza", której SDH „Central" jest współwłaścicielem.
W uznaniu zasług białostockiej „Społem" PSS, jako partnera i pracodawcy, na gali obecny był nie tylko prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, ale i dwaj wiceprezydenci.
Społemowscy goście, w tym przedstawiciele istniejącego od 20 lat Porozumienia Domów Handlowych „Społem", nie szczędzili białostockim spółdzielcom najwyższych pochwał. Podkreślano ich umiejętności i osiągnięcia.
Gościem jubileuszowej imprezy była m.in. Krystyna Sosińska, była prezes, która przeprowadziła białostocką „Społem" PSS przez wiele gospodarczych burz.
Pierwszy kawałek ogromnego urodzinowego tortu ukroił i podał gościom Mieczysław Dąbrowski, prezes Zarządu „Społem" PSS w Białymstoku.
Budowa „Centralu" trwała cztery lata – od 1972 do 1976 roku. Ten nowoczesny sklep w samym sercu Białegostoku otwarto w styczniu 1976 roku.
W 2009 roku SDH „Central" trafił na szlak architektury PRL, zaprojektowany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku. W artykule redaktora Andrzeja Kłopotowskiego pt.: „Nasz czterdziestolatek", opublikowanym w „Gazecie Wyborczej – Białystok", z okazji jubileuszu „Centralu", czytamy o nim m.in.: „(...)Dziś Central to dla jednych relikt minionej epoki. Coś, co stoi w środku miasta i szpeci. Dla innych to obiekt cenny. Intrygujący swą architekturą. Nie dziwi więc, że znalazł się na szlakach turystycznych. Central już w 2009 roku trafił na szlak architektury PRL przygotowany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku.
– Do konstrukcji budynku użyto stalowego szkieletu, ważącego bagatela 300 ton, a także popularnych wówczas prefabrykatów. Jedno i drugie wykonały miejscowe przedsiębiorstwa – Kolejowe Zakłady Konstrukcji Stalowych w Starosielcach oraz białostocki Fadom. W dniu otwarcia sklep zatrudniał 272 osoby! Obuwie, odzież, tkaniny, sprzęty gospodarstwa domowego, radia i telewizory oraz inne artykuły sprzedawano na ogromnej jak na tamte czasy powierzchni 3,5 tys. m kw. – czytamy w przewodniku po szlaku.
Znalazł się też na białostockim szlaku modernizmu opracowanym przez Sebastiana Wichra. Autor tak opisuje ten obiekt:
– Spółdzielczy Dom Handlowy „Central", zaprojektowany w stylu późnego modernizmu przez Annę Petecką z warszawskiego Biura Studiów i Projektów MHW. Stalową konstrukcję tego obiektu pokrywa ażurowa, aluminiowa elewacja. Pierwotnie budynek zdobił neon Społem, projektu Ewy Stankiewicz z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach późniejszych zastąpiony neonem białostockiej malarki Teresy Bejnarowicz-Kowiazo. (...)".