Spotkanie Polskiej Izby Handlu z posłanką Martą Wcisło
Na spotkaniu, w którym wzieli udział: Marta Wcisło – posłanka na Sejm RP, Andrzej Ludek – przewodniczący Rady Polskiej Izby Handlu (Almares – firma członkowska Izby), Ryszard Jaśkowski wiceprzewodniczący Rady Polskiej Izby Handlu (KRZSS Społem – firma członkowska Izby), Maciej Ptaszyński – prezes zarządu Polskiej Izby Handlu, Iwona Rowińska – wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Handlu, Andrzej Zalewski (franczyzobiorca sieci Lewiatan), Barbara Paszkiewicz-Laskowska (Strategywise – firma członkowska Izby), Klaudia Bazyk -specjalista ds. komunikacji Polskiej Izby Handlu. Maciej Ptaszyński przedstawił główne wyzwania handlu w oparciu o przesłaną niedawno do szefów kluboów parlamentarnych, premiera, marszałka Sejmu, przewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki, wybranych ministrów, mediów tzw „10" dla handlu listy postulatów Polskiej Izby Handlu http://www.pih.org.pl/index.php/2229-10-postulatow-handlu-dla-nowego-rzadu ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ograniczenia handlu w niedziele i produktów mlecznych w systemie kaucyjnym.
NIEDZIELE HANDLOWE
• Marta Wcisło przedstawiła jeden z możliwych wariantów rozwiązania kwestii niedziele handlowych na podstawie stosowanego w górnictwie: na soboty i niedziele pracownicy są zatrudnieni na umowy zlecenia u innego pracodawcy, mimo że pracują na tych samych stanowiskach w tych samych miejscach i wykonują te same obowiązki – taka sytuacja mogłaby nastąpić również w handlu
• Marta Wcisło zauważa, że handlu w niedzielę nie udźwigną najmniejsi przedsiębiorcy przy tak wysokiej pensji minimalnej, konieczności oferowania dnia wolnego za pracę w niedzielę itp.
• Marta Wcisło jest świadoma, że mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, trudno znaleźć pracowników chętnych do pracy w niedzielę, przepisy to jedno, a życie drugie, dlatego coraz więcej sklepów otwiera się w niedziele.
• Ryszard Jaśkowski: podczas tworzenia ustawy o zakazu handlu w niedzielę opracowana katalog 11 wyłączeń, ale z skończyło się na ponad 30 różnych wyłączeniach. Temat trzeba by podnieść od początku: należy stworzyć nowy katalog wyłączeń. Na komisjach związanych z ustawą będzie pojawiał się Alfred Bujara, który będzie walczyć o to, by zwrócić kobietom niedziele wolne. Społem opowiada się za utrzymanie status quo i stworzeniem nowego katalogu wyłączeń. Konieczne jest również prowadzenie zmian w funkcjonowaniu Inspekcji Pracy, która jest nieskuteczna – wystarczyłoby, by realizowała zapisy ustawy.
• Marta Wcisło proponuje, by Polska Izba Handlu przygotowała oficjalne stanowisko, pod którym podpiszą się sieci handlowe. W stanowisku powinna zostać jasno zaprezentowane stanowisko handlu: na spotkaniu ustaliliśmy, że jest to utrzymanie status quo przy stworzeniu nowego katalogu wyłączeń. Należy w nim jasno wyartykułować, że powrót handlu w niedzielę przetrwają tylko najbogatsi, czyli głównie sieci dyskontowe. Stanowisko powinno wyjść na początku stycznia, przed spotkaniem z przewodniczącym klubu partyjnego, które w styczniu zorganizuje Wcisło. Stanowisko zostanie przesłane do przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Finansów Publicznych, a także szefów klubów parlamentarnych koalicji rządzącej.
SYSTEM KAUCYJNY
• Systemem kaucyjnym nie będzie zajmować się bezpośrednio minister Hennig-Kloska, tylko wyznaczony sekretarz stanu.
• Marta Wcisło: Politycy nie biorą pod uwagę przepisów sanitarnych. Sklepy wyeliminowały napoje w butelkach zwrotnych ze względu na opakowania, magazynowanie, system kasowy itp. Sytuacja sprzedaży małpek jest wynikiem przeregulowania rynku (podatek cukrowy itp.)
• Ponowne otworzenie procesu legislacyjnego wiąże się z nowymi włączeniami (np. wrzuceniem zapisu o zbiórce małpek). Wcisło twierdzi, że poziom ryzyka wyjdzie na spotkaniu z przewodniczącym.
• Wcisło poleca podnieść temat przedłużenia vacatio legis ustawy o systemie kaucyjnym, ale jest świadoma, że nad ustawą ciążą obowiązki wynikające z dyrektywy unijnej.
• Kwestia ujednolicenia systemu opakowań: według Marty Wcisło prędzej i później trzeba będzie się tym zająć, np. ze względu na większy odzysk surowców, a opakowania wpływają na cenę produktu.
• PIH zwróci się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o opinię w kwestii składowania opakowań po mleku i produktach mlecznych w sklepach. Marta Wcisło mówi, że jest to bardzo dobre rozwiązanie i zaleca, by opinie dołączyć do stanowiska, które zostanie zaprezentowane na spotkaniu z przewodniczącym.
• Kwestia VAT-u: Marta Wcisło jest świadoma niejasności tej kwestii. Przedstawiciel PSH Lewiatan podsunął pomysł, że problemy z niejasnościami rozwiązałoby ustalenie jasnej definicji kaucji – co nią jest, a co nią nie jest.
PRÓG PRZESTĘPSTWA KRADZIEŻY
• Marta Wcisło zadaje pytanie, jakiego progu oczekujemy. Poruszono kwestię, czy próg w ogóle jest zasadny i konieczny. Marta Wcisło uważa, że próg musi obowiązywać ze względu na funkcjonowanie policji i sądów.
PENSJE MINIMALNE
• Ryszard Jaśkowski twierdzi, że z powodu rosnących kosztów z rynku zniknie ok. 10 tysięcy małych sklepów. Marta Wcisło: „tak, ale nikt tego głośno nie powie".
PODATEK MINIMALNY
• W wyniku podniesienia pensji minimalnych podatek minimalny dotknie jeszcze większej liczby małych przedsiębiorców.
• Marta Wcisło: koniecznie trzeba podnieść tę sprawę, trzeba mówić o niej głośno.
• Maciej Ptaszyński proponuje, by wyłączyć z obliczeń pensje. Dzięki temu podatek nie trafi rykoszetem w mniejszych przedsiębiorców.
ZEROWY VAT NA ŻYWNOŚĆ
• Marta Wcisło zapytała, jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie.
• Nasza odpowiedź: jeśli budżet to wytrzyma, to utrzymajmy 0% VAT.
DALSZE KROKI
- Stanowisko Polskiej Izby Handlu w sprawie niedzieli handlowych, pod którymi podpiszą się sieci handlowe. Czas: styczeń.
- Dodanie do stanowiska Polskiej Izby Handlu postulatów w sprawie systemu kaucyjnego: vacatio legis, VAT od kaucji. Uwzględnieniem opinii GIS, przesłane do przewodniczących klubów parlamentarnych i przewodniczących wybranych komisji. Czas: styczeń.
- Spotkanie z przewodniczącym klubu parlamentarnego KO w styczniu.