krs coop facebook
Serwis Informacyjny Społem

aaa
Kolejna Konferencja „SPOŁEM 2024" już za nami!
aaa
SYSTEM KAUCYJNY - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WDRAŻANIA NOWYCH PRZEPISÓW
Zapraszamy na spotkanie z ekspertem!
aaa
Nowo wyremontowany sklep „Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej
aaa
Pierwsze posiedzenie zgromadzenia ogólnego KRS
Wzięło w nim udział 99 ze 102 delegatów wybranych na VII Kongresie. Zgromadzenie wybrało Zarząd Krajowej Rady Spółdzielczej, Prezydium Zgromadzenia...
aaa
W dniach 22-23 stycznia 2024 r. obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce.
Copyright by KZRSS "Społem"

Akcja rejestracji dawców szpiku w sklepach sieci PSS Społem Kielce

Kategoria: SERWIS INFORMACYJNY SPOŁEM NR II/2022 Opublikowano: poniedziałek, 30, maj 2022

W ostatni weekend w sklepach sieci PSS Społem Kielce odbyła się akcja rejestracji dawców szpiku. W akcję Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, obchodzonego na całym świecie od 2014 roku, włączyło się w tym roku w piątek 27 i sobotę 28 maja, PSS Społem Kielce. W swoich dwóch sklepach prowadziło akcję rejestracji dawców szpiku.

Rejestracja dawców szpiku prowadzona była w Kielcach przez dwa dni w dwóch sklepach: Gama przy ulicy Kazimierza Wielkiego 45 oraz w sklepie Mieszko przy ulicy Zagnańskiej 94. Włączyli się w nią także pracownicy sklepu oraz lokalna społeczność.

Kto może zostać potencjalnym dawcą i jak to zrobić?

Należy zgłosić się do jednego z punktów rejestracyjnych. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Już po akcji, gdy wymazy trafią do laboratorium, na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.


Żródło „Echo dnia" red. Marzena Smoręda