krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Co z pojemnikami dań na wynos? Kiedy szklane butelki?- odpowiadamy na pytania odnośnie systemu kaucyjnego…
aaa
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej
aaa
Gala Polskiej Ligi Siatkówki
aaa
Młode Spółdzielnie konsumenckie w Europie
Organizacja Euro Coop wspiera działania oraz rozwój spółdzielni w Europie.
Copyright by KZRSS "Społem"

Jubileusz 100-lecia istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR I/2020 Opublikowano: wtorek, 04, luty 2020

W celu jak najgodniejszych obchodów wspaniałego Jubileuszu 100 - lecia istnienia, „Społem" Poznańska Spółdzielnia Spożywców w Poznaniu zaplanowała i zrealizowała wiele działań, na różnorodnych płaszczyznach w okresie całego roku jubileuszowego. Ich wspólnym mianownikiem, było dotarcie z informacją o 100-leciu Spółdzielni do jak największego grona mieszkańców Poznania i Wielkopolski.

W ramach działań marketingowych, mających na celu zaistnienie logotypu Społem w świadomości mieszkańców miasta Poznania i naszych klientów podjęto szereg działań:
- Stworzono koncepcję i opracowano graficznie materiały reklamowe: jubileuszowy logotyp, który konsekwentnie był umieszczany przez cały rok na wszelkich nośnikach reklamy,
- Wejście do siedziby Spółdzielni, położonej w centrum Poznania, zostało wyklejone zaprojektowaną specjalnie wizualizacją nawiązującą graficznie do „wczoraj i dziś" Spółdzielni, a na witrynach okiennych sklepów umieszczono logo 100-lecia,
- Zmieniono szatę graficzną i hasło reklamowe cyklicznej gazetki promocyjnej i reklamy radiowej, które w roku jubileuszu brzmiało: „Dla Ciebie od 100 lat".
- Utworzono profil na Instagramie @spolempoznan, gdzie zamieszczane były i nadal są materiały archiwalne pochodzące z Izby Tradycji i Pamięci „Społem" PSS w Poznaniu,
- Opracowano grę turystyczną „Śladami Społem" na urządzenia mobilne, która jest dostępna na stronie https://gryturystyczne.pl/mobilne/spolem
- Stworzono „Selfie Spot" na ul. Św. Marcin – głównej ulicy miasta,
- Podjęto współpracę z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej, które zorganizowało wystawę, na której były prezentowane m.in. archiwalne zdjęcia ośrodków „Praktyczna Pani",
- Zorganizowano wystawę plenerową, która w dniach 6-22 grudnia ubr. ,za pomocą systemów wystawienniczych, została zainstalowana w samym centrum miasta Poznania przy ul. św. Marcin – 24 duże tablice opowiadały dzieje Spółdzielni i były nie lada gratką dla dużej rzeszy poznaniaków i turystów,
- Zamieszczono kilku stronnicowy materiał - tekst i liczne fotografie - w grudniowym wydaniu lokalnego prestiżowego miesięcznika „Sukcesu po poznańsku" zmieniając jego tytuł na „Sukces po poznańsku wg Społem",
- Zamieszczono obszerną fotorelację z Pikniku Jubileuszowym w „Społemowcu Warszawskim",
- Zamieszczono całostronnicowy artykuł w wydaniu „Głosu Wielkopolskiego" w dniu 10.12 i zapięto spójną kampanię reklamową w mediach społecznościowych i na portalach gloswielkopolski oraz poznan.naszemiasto,
- Wydano album jubileuszowy pt. „100-lecie SPOŁEM Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu",
- Zrealizowano film reklamowy prezentujący historię i dorobek Spółdzielni oraz jej teraźniejszość,
- Zlecono wykonanie reportażu filmowego z głównych obchodów Jubileuszu 100-lecia, który został dwukrotnie wyemitowany w kanale Wielkopolskiej Telewizji Kablowej, na portalu epoznan oraz jest dostępny na YouTube na kanale Spółdzielni.
W ramach akcji skierowanych do klientów Spółdzielni przeprowadzono następujące akcje:
- „Społem w rodzinnym albumie" – zbiórka pamiątek związanych ze „Społem" PSS w Poznaniu – akcja wsparta reklamą w internecie, plakatami, postami w mediach społecznościowych, wysyłką newslettera i sms-ingu oraz wrześniową kampanią reklamową w autobusach miejskich.
- „Społem oczami dziecka" – konkurs z nagrodami skierowany do najmłodszych poznaniaków - przedszkolaków, którego głównym zadaniem było wykonanie dowolną techniką uproszczonego logotypu 100 – lecia Spółdzielni,
- „Społem do składu po sprawunki – spacer śladami Społem PSS" – celem było zachęcenie poznaniaków do wzięcia udziału w spacerze ulicami Poznania i poznanie historii Spółdzielni. W tym celu opracowano tematykę spaceru, wykorzystując bogate materiały archiwalne, zamieszczono posty w mediach społecznościowych i rozesłano sms-ing. Marcowy spacer cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że akcja została przeprowadzona ponownie we wrześniu ubr.
- „Czy wiesz?" - całoroczny konkurs z nagrodami na profilu Społem Poznań na Facebooku, łącznie 28 pytań konkursowych oraz całoroczna akcja informacyjna w gazetce reklamowej Spółdzielni pt. „Czy wiesz, że..." – pytania i informacje dotyczyły wiedzy na temat historii Spółdzielni.
- Akcja ZDRAPKA –„Świętuj z nami 100 urodziny" trwająca w okresie od 25.11-24.12. Za każde 30 zł wydane na zakupy w sklepach Spółdzielni klient otrzymywał zdrapkę. Nagrody stanowiły karty podarunkowe o wartości 1000, 100 i 50 zł oraz bony 5 i 10 złotowe. Uczestnicy konkursowej zdrapki wygrali nagrody o łączne wartości ponad 20 tys. zł.
Piknik Jubileuszowy. W dniu 15 czerwca br. odbył się Piknik Jubileuszowy dla pracowników Spółdzielni, w którym wzięło udział ponad 400 osób. Impreza odbyła się na Polu Piknikowym nad poznańską Maltą. Piknik rozpoczął się powitalnym, okolicznościowym przemówieniem Prezes Zarządu Spółdzielni. Do późnych godzin nocnych bawiono się przy granej na żywo muzyce w wykonaniu zespołu AlCapone Band. Z pomocą iluzjonisty Piotra Szumnego każdy mógł choć przez chwilę zostać małym magikiem. Przy przepysznym torcie urodzinowym przygotowanym przez pracownię „Jubilatka" należącą do „Społem" PSS w Ostrowie Wlkp. uczestnicy Pikniku odśpiewali gromkie „200 lat" dla zacnej Jubilatki. W rekordowych ilościach wykonywano pamiątkowe zdjęcia w fotobudce oraz przy specjalnie dedykowanej ściance. Fani foto do dyspozycji mieli stroje z epoki międzywojnia, przepiękne kapelusze, płaszcze, cylindry, fraki. Zaproszeni na Piknik partnerzy biznesowi prezentowali swoje produkty na przygotowanych specjalnie na tę okazję stoiskach firmowych. Punktem kulminacyjnym pikniku było rozlosowanie ponad 170 nagród rzeczowych pośród naszych pracowników. Na uczestników Pikniku, do których nie uśmiechnęło się szczęście w losowaniu, czekał zielony parasol z jubileuszowym logo Spółdzielni. Wszyscy uczestnicy Pikniku otrzymali pamiątkowe medale specjalnie zaprojektowane i wykonane dla uczczenia tego wspaniałego jubileuszu. Medale każdemu z uczestników wręczał Zarząd Spółdzielni. Nie jednemu przy tej okazji pokazała się w oku łezka wzruszenia.
Wspólna wyśmienita zabawa po raz kolejny udowodniła, że SPOŁEM naprawdę znaczy RAZEM.
Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia istnienia „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców.
Uroczystości rozpoczęto 10 grudnia 2019 roku Mszą Św. w Farze Poznańskiej, której przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Mszę świętą odprawiono dokładnie w dniu, w którym 100 lat temu Spółdzielnia otworzyła swoje dwa pierwsze sklepy, w podziękowaniu za 100 lat działalności „Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu i z prośbą o potrzebne łaski na kolejne lata działalności.
Następnie odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kościelnych i spółdzielczych, przedstawicieli spółdzielni spożywców z całego kraju, partnerów biznesowych oraz pracowników, działaczy społecznych, członków i sympatyków Spółdzielni.
Miejsce, w którym świętowano ten WSPANIAŁY JUBILEUSZ nie było przypadkowe. Hotel BAZAR ma bowiem wielkie, historyczne znaczenie dla Poznania i Wielkopolski. Powstał dzięki powołaniu w 1838 roku Spółki Akcyjnej BAZAR z inicjatywy dr Karola Marcinkowskiego, który zdawał sobie sprawę z niedorozwoju polskiego przemysłu i handlu. Zamierzał uczynić z Bazaru ośrodek polskiego życia narodowego jednoczącego wszystkie warstwy społeczne. Początkowo zamierzano wybudować tylko sklepy i mieszkania dla kupców.
Z czasem akcjonariusze postanowili wybudować duży hotel, w którym znajdować miały się sklepy. Zasadą spółki było wydzierżawianie sklepów jedynie Polakom, aby polskie sklepy, wykorzystując strategiczny punkt miasta, mogły skutecznie konkurować z lepiej rozwiniętym handlem niemieckim i żydowskim. To jedna z wielu kart historii Bazaru, jak się okazuje bardzo bliska naszej spółdzielczej, kupieckiej branży. Jednak hotel Bazar głównie kojarzy się mieszkańcom Poznania z rolą niepodległościową jaką odegrał w historii naszego kraju.
Tu nadal unosi się duch niepodległości i mury tu nadal pchną wolnością. Zresztą trudno, aby było inaczej. Skoro właśnie w tym miejscu 26 grudnia 1918 roku nasz wielki rodak, pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk Ignacy Jan Paderewski przybywszy do Poznania wygłosił mowę do zebranych pod balkonem tłumów. Jego patriotyczne przemówienie stało się wstępem do wybuchu w dniu 27 grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego.
Uroczystą Galę swoją obecnością zaszczycili:
Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym m.in.:
- Poseł na Sejm - pan Bartłomiej Wróblewski
- Wojewoda Wielkopolski - pan Łukasz Mikołajczyk
- Przewodniczący Rady Miasta Poznania - pan Grzegorz Ganowicz
- Zastępca Prezydenta Miasta Poznania - pani Katarzyna Kierzak - Koperska
- Dyrektor Biura Poselskiego Minister Rozwoju Pani Jadwigi Emilewicz - pan Norbert Nowicki

Przedstawiciel władz kościelnych w osobie księdza Prałata Jana Stanisławskiego.
Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej pan Wojciech Kruk.