Konferencja wyjazdowa Rady Nadzorczej KZRSS w Bułgarii
W dniach 11-18 września 2021 roku Rada Nadzorcza Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" , Zarząd KZRSS „Społem" oraz przedstawiciele spółdzielni członkowskich wzięli udział w zorganizowanej wspólnie z bułgarskim Centralnym Związkiem Spółdzielczym Konferencji w Sofii . Z ramienia gospodarzy uczestniczyły następujące osoby:
Prof. Petar Stefanov – Prezes Bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego
Pani Vania Boyuklieva – Wiceprezes Bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego
Pan Plamen Petrov – Dyrektor Generalny ds. Metodologii i Handlu Spółdzielczego CZS Bułgaria
Pan Krasimir Ignatov – Dyrektor Generalny Spraw Międzynarodowych CZS Bułgaria
Pani Desislava Kardjova – Dyrektor ds. Turystyki CZS Bułgaria
Pani Okti Doncheva – przedstawicielka departamentu Spraw Międzynarodowych CZS Bułgaria
Pan Atanas Shumkov – Dyrektor ds. Technologii i Informatyki CZS Bułgaria
Celem konferencji była wymiana myśli, poglądów, doświadczeń związanych z kierunkami rozwoju ruchu spółdzielczego, zjednoczenia oraz wzmacniania go na całym świecie, uczenia się od siebie nawzajem i opowiadania się za kooperacyjną formą biznesu w rozmowach z decydentami politycznymi i rządami. Zacieśniany kontakt z CZS Bułgaria zapewnia, że głos polskich oraz bułgarskich spółdzielni konsumenckich będzie dobrze reprezentowany w pracach Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
W sobotę 11 września Pan Profesor Petar Stefanov – Prezes Bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego, gospodarz i współorganizator, uroczyście zainaugurował konferencję oraz przywitał przybyłych gości podczas spotkania w siedzibie CZS w Sofii.
Zaraz po tym rozpoczęła się debata dotycząca międzynarodowej promocji spółdzielczości jako formy biznesu kierującego się wartościami, a nie tylko zyskiem. Spółdzielczość Społem oraz CZS podzielają międzynarodowo uzgodnione zasady i wspólnie działają na rzecz budowania lepszego świata poprzez współpracę. Stawiając sprawiedliwość i równość społeczną w centrum przedsiębiorstwa, spółdzielnie na całym świecie pozwalają ludziom współpracować w celu tworzenia zrównoważonych przedsiębiorstw, które generują długoterminowe miejsca pracy i dobrobyt. Przedstawiciele obu organizacji zgodnie przyznali, że Spółdzielnie pozwalają ludziom przejąć kontrolę nad ich przyszłością gospodarczą, a ponieważ nie są własnością akcjonariuszy, ekonomiczne i społeczne korzyści z ich działalności pozostają w społecznościach, w których są tworzone. Generowane zyski są albo reinwestowane w przedsiębiorstwo, albo zwracane członkom, co stanowi zarówno wymierne jak i niewymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych w ich działalność osób.
Korzystając z możliwości spotkania Prezes Zarządu KZRSS „Społem" Ryszard Jaśkowski wręczył Profesorowi Petarowi Stefanovowi pamiątkową tablicę z podziękowaniami dla CZS Bułgarii za zaangażowanie, wsparcie, stworzenie przyjaznej atmosfery oraz przygotowanie ciekawego i pouczającego programu Konferencji. Jednocześnie Ryszard Jaśkowski przyjął z rąk Profesora Petara Stefanova Złoty Medal Honoru za wkład w rozwój współpracy pomiędzy organizacjami spółdzielczymi w Polsce i Bułgarii. Był to niezmierny zaszczyt i uhonorowanie wizyty w uwagi na wyjątkowość tego odznaczenia. Każdy z uczestników Konferencji otrzymał medale pamiątkowe wydane z okazji 130-lecia bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego. W dalszej części spotkania uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia krótkiego filmy dotyczącego historii bułgarskiej spółdzielczości oraz zwiedzania Narodowego Muzeum Spółdzielczości znajdującego się w siedzibie CZS w Sofii. Pierwszy dzień obrad zakończyła uroczysta kolacja wraz z programem muzycznym. Dzięki wspaniałej opiece i uprzejmości gospodarzy delegaci mogli zwiedzić zabytkowe centrum Soffi oraz kościół Boyana, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Trzeci dzień konferencji w całości poświęcony został spotkaniom studyjnym w towarzystwie przedstawicieli CZS Bułgaria. Delegacja „Społem" została zaproszona do wizyt w:
- Spółdzielni Bulminvex Górna Bania EOOD, która została założona w 1958 roku i jest pierwszą firmą rozlewniczą wody mineralnej w Bułgarii. Firma należy do Centralnego Związku Spółdzielczego. Pierwsza firma rozlewnicza w Bułgarii to tytuł, który dumnie widnieje na etykiecie OPP (orientowany polipropylen), wyprodukowanej przy użyciu nowoczesnej technologii. Jest to jedna z wód w Bułgarii o najmniej rozpuszczonych substancjach mineralnych o stabilnym składzie fizykochemicznym i właściwościach, klarownym, bezbarwnym, bezwonnym, przyjemnym smaku, który nie ulega zmianom w ciągu całego roku.
- Spółdzielni Bilkocoop EOOD. Pod marką Bilkocoop spółdzielnia oferuje w 100% naturalną herbatę ziołową, przetwarzając lokalne zioła. Firma posiada nowoczesny sprzęt technologiczny. W Bułgarii rośnie około 4100 rodzajów wysokogórskich roślin leczniczych, z czego 270 ziół jest zbieranych dla przemysłu farmaceutycznego, perfumeryjnego, kosmetycznego i spożywczego. Bułgaria jest jedynym państwem członkowskim UE, które posiada dedykowaną ustawę o roślinach leczniczych, ponieważ jest to jedyny kraj zbierający ogromne ilości ziół z dzikiej przyrody. Zajmuje pierwsze miejsce w Europie i plasuje się w czołówce krajów pod względem eksportu surowców z roślin leczniczych.
- Supermarkecie COOP i centrum logistycznym COOP - Centrum mocno promuje produkty marki COOP z organizacji spółdzielczych w całej Europie, ponieważ CZS-Bułgaria nawiązała udane relacje handlowe z Grupą Spółdzielczą w Wielkiej Brytanii, COOP Włochy, COOP Słowacja, wina spółdzielcze z Sycylii i Toskanii , Włochy, EURO COOP. Supermarket COOP jest częścią sieci detalicznej COOP, która posiada ponad 800 odnowionych sklepów w Bułgarii.
- Specjalistycznym Szpitalu Rehabilitacyjnym Zdrave COOP - położonym w miejscowości Bankya (dzielnica słynie ze źródeł mineralnych i łaźni, które od setek lat wykorzystywane są do celów leczniczych) kompleks oferuje całoroczną profilaktykę, rehabilitację i wypoczynek dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, schorzenia neurologiczne, ruchowe i metaboliczne oraz profilaktyka dla osób zdrowych.
- Choco COOP i Bio COOP - oba sklepy znajdują się obok siedziby CZS i COOP Hotel Sofia. Razem tworzą w okolicy tzw. strefę COOP. - Choco COOP przygotowuje różne odmiany czekolady z wysokiej jakości belgijskiej czekolady. Wszystkie wyroby czekoladowe wykonywane są ręcznie na miejscu. Jednym z ostatnich produktów są czekolada i chipsy posypane delikatnymi płatkami róży damasceńskiej. Z pomocą doradcy handlowego w ciągu 2 godzin po wcześniejszym zgłoszeniu i przesłaniu zdjęcia, każdy może zachwycić swoich bliskich i przyjaciół wyjątkowym wspomnieniem - czekoladową wizytówką lub stworzyć wyjątkową czekoladę. Podczas gdy powstaje magia czekolady, zwiedzający mogą obserwować cały proces i cieszyć się przytulną atmosferą warsztatów przy lampce gorącej czekolady lub wina ze specjalnej selekcji marki COOP. - Bio COOP - to pierwszy specjalistyczny sklep bio w sieci COOP. Sklep oferuje szeroką gamę zdrowej żywności ekologicznej i organicznych kosmetyków, a także świeże sałatki warzywne i owocowe na miejscu, świeże soki oraz wiele kulinarnych pokus dla całej rodziny.
Supermarket COOP, Bio sklep COOP i Choco COOP posiadają elektroniczne systemy etykiet na półkach, a wszystkie ceny mogą być ustawiane lub zmieniane automatycznie, co ułatwia codzienną pracę pracowników, a także jest bardzo wygodne dla klientów.
- Mobilnych sklepach i Mobilnej Opiece Zdrowotnej COOP - We wrześniu 2020 r. dostarczono 10 mobilnych sklepów i samochód opieki zdrowotnej „COOP Care" jako mobilne jednostki sprzedaży detalicznej oraz 1 pojazd wyposażony jako jednostka medyczna opieki zdrowotnej. Ich celem jest dostarczanie niezbędnych towarów i świadczenie usług mobilnej opieki zdrowotnej dla ludności zamieszkującej odległe, wysokogórskie i małe osady. Jest to rewolucyjny projekt o znaczeniu społeczno-gospodarczym, bez precedensu w Bułgarii w najnowszej historii.
Trzeci dzień Konferencji zakończył lunch z przedstawicielami Centralnego Związku Spółdzielczego i przejazd do ośrodka wypoczynkowego, Hotelu Melsa COOP w Nessebarze. Dzięki uprzejmości i gościnności Pani Galinie Yanakievy - Managerowi Hotelu "Melsa COOP" Nessebar dla delegatów przygotowano tematyczną kolacją „Folklor i smak kuchni bułgarskiej". Podczas pobytu w Nesebarze mogli zwiedzić piękną, zabytkową i romantyczną starówkę, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO oraz zwiedzić miasto Sozopol, bez wątpienia jedno z ładniejszych i bardziej czarujących miast bułgarskiego wybrzeża. Położony na południu kraju posiada śliczną starówkę z gąszczem tradycyjnych, zabytkowych domów.
Podsumowując, międzynarodowa Konferencja Rady Nadzorczej Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem" była doskonałą okazją do przedstawienia wizji dalszej współpracy pomiędzy organizacjami „Społem" jak i bułgarskiego Centralnego Związku Spółdzielczego. Sposobnością do wymiany doświadczeń związanych zarówno z rozwiązywaniem problemów prowadzenia tej formy działalności jak i z niesieniem misji społecznej z jaką ruch spółdzielczy występuje do przedstawicieli polityki i rządów. Dziękując za wspaniałe przyjęcie, gościnność, owocne spotkania, dyskusje i przygotowanie ciekawego programu Konferencji Zarząd KZRSS „Społem" w imieniu Rady Nadzorczej oraz pozostałych delegatów złożył na ręce Prezesa CZS Bułgarii Pana Profesora Petara Stefanova oficjalne podziękowania w formie listu wyrażając uznanie dla rozwoju idei bułgarskiej i międzynarodowej spółdzielczości.